Koninklijke Woudenberg Ameide Literatuur: De restauratie van het "Huis van Brecht", het oudste stenen huis van Breda, is door ons bedrijf uitgevoerd. Het tunneltje, een van de overblijfselen van de verdedigingslinie. Stinzenplanten Vermeld moet zeker worden de bijzondere aandacht die de gemeente Zwolle geeft aan de stinzenplanten. Stinzenplanten zijn oorspronkelijk uitheemse bolgewassen die in Nederland vooral in de 18de eeuw maar ook wel eerder op grote schaal in tuinen en parken zijn aangeplant. Juist door extensief onderhoud hebben ze zich weten te handhaven. In Zwolle vinden we stinzenplanten op de voor malige stadswallen, het park Eekhout en op de begraafplaats Meppeler- straatweg. Er wordt gewacht met maaien totdat de planten bovengronds afgestorven zijn. Ecologisch beheer betekent meestal verschralen, de stin zenplanten daarentegen worden extra bemest. Het beheer van cultuurhistorisch groen is in zekere zin te vergelijken met het restaureren van monumenten. Zoals de architect steeds moet schip peren tussen het zorgvuldig restaure ren en het geschikt maken van een gebouw voor modern gebruik, laveert de landschapsarchitect tussen de cultuurhistorische en de ecologische waarde door. De heer Dijkstra, beleidsmedewerker bij de afdeling Groen, Sport en Recreatie van de gemeente Zwolle verwoordt het als volgt: 'We waren als gemeente duide lijk een voorloper op het gebied van ecologisch beheer. En dan geldt de wet van de remmende voorsprong. In het verleden zijn we wel eens te ver doorgeschoten met het ecologisch beheer; exotisch materiaal hebben we toen opgeruimd. Zeker bij cultuurhis torisch waardevol groen is het van belang om zorgvuldig te zijn in de detaillering. Vroeger was arbeid goed koop en handhaven van de oorspron kelijke aanleg betekent dus automa tisch een intensiever beheer. Het aanleggen van een rozenperk, het planten van eenjarigen of het plaatsen van een sierhek kost geld, maar dat kunnen we weer terug verdienen met een extensiever beheer op andere plaatsten in het groen'. 'Vestingwerken in Overijssel'. Museum-documentatie Provinciaal Overijssels Museum. Tentoonstelling 12 maart-1 mei 1994. Niek van Es en Gilbert de Jong. 'Het Engelse Werk in Zwolle'. Groen, nummer 4 1988. Met dank aan H. Prinsen en L.J. Dijkstra, medewerkers Dienst Groen, Sport en Recreatie, Gemeente Zwolle. Math Berkers is geograaf te Raalte en vaste medewerker t .a kl.M restauratie renovatie nieuwbouw voorstraat 7 postbus 3 4233 zg ameide telefoon (01836) 6600 fax (01836) 2667 vestigingen te: 's-gravenhage, groningen, medemblik, oosterwolde, valkenburg en zutphen aangesloten bij de stichting vakgroep restauratie 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 16