Groen in de stad Heemschut is niet vaak nodig voor groene actie Acties om historische groene plekjes in de bebouwde kom te sparenhebben zeker de sympathie van de provinciale commissies van de Bond Heemschut. Toch komt het nietvaak voor dat ze zelf eigenaren, overheden en media benaderen over het behoud van groen. Als dat wel het geval is, gaat het meestal om. een erf- of parkbeplanting die samenhangt met een historisch bouwwerk. Het initiatief ligt vaak bij een specifiek groene organisatie. Veel steden hebben bijvoorbeeld een organisatie met een naam zoals Hartje Groen ABELE REITSMA Stadspolder in Voorburgse wijk Essesteijn. (foto J. Kamerling) Iemand die het thema 'groen in de stad' erg belangrijk vindt, is de tech nisch adviseur van Zuid-Holland ir. F.H. Goppel. Hij spande zich namens Heemschut in voor een historische boomgaard in Maassluis. 'Dit betreft de biotoop van een boerderij in een uitbreidingsgebied uit de zestiger jaren met flats en woningen. Dit gebied willen ze nu gaan verdichten. Dat betekent dat de boomgaard op de tocht zou komen te staan. Een boerde rij zonder groenbuffer is een trooste loze aangelegenheid. Voor een stad is dit bijzonder aangenaam groen, niet te vergelijken met het struweel dat in de jaren zestig is aangeplant.' Het plan ligt al een jaar stil. 'We verwachten dat de gemeente het plan zal herzien.' Limburg Een succesvol Heemschut-initiatief was het beplanten van de Kastanjelaan tussen het kasteel en de kerk in het beschermde dorpsgezicht Amstenrade. 'Mijn voorganger Hamers heeft daar veel aan gedaan' vertelt technisch adviseur ir. K.J. C. Merks van de Lim burgse commissie. Hij werkte daarbij samen met de stichting Beschermd Dorpsgezicht Amstenrade. 'Het was een laan die een beetje in verval was. Zij is helemaal gereconstrueerd.' Heemschut speelde een belangrijke rol bij het vergaren van de benodigde middelen, circa f20.000,-. Dit laantje is weer actueel nu de gemeente het plan heeft opgevat er een parkeerter rein aan te leggen. 'Het is een gevoe lige situatie' legt Merks uit. De kerk, het kasteel en de bijbehorende boer derij geven de plek een rustiek, histo risch karakter. Merks hoopt dat de gemeente bijtijds tot inkeer komt. 'Alle moeite die Heemschut voor het laantje heeft gedaan, is anders verloren werk. Dit zou dan ook het einde kunnen betekenen van het beschermde dorpsgezicht.' Haarlem In Noord-Holland wijst technisch adviseur A.L. Lourijsen op het Frederikspark te Haarlem. Hier moet woningbouw komen op de plek van het gesloopte sportfondsenbad. In eerste aanleg is het park gebaseerd op een plan van Zocher. De voorganger van het sportfondsenbad was een brongebouw, dat in de vorige eeuw een locatie kreeg in afwijking van het plan van Zocher. I-Ieemschut-man Lourijsen: 'Het brongebouw werd toen al verkeerd geplaatst, te veel in het midden van het park.' Deze fout werd verduurzaamd toen het bronge bouw na enkele tientallen jaren werd vervangen door het sportfondsenbad. Die fout moet niet opnieuw herhaald worden. 'Door de nieuwe bebouwing op deze plek gaat het ruimtelijke karakter teniet' zegt Lourijsen. Sinds het bad gesloopt is, hebben verschil lende projectontwikkelaars plannen ingediend bij de gemeente. 'We hebben toen evenals de omwonenden een bezwaarschrift ingediend. Het is dubieus of het iets zal opleveren' zegt Lourijsen omdat de gemeente het wel een goed idee vindt deze grond te bebouwen. Het Frederikspark werd nooit hele maal voltooid zoals Zocher het bedoeld had. 'Liet ging om een plan met verschillende villa's. Die zijn niet allemaal gebouwd. De weg die door het park loopt, ligt ook niet zoals Zocher dat bedoelde'. Het park is dus geen eenheid meer. Wat over blijft, zijn eigenlijk slechts fragmenten. 'Er staan nog een paar villa's die behou den blijven.' Gelderland De Gelderse commissie sloot zich enkele jaren terug aan bij een actie in Hattem om een klein achtererf in de binnenstad te behouden. Op dit perceel in het beschermde stadsge zicht is een bank gevestigd, die wilde uitbreiden. Hoewel de bank tevreden was met een beperkte glazen uitbouw, 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 13