Kwaliteit en openbare ruimte in een historische stad Op 19 november presenteerde de NV Bergkwartier, Maatschappij tot Stadsherstel in Deventer ter gelegenheid van zijn 25-jarigjubileum twee plannen tot (herjinrichting van de straten en pleinen in het historisch stedelijk gebiedwaaraan de NV zijn naam ontleent. De planpresentatie werd voorafgegaan door een mini-symposium. Sprekers over het thema Kwaliteit en Openbare Ruimte in een historische stad.waren de heer drs. A.L.L.M. Asselbergs, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, en zijn voorganger jhr. ir. van Nispen tot Sevenaer, nu directeur van ICOMOS. LEO VAN DERMEULE Een heringericht Bergschild volgens de ideeën van Trompert met een open karakter.De auto's van de straat. Bloembakken, verkeersborden en paaltjes zijn vervangen door stoepen met bollen en banken. Door de belijning wordt de ruimte versterkt. Asselbergs ging uit van de veronder stelling dat voortdurende verandering niet te stuiten is en in zijn algemeen heid is gebaseerd op het behoud of het scheppen van functionaliteit. Dat zulks tot heel aantrekkelijke resultaten kan leiden bewijst de singelbebouwing rond onze oude binnensteden. In de plaats gekomen van de oude stadsom walling, die geen enkel nut meer had, werden hier wonen, park- en wegen aanleg in een functioneel hoogwaardig en voor het oog aantrekkelijk geheel gecombineerd. Monumentenzorg toespitsen op behoud met veronacht zaming van de gebruikswaarde is veelal onmogelijk en ongewenst. Wel stelde Asselbergs de interessante vraag of een tijdelijk bestuurder een blijvend stempel op de historische stad mag drukken. Dat kan zo'n magistraat doen door de zaak tot in het kleinste detail te willen behouden of door grootschalige kaalslag en ontkenning van de oorspronkelijke structuur. Twee uitersten op de schaal met keuzemogelijkheden. Waardoor wordt onze omgang met de historische, openbare ruimte bepaald? De uiteindelijk gekozen aanpak zal mede afhangen van het ethisch norm besef in een samenleving. De ethiek was het thema van de lezing van de heer Van Nispen. Omgeving belangrijk voor monument Voor de historische bebouwing zelf zijn, aldus Van Nispen, allerlei regels en gedragscodes opgesteld, maar iedereen weet dat een zorgvuldig opgeknapt monument een vlag op een modderschuit wordt als men de omge ving laat verloederen. Wie uitkijkt op een vuilnisbelt wil verhuizen, een onaantrekkelijke omgeving holt ook de gebruikswaarde van het (woon- huis)monument zelf uit. Hoe verant woordelijk voelen we ons voor datgene wat niet direct tot ons privé- domein behoort? Het lijkt tijd te worden voor het opstellen van richtlij nen voor het omgaan met de omge ving, waarin zich het monument bevindt. Dat hoeft niet te ontaarden in zweverigheid. Begrippen als materi aalkeuze, mate van ambachtelijkheid, ontwerp en situering leveren ook voor wat de openbare ruimte aangaat voldoende harde maatstaven die als uitgangspunt voor gericht behoud of beheerste aanpassing kunnen dienen. Visies op openbare ruimte Beide laatstgenoemde elementen maken ook deel uit van de ontwerpop dracht zoals door de N.V. Bergkwartier verstrekt aan de ingenieurs Frans van der WerfenAad Trompert. De opdracht werd geformuleerd door prof. ir. Henk De huidige situatie van het Bergschild. Goudappel. De authenticiteit staat onder druk, ook in de openbare ruimte van het Bergkwartier. Dat komt nu eens niet door verwaarlozing en verval maar juist door continue verbeteren en aanpassen. We zullen na moeten denken of we zo verder willen. Hoe richten we pleinen en straten zo in dat bereikbaarheid, (auto)mobiliteit, verblijfsklimaat en historische kwali teit tot hun recht kunnen komen en dat liefst via een benadering en uitwer king die bestendig en toekomstgericht zullen blijken te zijn? Zie er maar eens uit te komen. Van Trompert en Van der Werf werd dan ook niet verwach t dat ze met dè ideale eindoplossing aan kwamen dragen. Hoewel de uitvoer baarheid wel in het oog diende te worden gehouden ging het toch ook om het leveren van ideeën en het aanzwengelen van een discussie. Eerst de plannen zelf: ze hier in hun geheel bespreken zou te ver voeren. We volstaan met het weergeven van de beide opvattingen over de z.g. marges, de smalle overgang tussen privé- en openbaar gebied. De strook van onge- 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 39