Het groene grenslandschap Onder de vele cultuurlandschappen die Nederland rijk is, zouden we met recht de grenslandschappen apart kunnen onderscheiden. Grensstreken hebben altijd iets geheel eigens. De dreiging van een vijandelijk buurland maakt van de grensstreek een niemandsland. Maar ook als ergoede betrekkingen zijn tussen de aangrenzende staten maakt de grensstrook vaak een desolate indruk. De eenzaamheid van een doodlopende weg of de troosteloosheid van een vuilnisbelt of een zandafgraving. Soms ook niet, soms passeer je een grens zonder datje er erg in hebt, het landschap is onderweg niet noemenswaardig veranderd. H. Hendrickx en H. Derckx beschreven de hele Nederlands- Duitse grens in hun boekje De Groene Grens', Op de volgende pagina's vatten zij een route samen. Grensriviertje Worm scheidt dorpje en MATH BERKERS Grenslandschappen hebben iets fasci nerends. Uit het slaapkamerraam van mijn ouderlijk huis hoor ik 's avonds na een warme zomerse dag en dus bij oostenwind de Bundesbahn op Duits grondgebied voorbij denderen. Dit geluid bezorgt mij altijd een gelukzalig vakantiegevoel. De grens, het buiten land, is dicht bij. kasteel Rimburg De grens wordt hier gevormd door het riviertje de Worm. Althans nu. Zuid- Limburg is staatkundig altijd een lappendeken geweest en ook langs de Worm, bij het dorpje Rimburg, is de geschiedenis er een van vele vaderlan den. Sinds 1815, het Congres van Wenen, scheidt de Worm het dorpje van het kasteel Rimburg. Een naoor logse annexatie heeft dorp en kasteel weer tijdelijk bij elkaar gevoegd maar zoals overal is deze grenscorrectie in 1963 weer ongedaan gemaakt. De brug tussen kasteel en dorp werd weer voor alle verkeer afgesloten. Sinds kort mag de brug te voet of per fiets weer gepasseerd worden. Maar het DDR-effect blijft voelbaar aanwezig. Ten zuiden van deze brug wordt een fraaie watermolen door de grens in tweeën gesplitst. De molen ligt op Duits grondgebied, de molenaarswo ning is de Nederlandse kant. Hier is de Worm gekanaliseerd, maar niet ver stroomopwaarts hervindt het riviertje haar vrije loop. De Worm op haar mooist, met grote, diep uitgesle ten meanders slingert ze door het dal. Geen toeristische route leidt er naar toe, geen wegwijzer is te bekennen. Prikkeldraad verspert tot tweemaal toe je weg. Op deze plek kom ik graag. Een grenslandschap: de natuurlijke loop wordt abrupt verstoord. Al na zo'n honderd meter is de oever aan Nederlandse zijde volgestort met zwart puin: mijnafval, 'vissen in een dichtgegooide vijver'. Werd tot voor kort het landschap gedomineerd door de steenkoolmijn 'Juliana', nu staan er de grote groene opslagloodsen van de NAVO. Grensrivier de Worn (foto's Math Berkers) Doodlopende wegen worden nu doorgetrokken H. Hendrickx en H. Derckx, de schrij vers van het boek De Groene Grens/ Die Grüne Grenze delen mijn fascina tie voor grensgebieden. De hele Nederlands-Duitse grens hebben zij in dit boek beschreven: 584 kilometer, van het Drielandenpunt tot aan de Dollard. Door 'Europa 1992' worden doodlopende wegen doorgetrokken en gaan stille uithoeken verloren, schrijven ze in het voorwoord. De grensstreek dreigt door de kille wind van de economie een streek als iedere andere te worden. De Groene Grens/ Die Grüne Grenze verdwijnt. En alleen door grensoverschrijdende belangstelling en samenwerking kan de natuur in de grensstreek behouden blijven en het grenslandschap aan waarde winnen. Het boek is hun bijdrage daaraan. Aldus het voorwoord. Rimburg en de Worm is slechts een klein stukje van de Nederlands-Duitse Grens. Hendrickx en Derckx zijn er niet voor teruggeschrokken om het hele grensgebied te beschrijven. En dat hebben ze heel grondig en onder houdend gedaan. Ze geven ruim aandacht aan het landschap en de bewoningsgeschiedenis en schuwen zeker niet de historische anekdote. Op de bekende topografische kaarten van de Topografische Dienst met een schaal van 1:50.000 is de hele grens ingetekend; een eenvoudige rekensom leert dat in het boek bijna 12 meter 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 26