Excursies in Groningen Langs hofjes wandelen Kerkwandelen in Groningen Oude Groninger kerken bezichtigen Fietsen langs Groninger Amsterdamse school Twickel Heemschut-agenda Symposium 'Historische stads ontwikkeling en monumentenzorg'. Restauratie beloond met cheque voor eigenaars Historicus, mediaevist en reisleider Egbert van der Werfj'nttmt u op 16 april mee naar drie, in oorsprong middeleeuwse hofjes in de Groninger binnenstad. De hofjes zijn ooit begon nen als opvangplaats van "ellendighe en arme pelegrams". Deze populaire stadswandeling wordt herhaald op 28 mei. Begin van de wandeling: 14.00 uur. Kosten: 12,50. Opgave en inlichtin gen: Athena's Boekhandel, Oude Kijk in 'tJatstraat 42, 9712 EL Groningen, telefoon 050- 12 55 93. Organisatie: Stichting Kunst in Zicht. Historicus en mediaevist Egbert van der Werff is op 2 3 april de gids tijdens een stadswandeling met bezoek aan een drietal grote binnenstadskerken: de middeleeuwse Martinikerk en Der Aa-kerk en de neo-gotische Jozefkerk. De muurschilderingen in de kerken worden bekeken en ook de bouwge schiedenissen komen aan de orde. Begin van de wandeling: 14.00 uur. Kosten: 12,50. Opgave en inlichtin gen: zie boven. Het Pelster- of Heilige Geestgasthuis aan Pelsterstraat 41-47. De voorjaarsexcursie van de 25-jarige! Stichting Oude Groninger Kerken op 23 april heeft als doel vier dertiende- eeuwse kerken vol heilige en decora tieve schilderingen. Bezocht worden de kerken van Stedum, Westerwijtwerd, Huizinge en Westeremden. In de kerken klinkt orgelspel. Gidsen staan klaar voor rondleidingen. Hoewel er vier bussen ingezet worden voor de excursiegangers is het zo geregeld dat steeds slechts één bus een kerk aandoet. Kosten: 25,00(excl. consumpties). Opgave: Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43, 9718 CD Groningen, telefoon 050 - 12 35 69. Vanaf de fiets, onder leiding van archi tectuurhistorica en journaliste Herma Hekkema, krijgt u op 24 april karakte ristieke voorbeelden te zien van archi tectuur van de Amsterdamse School in de stad Groningen. In de jaren twintig en dertig was deze stijl - de Groningse variant - dominant aanwezig in de stad; hij werd gestimuleerd door het gemeentebestuur. Trefwoorden: Expressief, plastisch, organisch, gevels, baksteenarchitectuur, nieuwe materialen. Begin van de fietstocht: 14.00 uur. Kosten: 12,50. Opgave en inlichtin gen: Athena's Boekhandel, Oude Kijk in 't Jatstraat 42, 9712 EL Groningen, telefoon 050- 12 55 93. Organisatie: Stichting Kunst in Zicht. Historicus en Heemschutter Philip Bosscherhcm&t op 26 april om 19.30 uur in het Centrum Beeldende Kunst te Groningen een lezing over het landgoed Twickel in Twente. Besproken worden de geschiedenis van kasteel en bewoners, de tuin en het park en het Twickelse bezit elders in Nederland en in Duitsland. Deze lezing gaat vooraf aan de excursie naar Twickel, op 4 juni. Kosten van de lezing: 12,50. Organisatie: Stichting Kunst in Zicht te Groningen. Opgave: zie boven Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen 24 maart KNOB-symposium over topografische betekenis van de pren- tenkunst. Inl. 030-321756. 14 april Nationale monumenten studiedag in de Augustijnenkerk in Dordrecht. Georg. door hetNCM. Thema: Strategisch Plan voor de monumentenzorg. Aanvang plm. 9.30 uur. 14 mei Jaarlijkse excursie van de Prov. Commissie Heemschut Utrecht naar de stad Utrecht en met een bustocht door de directe omgeving van de stad. 20 mei KNOB-symposium over de Stelling van Amsterdam i.s.m. Menno van Coehoorn e.a. Inl. 030-321756. 28 m.ei Algemene Vergadering van de Bond Heemschut in het Boerhave- museum in Leiden om 14.00 uur. Na de vergadering een interessante lezing over het museum en een rondleiding. 28 mei Symposium 'Historische stads ontwikkeling en monumentenzorg'. Georganiseerd door Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis i.s.m. Heemschut (zie artikel hieronder). 4 juni De jaarlijkse excursie van de Prov. Commissie Heemschut Zuid-Holland. Dit jaar gaat de excursie naar Delft. Nadere informatie in het april-nummer. 4 juni Excursie KNOB naar Naarden. Inl. 030-321756. 8 oktober Landelijke Heemschutdag in Breda en omgeving. Op 28 mei organiseert de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis in samenwerking met de Bond Heemschut een symposium over historische stadsontwikkeling en monu mentenzorg. Op het programma staat een aantal lezingen waarin de praktische uitwerking van het thema centraal staat. In de volgende Heemschut vindt u volledige informatie. De twee eigenaars van het voormalige Burgerweeshuis aan het Molenwater te Middelburg hebben de eerste monumentenprijsvandein 1992 opgerichte BVMonumentenbeheer Middelburg ontvangen voor hun restauratie van het vroegere Burger weeshuis. De twee beeldende kunste naars Marinus Boezem, en Piet Dieleman kregen elk een cheque van 25.000,- die zij mogen besteden aan verfraaiing van het pand. De monumentenprijs is ingesteld voor uitzonderlijke prestaties die particulieren leveren bij de restau ratie van een monument. Het voorma lige Burgerweeshuis, dat stamt uit de achttiende eeuw, stond al jaren leeg en was vervallen. Het is bij verschillende instellingen, waaronder een huishoud school, in gebruik geweest. Al deze instellingen hadden hun sporen achter gelaten. Boezem en Dieleman hebben het gebouw opgesplitst in twee wonin gen met een eigen ingang. De BV Monumentenbeheer Middelburg is sinds 1992 actief. Doel is om beeldbe palende gebouwen in Middelburg te behouden. G.M. Baijens, PR-medewerker PC Heemschut Zeelkand 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 45