Nederland wordt boombewuster Nederland wordt boombewuster. Dat moet ook welwant de omstandigheden waaronder bomen zich moeten handhaven, worden er niet beter op. De Bomenstichting waakt over onze bomen. Dat deed zij de laatste jaren onder meer door een inventarisatie van monumentale bomen en de uitgave van het boek Monumentale bomen in Nederland. BERT FRANSSEN Dikke plataan uit 1850 aan Leidse Bosje in Amsterdam, (foto's Gerrit de Graaft) Over het totale bomenbeleid van de gemeente Tilburg heeft zij geen oordeel. Maar dat het even volstrekt heeft gefaald toen de beroemde linde op de Heuvel in april werd gekapt, staat voor Marjan van Elsland vast. Het ging niet om zomaar een linde. Het was de linde, waaraan Tilburg zijn naam ondeent (tilia linde, burcht heuvel). 'De gemeente wilde de linde "wegschoffelen" om een herinrich tingsplan te verwezenlijken. En zo gaat het vaak. Bij stedehouwkundige plannen leggen bomen nogal eens het loodje. Er moest wel wat gebeuren aan de linde. Ze was hol en gevaarlijk voor passanten. Maar daarvoor hebben we allerlei creatieve oplossingen. Als je de linde één of twee meter boven de grond afzaagt, loopt ze weer uit. De Boom had desnoods door een stek vervangen kunnen worden.' Toen de boom in april gekapt werd, bleek zich in het binnenste een springlevend jong boompje te bevinden... Marjan van Elsland is directeur van de Bomenstichting, die zich onder andere inzet voor het behoud van monumen tale bomen. In 1985 begon de stich ting met een landelijke inventarisatie, die vijfjaar in beslag nam. Men telde zo'n 8000 objecten. Daaraan werden er in de loop der jaren 2000 toegevoegd. Wat waren de criteria? Wanneer is een boom een monumentale boom Van Elsland: 'Een boom moet ouder dan 50 jaar zijn. Verder zijn onze criteria niet zo hard. Je kunt het een beetje vergelijken met gebouwde monumenten. Het gaat om bomen met landelijke betekenis door hun esthetische, cultuurhistorische, natuurhistorische of dendrologische waarde. Wij hebben de criteria met opzet niet zo hard willen stellen. Ik zal dat met een voorbeeld verduidelijken. Een rode beuk in Purmerend komt wèl op onze lijst. Maar eenzelfde boom in Velp moet wel erg zijn best doen om erop te komen. Want in die plaats komen er wel 1000 voor, in Purmerend misschien maar 3.' Het was de opzet om tot een uitput tende inventarisatie van monumentale bomen te komen. Maar dat is in de praktijk erg moeilijk. 'Onze mensen hebben er hier en daar een over het hoofd gezien,' zegt Marjan van Elsland eerlijk. 'En het is ook eigenlijk niet te voorkomen dat de criteria op verschillende manieren geïnterpre teerd worden. Maar ik heb de indruk dat we langzamerhand aardig compleet zijn.' Bomenschouw De Bomenstichting heeft al drie jaar een bomenschouw in dienst. Deze boomverzorgingsdeskundige gaat 3 dagen per week op pad. Hij gaat ter plekke na of de geïnventariseerde bomen er nog zijn, hoe hun conditie is en of er iets gedaan moet worden. Hij meldt zijn bevindingen aan de eige naar van de boom, geeft eventueel adressen van boomverzorgers en wijst op de subsidiemogelijkheden. Als hij in het huidige tempo blijft werken, krijgt hij de bomen eenmaal in de 10 jaar onder ogen. lepeziekte Het monumentale bomenbestand slinkt op sommige plaatsen snel. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan is de gevreesde iepeziekte. 'Een hele beroerde besmettelijke ziekte,' zegt ze. Een schimmel, overgebracht door de iepespintkever, is in staat een iep in enkele weken te gronde te richten. Helaas werd een aanvankelijk succes vol beleid, waarbij het ministerie van Landbouw de coördinatie van de iepe- ziektebestrijding in handen had, in 1991 stopgezet. Vooral in de kustpro vincies, Flevoland en de grote steden gaan nu veel iepen dood. Een grote verandering van het landschap is het gevolg. Men spreekt al over het verdwijnen van deze boom in delen van het land. Slechts waar de ziektebe strijding door een groep gemeenten flink aangepakt wordt, is de situatie gunstiger. Zoals in de regio Amsterdam, waar men de ziekte rede lijk onder controle heeft. Gelukkig maar, want aan de Amsterdamse grachten staan voornamelijk iepen. Overigens heeft de suggestie om de iepen te vervangen door linden, in de hoofdstad tot nu toe weinig enthou siasme teweeg kunnen brengen: de linde zou de gratie van de iep missen, heeft een groter blad waardoor de zon niet zo mooi door de bladeren kan spelen, en hangt ook niet zo mooi over het water. 'De iep is een perfecte stadsboom,' zegt Van Elsland. 'Mooi transparant, waardoor het zicht op de gevels behouden blijft en ze verdraagt bovendien bijna alle omstandigheden.' Een ander gevaar voor nogal wat monumentale bomen: door het onttrekken van grondwater, komen hun wortels droog te staan. Dat gaat zo snel, dat de wortels van oude bomen geen kans zien er 'achteraan te groeien'. Als het grondwater dieper komt dan 2 meter, kun je het wel vergeten. Gemeentelijke inventarisaties De Bomenstichting heeft haar inven tarisatie naar alle gemeenten gestuurd met de boodschap: dit zijn onze monumentale bomen met landelijke betekenis, wij kunnen zelf geen juri dische bescherming bieden, maar 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 27