I Literatuur Het gerestaureerde Kasteel van Rhoon. november 1709 op zijn landgoed Bulstrode in Buckinghamshire. Hij werd met grote pracht en praal in de Westminster Abdij begraven. De tweede zoon van Willem Bentinck erfde de Hollandse goederen en daarbij was ook de heerlijkheid Rhoon. Hij leek veel op zijn vader en heeft zich voor zijn vaderland op verschillende manieren nuttig gemaakt. Aan Rhoon liet hij zich weinig gelegen liggen en toen hij in 1835 overleed stierf met hem de laatste Bentinck die heer van Rhoon was. Verval en Restauratie Reeds in 1839 ging de heerlijkheid Rhoon bij verkoop over in handen van de Rotterdamse reder Anthonie van Hoboken, die hierdoor heer van Rhoon werd. In het kasteel herinnert aan hem zijn getekend portret en twee gekleurde glazen in de zaal, het wapen van Rhoon en zijn familiewapen: zijn eerste handelsschip, de 'India', met het onderschrift 'Sic itur ad oras fortunae' (Zo komt men tot fortuin). De familie Van Hoboken woonde niet meer op het kasteel. In 1913 stierf de heer Edward Hoboken; hij was de laatste heer van Rhoon. Voortaan werd de heerlijkheid als onverdeeld goed door zijn erven beheerd. Nadat de Van Hobokens het kasteel van Rhoon als buitenverblijf gebruikten sukkelde het langzamerhand in slaap en deed het verval zijn intrede. Tot de Tweede Wereldoorlog bleef het interieur nog gespaard maar tijdens de oorlog werd het door de Duitsers geplunderd. Ook de buitenkant vertoonde tekenen van het naderende ondergang. De grach ten werden gedempt, de ophaalbrug verdween en de stallen dienden slechts tot verblijfplaats van ratten en onge dierte. Velen konden het niet aanzien dat een historisch zo waardevol gebouw maar stond te verkommeren met open daken, schamele gevels en ingestorte stallen. Zij die het goed meenden met het kasteel van Rhoon richtten in 1971 een stichting van die naam op, werden eigenaar van het slot en besloten tot restauratie over te gaan. Binnen twee jaar had architect Jan Walraad zijn herstelplan klaar en nog twee jaar later was de restauratie gereed, mede dankzij het feit dat dit werk tot object van werkverruiming werd verhêven. Tuinen en grachten kwamen in handen van de Stichting 'Het Zuidhollands Landschap'. Voor Rhoon en omgeving werd het kasteel een sociaal centrum waar vergaderin gen en conferenties gehouden kunnen worden. In de unieke zolderruimten is gelegenheid voor het houden van tentoonstellingen, in het koetshuis kunnen kinderen zich in vrije expres sie uitleven en er is een hobbyruimte voor jeugd en volwassenen. Er kunnen muziekuitvoeringen plaatsvinden en Hans Willem Bentinck (1649-1709), heer van Rhoon. Bentinck werd in de Westminster Abbey in Londen begraven. er kan worden getrouwd. Recepties, feesten en partijen kunnen er georga niseerd worden terwijl er voor tuin feesten eveneens gelegenheid is. In de zijvleugel is een restaurant, naast het restaurant een bar en er is voldoende gelegenheid om te parkeren. De Stichting die het slot beheert, stelt nadrukkelijk dat iedereen er welkom is, men wil geen exclusiviteit, het moet een algemene ontmoetingsplaats zijn. Er wordt getrouwd, er wordt gemusi ceerd en men komt van heinde en verre om naar dit 'Wonder van Rhoon' te kijken. Logement en kerk Mocht u in de gelegenheid zijn deze unieke restauratie te gaan bekijken, let u dan ook even op het logement schuin tegenover het kasteel. Toen Pieter van Duivenlandin 1634 de titel 'heer te Pendrecht' kreeg, erfde hij dit huis tegenover het slot: 'Het wapen van Rhoon'. Dit gebouw verving het oorspronkelijke huis te Pendrecht, dat in 1639 door brand werd verwoest. De brand was voor Rhoon catastrofaal, want het halve dorp brandde af. Vele oude charters, kartels en andere archiefstukken gingen toen verloren. Het tegenwoordige huis te Pendrecht is gesticht door Hans Willem Bentinck, die in 1682 bezitter en Heer van Rhoon en Pendrecht was. Boven de ingang kunt u nog de wapens van Rhoon en Pendrecht zien. Als een treffend voorbeeld van vroe gere sobere stijlvolle kerkgebouw staat vlak bij het kasteel van Rhoon de dorpskerk, waarvan de met een fijne spits bekroonde toren aanmerkelijk voorover helt. Hier en daar spreekt uit de verweerde, met mos begroeide steentjes de ouder dom, want de kerk werd reeds in 1433 gebouwd en hoewel zij door verbouw werd ontsierd werd zij in 1939 met steun met Monumentenzorg tot haar oorspronkelijke vorm en inrichting teruggebracht. Opmerkelijk is de graftombe der Bentincks en de grafsteen van een abdis uit het geslacht van Duiveland, Adriana van Roeden uit 1527. J.H. Kruizinga isfree lancejournalist te Amsterdam. De auteur J.H. Kruizinga is vorig jaar op zijn tachtigste verjaardag onderscheiden met de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau als blijk van erkentelijkheid voor zijn 40-jarig voorzitterschap van de Vereniging voor Heemkennis 'OnsAmsterdam'. T.A. van de Vlies, De eerste eeuwen van Rhoon, 1949. K. de Wit, Rhoon en Poortugaal in oude ansichten, 1980. E.A. Spruyt en E. de Woljf, De geschie denis van de Gereformeerde kerk te Rhoon, deel 1 en 2,1984.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 38