HEEMSCHUT ACTIEF Groningen Sloop voor winkelcentrum Waagstraatplan Hergebruik monument Noord-Holland Sluisje behouden JK Overijssel Heemschut bezorgd over Heemaf-terrein Friesland Boerderij behouden JK Noord-Brabant Kanunnikensteeg Bedum. - In het centrum van Bedum, in de Grootestraat, is een winkelcentrum gepland(o.a voor de bekende groot grutter), waarvoor 5 a 6 woningen gesloopt moeten worden. Het gaat hier om een ensemble met 19de eeuwse winkelpanden, het enige stukje Bedum dat nog het oude karakter bewaart. Op een eerste bezwaarschrift van Heemschut Groningen tegen de plannen reageert B en W van Bedum dat het geen aanleiding ziet tot heroverweging van de plannen. Groningen - Nu de rechtbank het schorsingsverzoek voor het verlenen van de bouwvergunning heeft afge wezen, staat niets de gemeente Groningen in de weg om op de Grote Markt het omstreden Waagstraatplan te laten verrijzen. Heemschut blijft van mening dat bij een dergelijke zware ingreep in de stad geen artikel-19 procedure aangewend had mogen worden. Een normale bestemmingsplan-procedure was hier vereist. Dat het algemeen belang gebaat zou zijn bij het Waagstraat plan, komt Heemschut vreemd voor: het plan stoelt in hoofdzaak op finan ciële belangen. Winschoten - Pand Kok in de Blijhamsterstraat gaat naar alle waar schijnlijkheid seniorenwoningen herbergen. Het 19de eeuwse Jugendstil-bedrijfspand, dat mede na acties van Heemschut in december 1992 op de Monumentenlijst terecht kwam als Rijksmonument, heeft een nieuwe bestemming gevonden. B en W van Winschoten wilden op deze plaats al seniorenwoningen bouwen. De acties in 1992 hebben tevens een aantal panden in de Torenstraat gered. Deze zijn ook op de Monumentenlijst geplaatst. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen Zaanstad - De vaarverbinding vanuit de Zaan naar het achterliggende woongebied 'De Domineestuin' en Rooswijk-noord dreigt te worden gesloten als de Zaandijkersluis uit 1610 wordt afgebroken en gedempt, waarvoor plannen zijn. Heemschut schrijft B en W en de Raad van Zaanstad afbraak van het monumentale sluisje onaanvaardbaar te vinden. Niet alleen de betekenis ervan voor het historisch dorpsgezicht maar ook het toeristisch belang recht vaardigen behoud. Hengelo - De PC Overijssel van Heemschut stuurde een brief naar de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, afdeling Overijssel, waarin de commissie haar bezorgdheid uitspreekt over de gang van zaken rond het Heemaf-terrein in Hengelo. Inmiddels is een begin gemaakt met de sanering van de vervuilde grond onder het terrein. Onder het terrein waarop vroeger de Heemaf-fabrieken hebben gestaan werden de fundamenten gevonden van het vroegere Huis Hengelo. Heemschut is dan ook van mening dat de plek de status van 'archeologische vindplaats' moet krijgen. In de grond zijn onder meer scherven uit de Ijzertijd, paalgaten voor palissaden en overblijfselen uit de Romeinse tijd gevonden. Beestenwaag- In een brief aan B en W van Opsterland spreekt Heemschut zijn verontrusting uit over de onder- houdstoestand van een monumentale boerderij aan deNijesleatnr. 5 te Langezwaag. Het gaat hier om een boerderij van het Zuidfriese kop-romp type, in deze streek het laatste exem plaar van dit type met een half opgaande achtergevel. In de voorgevel van de schuur bevindt zich een fraaie gevelsteen met het jaartal 1769. Hoofd vorm en gevelindeling van de boerde rij die op dit moment niet wordt bewoond, zijn goed bewaard gebleven. In de rieten dakbedekking van de schuur zijn gaten ontstaan waardoor regen en wind vrij spel hebben en gevreesd moet worden dat ernstige schade zal ontstaan aan de rest van de dakbedekking en de onderliggende kap- en bintconstructies. Om zijn grote cultuurhistorische waarde moet de boerderij in elk geval blijven bestaan. Er moet gezocht worden naar een bij het agrarische bedrijf passende functie. Als dat niet kan zouden de mogeljkheden voor een andere bestemming moeten worden onderzocht. Een bestemmings verruiming in combinatie met regu liere restauratiesubsidies kan perspec tief bieden op behoud van het complex. Oirschot - De Bond Heemschut is weinig gelukkig met het stadsvernieu wingsplan Kanunnikensteeg te Oirschot. Het moet gestalte krijgen in een gebied grenzend aan en gedeelte lijk samenvallend met het op grond van de Monumentenwet beschermd dorpsgezicht. In een brief aan de gemeenteraad van Oirschot heeft Heemschut bezwaar aangetekend tegen het ontbreken van een zinvolle samenhang tussen het in te vullen gebied en het beschermde dorpsgezicht. De invulling voorziet in hoofdzaak in de realisering van een centraal plein 'De Hof. Kenmerkend voor oude kernen is juist een diversi teit aan pleinen, waarbij in dit geval de Markt, met zijn indrukwekkende vijf tiende eeuwse St. Pieterskerk, onmis kenbaar de belangrijkste plaats inneemt. De Hof is met zijn grote lengte, ongeveer gelijk aan die van de Markt, in strijd met dat uitgangspunt. Volgens het plan worden de wanden van het nieuwe plein gevormd door vier blokken van ieder vijf a zes woon appartementen lang en een hoogte van circa twaalf meter. Daardoor ontstaat een onaanvaardbaar contrast met de bebouwing van de oude kern, die wordt bepaald door gevarieerdheid aan vorm en een beperkte lengte van de bouwblokken. De grote hoogte van de bouwblokken tast bovendien de intimiteit aan van de Kanunnikensteeg en het op de rijksmonumentenlijst staande woonbuisje nabij de kruising van de Kanunnikensteeg en het Stenen Straatje. De geplande bouw van woningen aan de Kanunnikensteeg acht Heemschut in strijd met het informele karakter van een steeg. Een dergelijke steeg dient niet de status van woonstraat te krijgen. Om later te betreuren fouten te voor komen acht Heemschut, in verband met het stadsvernieuwingsplan, een beeldkwaliteitplan voor de kern van Oirschot dringend gewenst. Jo Wouters, PR-medewerker PC Heemschut Noord-Brabant

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 12