Dudokschepping delft onderspit m i HEEMSCHUT ACTIEF Stadsschouwburg Utrecht wordt naar alle waarschijnlijkheid vergroot De gemeente Utrecht heeft in feite haar fiat gegeven voor verbouwing van de schouwburg op het Lucas Bolwerk door duidelijk aan te geven dat zij de functie van de schouwburg belangrijker vindt dan de status. De aanvraag voor aanwijzing tot rijksmonument, die in Zeist ligt, wordt daarom ingetrokken. Dudok heeft zelf over de schouwburg gezegd: Dit is het uiterste wat kan op de Singel II II II 1 ANNE-MARIE TEN CATE Eind mei komen de nieuwe plannen ter visie, waarna Heemschut zijn standpunt zal formuleren. Heemschut volgt de ontwikkelingen met zorg en spreekt zijn twijfel uit over de effecten van de uitbreiding op de historische omgeving en op het gebouw zelf, maar is zich er ook van bewust dat een moderne schouwburg programma's van eisen heeft en dat verbeteringen en aanpassingen noodzakelijk zijn. De stadsschouwburg werd tussen 1938 en 1941 naar ontwerp van IV.M. Dudok gebouwd. De schouw burg is verouderd, te klein voor grote produkties en zal hetzij vergroot moeten worden, hetzij verplaatst naar een andere locatie. Utrecht is in rep en roer en verdeeld in twee kampen. De discussie over verbouwing dan wel nieuwbouw is overigens al minstens vijfjaar gaande. En het plan van het CDA om de ruim 20 miljoen kostende verbouwing te stoppen in een nieuw theater in het UCP (Utrecht City Project), wordt door de overige partijen van de hand gewezen, o.a. omdat ze dan met de oude schouw burg in hun maag zitten Massa-werking De geschiedenis leert, dat in 1916 zowel bevolking als gemeentebestuur ders hun ongenoegen hebben geuit over de bouw van een schouwburg op het Lucas Bolwerk. Het plantsoen met de muziektent was een favoriete groene plek, die behouden moest blijven. Bovendien was men zich wel degelijk ervan bewust, dat de bouw van een theater de schoonheid van het plantsoen onherroepelijk zou aantas ten. Toch werd min of meer in het geheim en inderhaast gekozen voor nieuwbouw op het Lucas Bolwerk. Dudok kreeg een moeilijke opdracht, want hij moest het plantsoen zoveel mogelijk intact houden. Eind jaren dertig trad er een versobering in zijn süjl op. Zelf zei hij daarover: 'Ik kom hoe langer hoe meer terug van alle uiterlijkheden en overbodige versie ring de massa-werking moet op zichzelf al versiering genoeg zijn.' En het is deze massa, die bij de verbou wing verstoord gaat worden. Niet onvermeld dient te blijven dat na de oplevering in 1941, behalve lovende berichten over gebouw, inte rieur en kleurgebruik er al direct kritiek was op het feit dat Dudok zich nauwelijks had laten adviseren over de eisen van een modern theater. Deze kritiek gold voornamelijk het toneel huis en de voorzieningen ten behoeve van de toneeltechniek, tekortkomin gen die in de loop der jaren steeds nijpender werden. De laatste jaren ÜETTT nfnaniidii 111 itïïi. rrm rrm mn mn nm mn nm rrm rrm rrm DID QÏÏJ Pian voor verbouwing stadsschouwburg (Arch.bureau Wouda). De toneeltoren wordt vergroot d.m.v. een glazen omhulsel, waardoorheen gevels van de bestaande toneel toren zichtbaar blijven. wordt de vraag naar vergroting steeds dringender, omdat bepaalde produk ties eenvoudigweg niet meer in Utrecht opgevoerd kunnen worden. Programma van eisen Wat nu zijn de vereisten? De toneel toren dient vergroot, de laad- en losmogelijkheden verbeterd, de kleed kamers uitgebreid en de grote toneel zaal aangepast te worden. De grootste ingreep ten opzichte van het huidige ontwerp is de vergroting van de toneeltoren (8 meter breder en 5 hoger, van 19 tot 24 meter hoog). In het laatste ontwerp wordt de bestaande toneeltoren vergroot door er een grote glazen stolp overheen te zetten. Alleen de achterwand van de oude toneeltoren wordt gehandhaafd, de rest wordt van glas, waardoorheen de oude gevel zichtbaar blijft, evenals een deel van de toneelinstallatie. De toneeltoren zal 's avonds van binnen uit verlicht worden. De overige bouw volumes blijven min of meer gehand haafd, behalve dat aan de parkzijde het gebouw ongeveer 50 cm verder het plantsoen in steekt. Nog vlak voor de gemeenteraadsver kiezingen is duidelijk gekozen voor functie boven status. Bovendien heeft het College van B en W het geld - ruim 20 miljoen - dat voor de uitvoe ring nodig is toegezegd. Groot contrast In het begin was de Commissie Welstand en Monumenten fel tegen maar zij is nu, weliswaar met tegenzin, accoord gegaan met het plan om de vergroting uit te voeren in een glas staalconstructie, hetgeen een opzette lijk groot contrast vormt met het bestaande gebouw. Een contrast dat alleen maar groter wordt omdat de bebouwing, die zich in de glazen toren zal spiegelen weinig fraai is, namelijk het begin van de Wittevrouwensingel. De plannen zijn inmiddels uitgewerkt en de Raad heeft op 19 mei ingestemd met de verbouwing. De plannen zullen binnenkort ter visie komen. De Dudokstichting, die overigens over de schouwburg nooit benaderd is, spreekt, desgevraagd haar vrees uit over deze glazen stolp-oplossing. Glas is namelijk absoluut niet immaterieel of doorzichtig. Juist door de schitte ring en spiegeling is het groot en log, meent secretaris P. van Dijk. Terloops noemt hij de goede ervaring met de gemeente Velsen, waar de stichting om advies werd gevraagd en nauw is 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 10