Standaardwerk waterbeheersing BOEKENRUBRIEK Dokter Larijweg Trafohuisjes Monumentenbordjes ANWB/Heemschut Het lijvige boekwerk 'Leefbaar laag land', dat onlangs bij Stichting Matrijs verscheen, opent met een voorwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat, Hanja Maij-Weggen. Daarin vermeldt zij dat Nederland een bijzonder land is. Met zo'n 15 miljoen inwoners (435 per km2) is Nederland een van de dichtsbevolkte landen van Europa. Als er geen dijken in Nederland zouden zijn, zou 65% van het totale oppervlakte (waarop meer dan 8 miljoen inwoners wonen) onder zee- en rivierwater verdwijnen. Kortom: er is door de Nederlanders heel wat aan waterbeheersing gedaan. Al in de 11de eeuw ontstonden de eerste dijken en in het begin van de 15de eeuw werd windbemaling inge voerd. Hiertoe werden uit de reeds bestaande korenmolens, molens ontwikkeld die met behulp van een scheprad water uit konden slaan. De enorme ervaring die Nederland op het gebied van waterbeheersing heeft opgedaan, is ook van nut voor het buitenland waar men de complexe ontwerpen terug vindt die Nederland voor afsluitingen en bedijkingen in getijdegebieden en riviermonden zijn gebruikt. 'Leefbaar Laagland' gaat ook in op de relatie tussen waterbeheersing en de geschiedenis van Nederland in het algemeen. Zo zorgden politieke, economische en technische omstan digheden ervoor dat er in de ene periode grote vooruitgang mogelijk was en deze in andere perioden tot stagnatie en achteruitgang leidden. Al met al is dit prachtige geïllustreerde overzichtswerk van de waterbeheer sing in Nederland ook voor de 'leken' onder ons zeer de moeite waard. G.P. van de Ven (red.), 'Leefbaar Laagland'. Geschiedenis van de water beheersing en landaanwinning in Nederland. Utrecht, Stichting Matrijs, 1993. 304 pp., meer dan 200 ill., waarvan de meeste in kleur, gebonden, prijs f. 69,90. Ook in een engelse uitgave verkrijgbaar. Yvonne Schouten, free-lance journalist Deventer In het Deventernummer van Heemschut (1993, afl. 5 p.5)werd het jubileumboek van de N.V. Bergkwartier al aangekondigd. Inmiddels is het verschenen: '100 huizen in Deventer en hun historie; 25 jaar monumentenzorg door de N.V. Bergkwartier, maatschappij tot Stadsherstel 1968-1993', samengesteld door drs B. Rademaker-Helfferich. De laatste jaren heeft de stichting ook panden hersteld in andere historische delen van de Deventer binnenstad. Na een korte inleiding over betreffend gebied of straat, worden alle panden in het kort beschreven, bewoners, bouw en restauratie. Van elk pand is een foto van voor en na de restauratie opgeno men. De NV Bergkwartier is met recht trots op haar resultaat. Nieuwegein, Arko, 1993. 128 p. ISBN 90.72047.21.4 Prijs f42,50 In opdracht van de N.V. Bergkwartier en eveneens ter gelegenheid van het 2 5 jarig jubileum verscheen van de hand van ir. Aad H.M. Trompert en ir. Frans van der Werf' Bergkwartier Deventer 1993; ontwikkelingsvisies en ontwerpideeën voor de (her-) inrich ting van de openbare ruimte in een historisch stadsdeel.' De inleiding is van prof. ir. M. GoudappelUitgegeven en te bestellen bij de N.V. Bergkwartier. Het werd op 19 novem ber vorig jaar tijdens een mini-sympo sium in de Bergkerk aangeboden aan het gemeentebestuur. (Zie ook pag. 37 van dit nummer). In februari van het afgelopen jaar organiseerde de gemeente Ruinerwold een studiedag om te komen tot een duidelijke visie hoe de Dokter Larijweg beschermd zou moeten worden en in hoeverre de authenticiteit van deze lintbebouwing in stand gehouden kan worden. Medewerker Math Berkers berichtte daarover in Heemschut 1993 aflevering 5, p. 21. Inmiddels is er een boekje verschenen met de zeven inlei dingen van diverse deskundigen. Hopelijk dragen die bij tot de ontwik keling van een beeldkwaliteitsplan dat in samenspraak tussen gemeente en aanwonenden gerealiseerd moet worden. Informatie: Gemeentehuis Ruinerwold, Postbus 10, 7960 AA Ruinerwold. Tel. 05222-1666. Eveneens werd bij Matrijs uitgegeven in de Stichtse Monumentenreeks 'Trafohuisjes', samengesteld door Roland Blijdenstijn en met bijdragen van M. Cramer, E. Schulte en J.J. Verwaal. Trafohuisjes zijn merkwaar dige verschijnselen in onze omgeving. De meeste zijn saai en onopvallend. Tot de Tweede Wereldoorlog echter (de electriciteit was nog schaars) is er aan de uiterlijke verschijning veel zorg besteed. De geïnteresseerde zal in de provincie Utrecht tal van deze kleine, zorgvuldig ontworpen huisjes kunnen vinden. In het boekje worden niet alleen 33 van de meest bijzondere huisjes beschreven, maar vindt men ook een inleiding over de electrici- teitsvoorziening, de PUEM, architect H.E. Schulte en tenslotte de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied. Utrecht, Matrijs, 1993. 64 p. ISBN 90.5345.038.6 Prijs f 19,95. AMtC De ANWB heeft samen met Heemschut en de Stichting Ons Bloemendaal een dertiental monumenten-bordjes geplaatst op monumenten langs veel gekozen routes. Op de bordjes staat een uitleg over een monument en zijn ook de logo's van ANWB, Heemschut en Ons Bloemendaal afgebeeld. Op de foto de onthulling door wethouder mevrouw Van Essen van het eerste bordje. Heemschut, dat de de vervaardiging van de bordjes financieel onder steunt participeert ook in een volgende actie 'monumentenbordjes' in Bloemendaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 42