Begraafplaatsen en kerkhoven een veelsoortig belang Kom meewe gaan naar 't kerkhofV moet Slauerhof tegen Hendrik de Vries gezegd hebben toen deze hem voor de oorlog in Leeuwarden kwam opzoeken. Hoe ze precies van het station er naar toe zijn gelopen wordt niet verhaald maar zij waren zeker niet de laatsten die de begraafplaats aan de Spanjaardslaan met een bezoek vereerden. De begraafplaats is inmidels buiten gebruik gesteld maar de plek is nog steeds een oase van rust waar het plezierig toeven is. MEINDERT STOKROOS Na een eeuw biedt de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam een grote variatie aan grafmonumenten. Tot 31 augustus is er op deze begraafplaats een expositie over grafmonumenten (zie pag. 19). (foto's van Han van Gooi, Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Amsterdam) De plannen voor de aanleg gaan terug tot het begin van de vorige eeuw toen in heel Nederland veel zogenaamde buitenbegraafiplaatsen werden aange legd in verband met het verbod nog langer in kerken te begraven. Het was de bekende tuinarchitect Lucas Pieter Roodbaard die de opdracht kreeg voor het ontwerp van een nieuwe begraaf plaats aan de Spanjaardslaan. In tegen stelling tot de eerste streng symme trisch uitgevoerde buitenbegraaf plaatsen waar de aandacht zich louter richtte op het zo efficiënt mogelijk opbergen van de stoffelijke overschot ten heeft Roodbaard een heus begraaf- park ontworpen, daarmee aangevend dat een begraafplaats tevens een plek kan zijn voor wandelingen. W. Eekhojf de plaatselijke geschiedschrijver, merkte op: 'Bij het aanleggen kon tevens naast het noodzakelijke en nuttige, ook het schone en aangename in het oog worden gehouden, ten einde door ene smaakvolle beplanting mede het schrikbeeld weg te nemen, hetwelk veler vooroordeel nog aan de stille verblijfplaats der dooden hechtte.' De mooie begraafplaats aan de Spanjaardslaan in Leeuwarden is niet de enige dodenakker in ons land, die het bezoeken waard is. Wie de moeite neemt om eens verder te kijken dan de nog immer toeristisch aangeprezen binnensteden kan in heel wat middel grote provincie-steden fraai aange legde begraafplaatsen aantreffen. Hoewel destijds deze plekken buiten de bebouwde komen werden gesitu eerd zijn de meeste inmiddels binnen het grootstedelijke grondgebied komen te liggen. Wandelgebied De begraafplaats als cultureel erfgoed staat sinds enige tijd volop in de belangstelling. In dit verband moet zeker het pionierswerk van R. van Bruggen, destijds directeur begraaf plaatsen in Utrecht, worden genoemd. In 1978 haalde hij de landelijke pers met zijn pleidooi voor de begraafplaats als wandelgebied. Daarmee zette hij de trend voor de jaren tachtig waar de begraafplaats langzamerhand weer de belangstelling zou krijgen die zij verdient. In september 1984 was het de toenmalige minister van WVC Elco Brinkman, die de gemeenten atten deerde op het belang dat hij toekende aan de begraafplaatsen. De bewinds man deed daarbij een aantal sugges ties, die varieerden van stimulerings maatregelen tot het plaatsen op de monumentenlijsten. Het belang van de begraafplaats als cultureel erfgoed was daarmee onder de politieke aandacht gebracht. Congres sen, tentoonstellingen, publicaties en de oprichting van 'de Terebinth', een vereniging die zich beijvert voor de zorg rond dood en rustplaats markeer den de nieuwe kijk op een vergeten categorie binnen de monumentenzorg. Groene oase in de stad Onze laatste rustplaats is in velerlei opzicht van belang. Allereerst illus treert zij middels de bewaard gebleven grafstenen en grafmonumenten de wijzen waarop wij de afgelopen decen nia de herinnering aan onze doden gestalte gaven. Rouwsymbolen, gene alogische en heraldische motieven, de vormgeving van de graftekens en de gebruikte materialen zijn illustratief voor een bepaald tijdsgewricht maar illustreren veelal het traditionele 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 22