Integratie van cultuurhistorie en ecologie Groenbeleid Zwolle: Cultuurhistorisch waardevolle gebieden zoals oude binnenstadstuinen, plantsoenen en stadsparken vragen een aparte aanpak. Kennis van groenbeheer maar zeker ook kennis van het historisch belang van deze groengebieden zijn vereist. De afgelopen jaren staat het ecologisch groenbeheer sterk in de belangstelling, een beleid dat zo op het eerste gezicht op gespannen voet staat met het behoud van cultuurhistorisch waardevolle parken, tuinen en plantsoenen. De gemeente Zwolle probeert in haar groenbeleid een weg uit te stippelen die aan beide recht doet. MATH BERKERS Het Engelse Werk, een slingerend pad met hoge eikebomen. Zwolle was een van de eerste gémeen- ten in Nederland die experimenteerde met ecologisch groenbeheer. Ener zijds ingegeven door ideële motieven, het uitbannen van de gifspuit en het streven naar meer wilde flora en fauna, anderzijds lag er heel pragmatisch een bezuiniging aan ten grondslag. De gemeente heeft in haar beleid een zonering aangebracht, vier zones met een verloop van extensief naar inten sief beheer. Het groen in zone 1, aan de rand van de stad, wordt het meest natuurlijk beheerd. Door extensief te maaien krijgt de inheemse flora hier veel kans. Het groen binnen de wijken, de speelplekken en kleine plantsoe nen, valt onder zone 4. Zone 4 wordt intensief onderhouden, het omgaan met openbaar groen zoals nu nog in veel gemeenten gemeengoed is: regel matig maaien, schoffelen en onkruid wieden. Met dit verschil dat in Zwolle nergens, zelfs niet op de bestrating, de gifspuit gebruikt wordt. Historisch groen Het historisch groen bevindt zich grotendeels in zone 3het ecologisch belang van deze gebieden is onderge schikt aan hun cultuurhistorische waarde. Voor de grotere parken zijn aparte beheersplannen in voorberei ding. Een wandeling door Zwolle leert dat de gemeente rijk bedeeld is met histo rische parken. Zoals in alle voormalige vestingsteden zijn ook in Zwolle op de voormalige vestingwerken parken en plantsoenen aangelegd. Er zijn boven dien twee mooie begraafplaatsen: de Algemene Begraafplaats 'Meppeler- straatweg' uit 1825, met onder andere het graf van Rhijnvis Feith, en de Algemene Begraafplaats 'Kranenburg'. 'De Kranenburg' is een voormalig landgoed. Het ontwerp van de begraafplaats is van Copijn: met zijn slingerende paden en oude loofbomen is het een van de mooiste begraafplaat sen van Nederland. Verder bezit Zwolle de tuin van de stadsvilla Eekhout en twee grote buitenplaatsen: Boschwijk, het zomerverblijf van Rhijnvis Feith, en Zandhove. Maar haar fraaiste bezit is wel Het Engelse Werk. Het Engelse Werk De geschiedenis van dit park gaat terug tot 15 81In dat jaar werd ter bescherming van een veerplaats aan de IJssel de Koterschans aangelegd. Om het hele gebied tussen de IJssel en Zwolle te kunnen verdedigen werd de schans naar ontwerp van Simon Stevin met twee nieuwe schansen uitgebreid. Onder leiding van Menno van Coehoom is in de 17de eeuw het verdedigings werk naar de toenmalige inzichten gemoderniseerd Zwolle verloor haar betekenis als vestingstad in 1790. In 1809 schonk koning Lodewijk Napoleon de verdedi gingslinie aan de stad. Enkele schan sen werden gesloopt en het terrein raakte verwilderd. Rond 1829 werd naar adviezen van Hendrik van Lanteren het Nieuwe Werk, de aanleg van Van Coehoorn, ingericht als park. Zijn zoon, Samuel Adriaanszoon van Lanteren, heeft na de dood van zijn vader de parkaanleg gedetailleerd. Het nattere, noordoostelijke deel kreeg pas later vorm. Voor deze aanleg tekende de tuinarchitect Dirk Wattez. Allebei de ontwerpen zijn uitgevoerd in de Engelse landschapsstijl. Zo kreeg het park ook haar huidige naam: Het Engelse Werk. In de 20ste eeuw is het park verder uitgebreid. De laatste aanleg, het Spoolderbos, dateert van ruim tien jaar geleden. De grachten en het reliëf van het verdedigingswerk zijn nu nog goed te herkennen in het park. Verder zijn het munitiedepot en een tunneltje bewaard gebleven. De ontwerpen van Van Lunteren en Wattez hebben nog steeds een eigen karakter. Het plan van Wattez is grootschaliger van opzet, minder besloten en meer met exoten beplant. De visie van de gemeente Zwolle op het beheer van dit park is in de afgelo pen jaren duidelijk veranderd. Twintig jaar geleden ging de voorkeur sterk uit naar het ecologisch beheer: niet- inheemse soorten, zoals de naald- bomen, werden voor een deel verwij derd. Nu legt de gemeente meer nadruk op de cultuurhistorische waarde van dit park. Exoten als rodo dendrons en taxus worden weer aan geplant. De verschillen in de ontwer pen van Van Lunteren en Wattez probeert ze verder te accentueren. Maar het blijft natuurlijk een voortdu rende afweging tussen het natuur- en het cultuurhistorisch belang: in het park heeft zich in de afgelopen ander halve eeuw een rijke flora en fauna ontwikkeld. Een intënsièver beheer zou dit weer teniet kunnen doen. Oude beuken langs een vergraven vestinggracht. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 15