Plannen in Raalte voor historische landschapstuin Voor MOK-werfjes een functie in de tuin Als het aan Gerard Nijenkamp ligt dan zien de bermen en plantsoenen van Raalte er binnen enkele jaren heel anders uit. In de bermen bloeien de koekoeksbloemen en het sint-janskruid weer en de aanleg van de plantsoenen is geïnspireerd op het oorspronkelijk landschap van Raalte. MATH BERKERS Samen wandelen we langs de Stobbenbroekerwaterleiding. In de bebouwde kom is de loop van deze wetering aan het gezicht onttrokken door een keurig onderhouden plant soen. 'Het kan ook heel anders', vertelt Nijenkamp. 'Maak gebruik van de kenmerken van zo'n gebied. De lage, natte delen rond Raalte waren vroeger de hooilanden. Omzoom zo'n beek met knotwilgen en plant elzen- broekbos aan. Laat de natuur voor een deel haar gang gaan.' 'Tussen het landelijk gebied en het dorp moet geen abrupte scheiding zijn', gaat Nijenkamp verder. 'Je ziet dat ook bij de meeste tuinen. Zelfs aan de rand van het dorp worden de tuinen afgeschermd door houten schuttingen Een beekdal-landschap ergens rond Raalte: een houtwal met knotwilgen en een hoog opgaande populier. of coniferen'. En hij voorziet mij van gratis advies: 'Je gaat toch verhuizen naar een huis langs het kanaal? Daar hoort geen beukenhaag of zo, gewoon riet, dat ligt het meeste voor de hand; in het voorjaar afmaaien en 6 weken later heb je weer een behoorlijke haag.' Heemtuin Sinds een jaar heeft ook Raalte een IVN, een Instituut voor natuur- en milieueducatie, en Gerard Nijenkamp is vanzelfsprekend hiervan lid gewor den. Hij is de drijvende kracht achter het plan van het nog jonge maar zeer enthousiaste IVN om in Raalte een heemtuin op te zetten. In deze tuin zal een deel van het oorspronkelijke land schap rond Raalte gereconstrueerd worden. Oorspronkelijk is in dit geval 19de eeuws. Het landschap van vóór de kunstmest en de ruilverkavelingen, het landschap van de boerengemeen schap georganiseerd binnen de Marke: de beekdalen, de heidevelden en de essen. Al reiken de ambities van Gerard Nijenkamp verder, het eerste plan is bescheiden van opzet. Het is de bedoeling dat aan de rand van een woonwijk, tegen het Overijssels kanaal aan, op een terrein van ongeveer een hectare een stukje beekdal aangelegd gaat worden. De tuin zal extensief beheerd gaan worden. Schoffelen is niet nodig en door slechts spaarzaam te maaien moet in dit gebied spontaan een evenwicht ontstaan. Het overleg met de gemeente loopt voorspoedig. De heemtuin biedt haar de mogelijkheid om te experimente ren met ecologisch groenbeheer. De functie van het gebied blijft het zelfde: een wandelgebied voor de buurtbewoners. Met deze tuin hoopt het IVN mensen enthousiast te maken voor het behoud van het historisch landschap en voor het ecologisch omgaan met de natuurlijke omgeving. De vereniging zelfheeft er ook baat bij: de heemtuin kan een ontmoetings plaats worden voor IVN'ers. 'Misschien dat in de toekomst hier nog eens een clubgebouw gebouwd kan worden', hoopt Gerard, 'een gebouw voor tentoonstellingen, waarin bijvoorbeeld ook zaden van de inheemse flora verkocht kunnen worden'. MOK Geestdriftig denk ik met hem mee: een eind verderop langs het kanaal, in het centrum van het dorp, staan nog steeds de twee werfjes van de voorma lige Maatschappij voor Overijsselsche Kanalen. Er zijn wel plannen om deze MOK-werfjes te restaureren maar niemand weet eigenlijk wat er daarna mee.zou moeten gebeuren. Het verplaatsen van de werfjes naar de heemtuin is wel een erg voor de hand liggende oplossing: de werfjes zijn gered en het IVN heeft een club gebouw. Math Berkers is geograaf te Raalte en vaste medewerker 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 29