Wandelen door het grensgebied tussen Maas en Rijn Tijdens onze voettocht in 1991 -564 kilometer, op de rijksgrens van Vaals en Aken tot aan de Dollard en Ems- lag de breuklijn 1992van de Europese eenwording nog in het verschiet. In de luwte van de Nederlands-Duitse grens vonden we doodlopende wegen en rust, alsook rijkdom aan natuurlijke en aan menselijke historie. We ervoeren er de spanning van de ontmoeting tussen oost en west. Op onze etappe noordwaarts vanaf Venlo en het aangrenzende Kaldenkirchen toont het landschap de sporen van de eeuwenlange wens om west en oost, Maas en Rijn, te verbinden. Een goede kaart en een fiets zijn er de waarborgen voor een grenzeloze excursie door de tijd. Links van de Worn een molenwoning met schep penrad. Rechts ervan een molenwoning; de Worn weer als grens. topografische kaart is opgenomen. Achterin het boek worden vijf excur sies beschreven. De routes zijn op de topografische kaarten ingetekend. Het boek eindigt met een uitgebreide adressenlijst van musea in het grensge bied. Math Berkers is geograaf en oud-lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel Hendrickx, W. en H. Derckx (1992) De Groene Grens/Die Grüne Grenze, 192 pagina's, ISBN 906523 078 5. Uitgeverij Stubeg (Hoogezand). Prijs 3 7,95. Beeld van de Fossa Eugenlana. HAN DERCKX EN HANS HENDRICKX Verstoorde eenheid Het gebied tussen Maas en Rijn is in beginsel een natuurlijke eenheid. Het vlakke hoogterras, afgezet door Maas en Rijn, is door tectonische breuken, door voormalige lopen van Maas en Rijn en door riviertjes als Niers en Kendel in kleine plateau's verdeeld. De laagtes tussen de plateau's waren aanvankelijk drassig en venig. In onze eeuw zijn ze op vrij grootschalige wijze ontgonnen. De beboste rivier- duingordel van Venlo tot Gennep scheidt de Maas van deze laagtes langs de grens. Politiek en geografisch was deze grensstreek lange tijd eveneens een eenheid, aanvankelijk als Oppergelders Kwartier. In 1703 viel het Spaanse keizerrijk van Karei de Vijfde uiteen en ook Opper-Geldern werd verdeeld. Vervolgens viel heel Limburg ten noorden van Venlo en het aangren zende Duitse gebied gedurende bijna een eeuw onder Pruisische heerschap pij. Tot 1810 zijn meerdere pogingen ondernomen om scheepvaartverbin dingen tussen Maas en Rijn aan te leggen. 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 27