Singel bij Zonnenburg. (foto A.M.ten Cate) een betere ontsluiting van Utrecht, ook plannen voor een haven, kaden, magazijnen en eenvoudige woonhui zen, voornamelijk aan de westzijde van de stad ter hoogte van de Catharijne- singel gesitueerd. Een enorm plan waarvan slechts een klein deel werd uitgevoerd. Enkele woningen naar ontwerp van Zocher treft men aan op de Asch van Wijkckskade (1833-1839) en de Rijnkade (ca 1883). Financiële overwegingen verhinderden een verdere uitvoering van Zocher's plannen. 1'Histoire se repète. De komst van de spoorwegen midden vorige eeuw zorgden uiteindelijk voor een betere ontsluiting van de stad en een verbetering van de stedelijke economie. Van belang voor het thema van dit nummer is de zogenaamde 'wande ling', langs het oostelijk deel van de Buitensingel, een smalle strook met op de plaats van de voormalige bolwerken een uitstulping, zich uitstrekkend van de Wittevrouwenpoort tot de Tolsteegpoort. Behalve plattegron den, met daarop alle verschillende boomsoorten en heesters aangegeven, maakte Zocher opstandtekeningen. Idealistische, oogstrelende tekeningen en aquarellen die op de Zocherten- toonstelling (1991) in Haarlem en Rotterdam te bewonderen waren. De commissie oordeelde positief maar besloot het plan in fasen uit te voeren en de wandeling tussen Zonnenburg en de Wittevrouwenpoort voorrang te verlenen. Men was het overigens nog niet eens of de Catharijne-en Wittevrouwenpoort wel afgebroken moesten worden. De werkzaamheden vonden plaats tussen 1829-1861, vertraagd door de Belgische opstand en een cholera- epidemie. Het werk werd uitgevoerd door goedkope arbeidskrachten, gele verd door de armenzorg. Op de bouw van huizen voor rijke kooplieden direct achter de wandeling kwam al spoedig kritiek. Het plan van Zocher is zonder veel wijzigingen tot stand gekomen. Wel vond aansluitend een uitbreiding plaats vanaf de Tolsteegpoort in noord westelijke richting met de aanleg van het Willemsplantsoen en als afsluiting de bouw van de Willemsbrug in 1843, die de verbinding vormde tussen het station en de binnenstad. Aanvankelijk had Zocher op Zonnenburg een nieuwe Hortus Botanicus gedacht. Maar in 1848 werd op die plek het Meteorologisch Instituut gevestigd, later verrijkt met de sterrenwacht, waarvan de muren vorig jaar werden gerestaureerd. In 1850 werd op Wolvenburg naar ontwerp van stadsarchitect Ch. Kramm de gevangenis gebouwd, die misschien overbodig wordt nu Utrecht een nieuwe gevangenis krijgt. Rond 1860 werden o.l.v. Zocher, die inmiddels werd bijgestaan door zijn zoon L.P. Zocher, Lepelenburg en Lucas Bolwerk afgegraven en tot plantsoen gemaakt. Op het Lucas Bolwerk bevond zich een muziektent en er werd een vaste verbinding, de Lucasbrug, aangelegd. Begin deze eeuw werd het plantsoen vernieuwd en werd het terrein weer glooiend gemaakt. Vanaf 1938 werd er op het Lucasbolwerk ruimte gereserveerd voor de bouw van de Schouwburg, waarvoor de muziektent moest wijken. Het Begijnebolwerk in het noorden werd tenslotte in 1870 afgegraven en met woonhuizen bebouwd. Groengordel van Zocher vrijwel gaaf Behalve de bouw van de schouwburg is de hele groengordel van Zocher van de Wittevrouwenbrug tot aan de Willemsbrug nog vrijwel gaaf en treft men er over de 200 bejaarde, uit heemse en bijzondere bomen uit de Zocherperiode aan. Het gebied is al jaren beschermd monument. Het padenpatroon is bochtig en het terrein glooiend en rijk aan zichtassen. Rijen platanen vindt men o.a. aan het Hieronymusplantsoen en de Tolsteeg singel. Imposante linden treft men overal en ook aan de buitenzijde van de singel staan oude linden, gehinderd door het asfalt. De gemeentelijke plantsoenendienst streeft naar een grote variëteit in beplanting. Er wordt regelmatig nieuw aangeplant. Na de restauratie van de muren onder de sterrenwacht is langs de waterkant een rij bloesembomen geplant. Momen- Singel met platanen, (foto A.M.ten Cate) teel wordt het laatste restje stadsmuur, een geliefde slaapplaats voor daklozen, bij het Hieronymusplantsoen geres taureerd. Tevens wordt het plantsoen hersteld en opnieuw ingericht. De wandelroutes worden veel gebruikt, overal staan banken en vooral in het voorjaar, wanneer de bolgewassen tussen de grasvlakten bloeien, het zonnetje schijnt en de kwakende eenden tevoorschijn komen, waant men zich in het paradijs, optimaal op de zondagmorgen. Catharijnesingel In 1958 dreigde acuut gevaar toen het zogenaamde verkeersplan Feiichtinger geïntroduceerd werd, waarbij de singels moesten plaats maken voor een ringweg. Minister Klompé heeft door haar persoonlijk ingrijpen Utrechts groengordel tenminste weten te behouden. Voor het westelijk deel van de stad werden de plannen voor het winkelhart van Nederland verder ontwikkeld en gedeeltelijk uitgevoerd. De Catharijne- en Weerdsingel werden gedempt ten behoeve van uitvalswegen. In het Utrecht City Project bestaat nu het plan om de Catharijnesingel tot aan het Smakkelaarsveld, inclusief 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 25