Fragment kaartje met keurblokken. tegen de parkeerterreinen in de tuinen van Herengracht 499 t/m 509. Deze actie heeft wel enige jaren geduurd en vond zijn beslag in een vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, waarin de tuinen van de no. 499, 501 en 503 autovrij moesten worden. In 1979 zijn de eigenaars van no. 505, 507 en 509 verhuisd en tegen over de Raad van State heeft de gemeente verklaard dat een nieuw te vestigen bedrijf beslist niet de binnen erven als parkeerterrein mag gaan gebruiken. In keurblok XIII bleef de gemeente in 1973 niet achter en schreef B en W de eigenares van het parkeerterrein van de Nieuwe Spiegelstraat aan met de mededeling, dat zij het parkeren op het binnenterrein diende te beëindi gen. In 1980 werd de nieuwe eigenares aangeschreven: 'dat eigenares al datgene van het achtererf, dat kenne lijk is aangebracht om het geschikt te doen zijn voor het stallen van motor voertuigen dient te verwijderen en tot het aanleggen en onderhouden van het erf als tuin dient over te gaan'. Er werden AROB-procedures gevoerd. De eigenares riep de hulp van de Raad van State in. In maart 1982 werd de gemeente in het gelijk gesteld. Het parkeerterrein werd ontruimd. Tot onze verbazing werd op voorstel van B en W in 1989 een nieuwe aan vraag voor een parkeerkelder onder de keurtuinen in behandeling genomen. Het duurde tot de zomer van 1991 na veel bezwaarschriften van bewoners en culturele instellingen voordat deze onderkeldering definitief van de baan was. Kostbare bomen gekapt In keurblok IV zijn de tuinen op grote schaal bestraat en volgezet met rommelige bebouwing. De wisselende eigenaren hebben zich niet als goede huisvaders gedragen. Op 23 januari 1992 werd nog een procesverbaal opgemaakt door de gemeentepolitie voor het illegaal kappen van twee monumentale bomen die een waarde vertegenwoordigden van 750.000 gulden volgens de berekening van de landelijk erkende methode RAAD. In keurblok VII is een parkeerterrein achter Keizersgracht 365 tot 383 te vinden. Ook in keurblok XI zijn twee parkeerterreinen: een achter Keizers gracht 473 tot 487 en een met de ingang in de Nieuwe Spiegelstraat. Bereidheid bij de gemeente om de eigenaren aan te schrijven ontbreekt. Te lang is het hebben van het parkeer terrein gedoogd. In de jaren zeventig is in keurblokXIX ongeveer een derde van de tuinen in dit blok onderkelderd door één eige naar. Met het argument dat de compu ters niet in ruimtes met wisselende temperaturen mochten staan! 'Last' van vallende bladeren In keurblok XX is ooit een verbeten strijd gevoerd tussen twee buren om de hinder van afvallend blad van een monumentale beukeboom. De eiseres/eigenaar stelde in de dagvaar ding dat de bomen in het najaar het dak van het tuinhuis en de tuin bezaai den met bladeren en zij wilde het liefst de bomen gerooid zien. De buurt liep te hoop en steunde de eigenaar van de mooie beuk. Als de eiseres haar erf ingericht had als tuin, in plaats van het bestraat te hebben en bebouwd met schuurtjes, dan waren de vallende bladeren zeker als een zegen beschouwd. Jarenlang corresponderen In keurblok XXII is een parkeerterrein verdwenen omdat 18 bewoners van dit blok op 21 juli 1971 B en W verzoch ten in te grijpen tegen het klandestien parkeren, dat zich steeds meer uitbreidde ten koste van de tuinen tussen de Heren- en Keizersgracht. De bewoners correspondeerden jaren lang met de gemeente. Op 2 juli 1975 kregen de bewoners nog een brief van de gemeentesecretaris waarin voorge steld werd om de verordening ex art. 43 der Woningwet voor de oude stad te wijzigen om zodoende vrijstelling te kunnen verlenen voor parkeren in de tuinen. De tuinen zijn wel hersteld. Een bestraat pad voor het heen en weer rijden van auto's via de ingang van de Keizersgracht 745 naar de achterkant van de Herengracht 580 bestaat nog steeds. Illegaal horecagebruik Wat op dit moment een bedreiging voor de keurtuinen vormt is het min of meer illegale horecagebruik. In keur blok XII wordt dit al oogluikend door de gemeente toegestaan. Een gedeelte achter de restaurants wordt bestraat, er komen een paar tafels en stoeltjes, de tuinen verdwijnen en het lawaai neemt de overhand! Gave keurblokken Er zijn gelukkig ook nog keurblokken die de tijd geheel gaaf hebben weten te overleven. Keurblok XV is daar een voorbeeld van. Hoewel daar ook even in 1991 een illegaal parkeerterrein in gebruik was, maar in 1992 werd onder bestuurs dwang dit parkeerterrein ontruimd. Ook de tuinen van de keurblokken XIV en XVI zijn door de eeuwen heen goed bewaard gebleven. De regels Wat zeggen de bestemmingsplannen over de keurtuinen: 1De gronden, op de plankaarten bestemd voor 'keurtuinen', zijn aangewezen voor tuinen. 2. Op de in lid 1 genoemde gronden mogen slechts bouwwerken (tuin huizen aan het eind van de tuin) worden opgericht en in stand gehouden met een bouwhoogte van 2.5 meter. 3De in lid 1 genoemde gronden mogen noch worden verhard noch onderkelderd. 4. Als verboden gebruik in artikel 17, lid 1 van de voorschriften worden in elk geval aangemerkt het gebruik van keurtuinen voor: a. Aan- en afvoerwegen t.b.v. motorvoertui gen b. Laad- en los, parkeer- en opslag doeleinden. c. Bedrijfsmatig gebruik en horeca- uitoefening. De eeuwenoude regels die voor de keurtuinen gelden zouden voor alle binnenterreinen in de oude en in de nieuwe stad van kracht moeten zijn. Zolang deze regels nog niet voor heel Amsterdam van kracht zijn moeten de keuren in ieder geval voor de binnen stad gehandhaafd worden. Het nieuwe gemeentebestuur moet de huidige eigenaren beter informeren en ook nieuwe eigenaren op de hoogte stellen van de eeuwenoude gebruiksregels. Vera Amencle en Addy Stoel zijn lid van de Werkgi'oep Keurblokken. van. Wijk centrum d'Oude Stadt te Amsterdam. Inlichtingen over het gebruik c.q. misbruik van de keurtuinen is te verkrijgen bij de Werkgroep Keur blokken van het Wijkcentrum d'Oude Stadt, Nieuwe Doelenstraat 55, 1012 CP Amsterdam, telefoon 020- 6382205/fax 020-6384026. Het boek 'Wat gebeurt er met de keurblokken deel II is ook op bovenstaand adres voor de prijs van f. 28,50 verkrijgbaar. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 21