Cultuurhistorie verankerd in ontwerp proces nieuwe rivierdijken Technische adviescommissie wil af van starheid in denken Landschap, cultuurhistorie en ecologie kunnen niet meer genegeerd worden bij de voorbereiding van een rivierdijkverzwaring. Ze staan centraal in nieuwe ojficiële handreikingenvoor dijkversterking. Techniek is voortaan slechts een hulpmiddel om dijken te versterken en gelijktijdig het milieu zo veel mogelijk te sparen. Weliswaar is nog veel aandacht nodig voor het goed inventariseren en waarderen van cultuurhistorische en landschappelijke aspecten. Veel hangt af van de visiedie hieraan richting moet geven. Belangrijke keuzes worden al vroeg in het plan- en besluitvormingsproces gemaakt. Daarbij is altijd sprake van een subjectieve voorkeur. Cultuuromslag ABELE REITSMA Om zowel het parkbos als de kil van landgoed Neerijnen te sparen, komen er dubbele damwanden in de dijk. (foto Abele Reitsma) 'Dijken bouwen kan soms ietsje anders, ietsje beter'. Dat is de mening van prof. dr. ir. A. Vermijt, lid van de Technische Adviescommissie voor de Waterkeringen (TAW). 'Een huis of boom kan een zwakke plek zijn. Daarvoor zijn technische oplossingen mogelijk, die echter meer onderhoud vragen. Een erosiescherm of kistdam is in veel gevallen een mooie oplos sing.' Maar niet altijd is het nodig zo'n damwand te slaan. 'Meestal gaat het om het sparen van huizen. Daartoe kunnen we meer en beter grondon derzoek doen. Als we meer weten, kunnen we beter rekenen en hebben we meer vertrouwen in de stabiliteit van een dijk. Dat bespaart geld.' Handreikingen Prof. Verruijt was één van de sprekers op de 'TAW-dag', die eens in de twee jaar wordt gehouden. De TAW wijdde haar symposium op 29 april aan de nieuwste inzichten in de versterking van rivierdijken. Anders dan voor heen, was de aandacht gericht op cultuurhistorie, ecologie en landschap (CEL- of LNC-aspecten). Tot voor kort hield de commissie zich uitsluitend bezig met de technische aspecten van waterkeringen. De TAW gaf'leidraden' uit die bouwwerken, bomen en struiken (dis)kwalificeerden als 'vreemde elementen'. Het gevolg is bekend: schilderachtig kronkelende rivierdijken werden vervangen door brede kale dijken. Intussen zijn de oude leidraden uitgebreid met een vijftal 'handreikingen'. Water schappen mogen een handreiking niet meer, zoals de oude leidraden, als dictaat gebruiken. Ze moeten er mee aan het werk: welke keuzes moeten gemaakt worden en hoe kan dat op een gestructureerde manier gebeuren. 'De handreikingen passen in een over gangsperiode' zei ir. Wvan der Kleij, voorzitter van de TAW in zijn openingswoord. 'Ze geven stof tot nadenken. We moeten oppassen, want leidraden leiden snel tot starheid van denken.' Het nieuwe woordgebruik moet een cultuuromslag symbolise ren. De commissie Boertien sprak in januari 1993 nog van 'vreemde elementen', maar de TAW spreekt nu van 'niet-waterkerende objecten'. Dat wil niet zeggen dat een bouwwerk geen water kan keren, verduidelijkte Van der Kleij. 'De techniek is veran derd. De benadering is nu bijna holis tisch. We bouwen in de levende natuur.' Er zijn vijf nieuwe handreikingen: visie-ontwikkeling, inventarisatie en waardering LNC-aspecten, beleids analyse, constructief ontwerpen en ruimtelijk ontwerpen. De centrale gedachte is dat alle betrokken belan gen worden meegenomen bij de afwe gingen in het ontwerpproces. De TAW maakte de handreikingen op verzoek van minister Maij naar aanlei ding van het advies van de commissie Boertien. Liefde De landschapsecoloog dr. J. Th. de Smidt, voorzitter van een nieuwe TAW-werkgroep, vroeg aandacht voor 'de dijk in het rivierenlandschap'. In het dagelijks leven is hij onder andere vice-voorzitter van de MER- commissie. Met zorgvuldig gekozen 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 32