De keurtuinen van Amsterdam Met het besluit van 5 maart 1613 Amsterdam uit te breiden met de grachtengordel werd de nieuwe eigenaars verboden om hier het ambacht van 'cuyperijenen andere hinderlijke bedrijven uit te oefenen. Op de erven werd behalve het woonhuis uitsluitend de bouw van een tuinhuis toegestaan. Deze regels werden vastgelegd in de 'handvesten'; ofte 'privilegiën' ende 'octroyen' mitsgaders 'willekeuren, costuimen, ordoynantien ende handelingen der Stad Amstelredam'Tegenwoordig zijn deze beschermende regels voorde keur tuinen opgenomen in de verschillende bestemmingsplannen die voor het gebied van de grachtengordel gelden. J VERA AMENDE EN ADDY STOEL Keurblok X aan Nieuwe Spiegelstraat/Kerkstraat: gaaf gebleven, (foto Wim Ruigrok) Op de Burgerwijkkaarten rond 1772 zijn de patronen van de toen in de mode zijnde Franse tuinen te zien. Van deze Franse tuinen zijn nog maar enkele voorbeelden te vinden o.a. achter Museum van Loon, het Willet 20 Flolthuysmuseum en het Fluis met de Hoofden aan de Keizersgracht. In de loop van de eeuwen zijn de meeste tuinen veranderd in 'romanti sche' tuinen. Tuinen met grote bomen, planten en struiken. Het belang van bescherming Waarom is het zo belangrijk dat deze keurtuinen behouden blijven? Uit de vele argumenten noemen wij er een aantal. De tuinen met hun grote bomen en struiken zijn belangrijk voor het stedelijk milieu, zij verzamelen en houden stof vast, leveren zuurstof, beïnvloeden het stadsklimaat en houden lawaai en wind tegen. Tevens vormen bomen een visuele verrijking van de stedelijke omgeving en trekken ze dieren aan. Vanaf de grachten zijn de tuinen niet te zien maar voor de bewoners en gebruikers van dit parklandschap is het buitengewoon aantrekkelijk, zozeer, dat wij het ook de volgende generaties gunnen. In 1993 stonden er volgens een gemeentelijke lijst nog 82 monumentale en bijzonder waarde volle bomen in de keurtuinen. Om op de lijst te komen moeten de bomen niet alleen bijzonder maar ook tussen de 70 en 120 jaar oud zijn. Inmiddels zijn er, helaas, al weer een paar bomen met en zonder toestemming van de gemeente verdwenen. Oneigenlijk gebruik Honderd jaar geleden waren nog bijna alle tuinen achter de huizen intact. De afgelopen 70 jaar zijn helaas heel wat tuinen bebouwd, onderkelderd, en bestraat. Sinds de jaren vijftig wordt een aantal tuinen misbruikt voor het parkeren van auto's. In 1964 zag een aantal gemeenteraads leden in dat door het vrijstellingsbe- leid van Burgemeester en Wethouders veel tuinen verloren dreigden te gaan en zij dienden een voorstel in tot wijzi ging van de voorschriften ex art. 43 der Woningwet voor de oude stad De gemeenteraadsleden wilden dat de vrijstellingsbevoegdheid die het College had, het College ontnomen werd en aldus werd besloten. Oneigenlijk gebruik komt helaas tot op de dag van vandaag toch nog voor. Een aantal keurblokken onder de loep Ook de bewoners van de keurblokken (keurtuinen inclusief de bebouwing) vonden en vinden het steeds belangrij ker dat de tuinen behouden blijven. In 1974 kwamen bewoners van keurblok III in actie tegen het voornemen van B en W om achter de huizen parkeren toe te staan. In keurblok I zijn in het verleden de tuinen bijna geheel vol gebouwd. Nu langzamerhand het bedrijfsleven zich uit dit blok teruggetrokken heeft en er weer meer gewoond wordt worden ook de tuinen weer hersteld. In 1976 werd door bewoners van keur blok XII met succes actie gevoerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 20