Het Arsenaalproject in Vlissingen voltooid Een nieuw toeristisch speerpunt P.C.INGEN HOUSZ Na twee jaar bouwen werd in de zomer van 1993 het opnieuw ingerichte Arsenaalgebied in Vlissingen voltooid en in gebruik genomen. Het project behelst de bebouwing en verdere inrichting van een landtong tussen de oever van de Westerschelde en de voormalige vissershaven, die nu als jachthaven is ingericht. Het nieuwe Arsenaal-complex Geschiedenis Herinrichting Waardering 7 Op deze landtong bevonden zich van west naar oost de restanten van een scheepshelling, het vroegere militaire arsenaal (rijksmonument), een uit 1900 stammende marechausseeka zerne met bijgebouwen en het voor malige verenigingsgebouw van de scheepswerf'De Schelde', later Concertgebouw en nog later kapel van de Pinkstergemeente. Tot in de Franse tijd bevonden zich op de landtong een woonbuurt en een scheepswerf. Het geheel werd 'de oude timmerwerf genoemd. De nog aanwezige scheepshelling is een over blijfsel van deze oude werf. De buurt werd gesloopt voor de bouw van een bomvrij hospitaal. De zware funderin gen waren al gelegd toen de Franse troepen na de nederlaag van Napoleon in 1813 moesten vertrekken. De Nederlandse overheid besloot later tot de bouw van een militair arsenaal op de inmiddels aangelegde funde ring. Het gebouw kwam in de jaren 1823/24 tot stand en werd tot 1880 voor diverse militaire doelen gebruikt. Het is achtereenvolgens exercitie ruimte, stalling van voertuigen, logies- ruimte voor twee infanterie compag nieën, schermzaal, opslagruimte en kantoor. Na een langdurige leegstand wordt het gebouw in 1985 aangekocht door de gemeente Vlissingen. Tijdens de militaire periode was er op het schiereiland een exercitieterrein, waarop parades werden gehouden. Over de geschiedenis van het voorma lige verenigingsgebouw is weinig bekend. Het gebouw met een classicis tische gevel uit 1840 is talloze malen uitgebreid en/of veranderd. Na 1875 wordt het het Unitasgebouw voor de arbeidersvereniging van de scheeps werf'De Schelde' en in 1898 wordt het na nieuwe uitbreidingen en verbouwingen plechtig ingehuldigd als concert- en gehoorzaal. Tot 1971 is het als zodanig gebruikt, al wordt de aard van het gebruik in de jaren '60 lichtzinniger (rock- and dance-nights) en tekent het verval zich af. De opening van een nieuwe grote schouwburg in het nabije Middelburg geeft uiteindelijk de genadeslag en het pand gaat over in de handen van de Pinkstergemeente, die er een kapel in vestigt. De uit 1900 stammende marechaus seekazerne was van inferieure kwaliteit en is bij de herinrichting gesloopt. Na dertig jaar van verlatenheid en verloedering van het gebied is de zaak nu aardig opgekrikt en verwacht men een verlevendiging door de aanwezig heid van bewoners in de flats en door de variëteit aan culturele en recre atieve functies die zijn ingebracht. Het gebied moet een toeristisch recreatief speerpunt worden aan de oever van de Westerschelde, goed voor jaarlijks zo'n 250.000 bezoekers. Bij de herinrichting van het gebied is een drietal bestaande elementen in het nieuwe plan opgenomen: de voorma lige scheepshelling, het Arsenaal en het Concertgebouw. De marechaus seekazerne werd gesloopt. Toegevoegd werden: het carrouselge bouw met entreehal, een flatgebouw met 5 woonlagen, een uitzichttoren en een openluchttheater tegen het talud van de zeedijk. In het Arsenaal is nu een maritiem museum en -restaurant gehuisvest, het carrouselgebouw bevat een met oude kermiselementen aangeklede speelhal en in het oude Concertgebouw is een theater gevestigd met een kleine 300 zitplaatsen, dat de naam Arsenaal theater heeft gekregen. Dit gebouw bevat tevens een leuk theatercafé. De uitzichttoren biedt een prachtig uitzicht over de Westerschelde, terwijl bij mooi weer een groot gedeelte van de Belgische kust kan worden overzien. Het projectgebied is op een functio nele wijze opnieuw tot leven gebracht. Het Arsenaal en het Concertgebouw (Arsenaaltheater) zijn vakkundig gerestaureerd. Waardering heeft Heemschut voor de ronde kennis functie in het ovale carrouselgebouw. Ook stemt zij in met het tweezijdig opensnijden van het Arsenaal over de diagonaal t.b.v. entreehal en maritiem restaurant. De voorkant aan de haven met de vloeraankleding is zeer geslaagd. De bolle vorm van de Carrousel stuit echter wat af en de aansluiting aan het Theater blijft problematisch. Waardering heeft Heemschut ook voor de glazen uitstulping van het maritiem restau rant en de opzet van het terras ter plaatse met plein en dijktheater. Jammer dat de oude historische scheepshelling er wat verloren bij is blijven liggen. Jammer ook van de hele achterkant tussen complex en zeedijk, waar van alles - het lijkt wel onge coördineerd - bij elkaar komt in een soort high-tech-sfeertje, met spiege lend, 'dragend' glas en een straataan- pak als restverwerking. Overheerst de waardering voor het feit, dat het gebied een nieuwe invul ling heeft gekregen, waarbij oud en nieuw functioneel zijn samengevoegd. P.C. Ingen Housz is Technisch adviseur van de 1. C. Heemschut Zeeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 9