BOEKEN Pieter Post Nieuwbouw NS Europa Nostra prijs voor Gertrudiskapel Arnhem Kerken Jaarverslag ROB EXPOSITIES Bij de Walburg Pers verscheen een prachtige monografie; 'Pieter Post (1608-1669)samengesteld door de professoren J.J. Terwen en K.A. Ottenheym.. Dit boek is het resultaat van een jarenlange studie naar leven en werk van Post. Na een schildersop leiding en leerjaren bij Van Campen kwam Post in 1640 in dienst bij Frederik Hendrik en leidde de verbou wing aan Paleis Noordeinde en Huis Honselaarsdijk. Naast zijn werk als hofarchitect ontwierp hij ook enkele buitenplaatsen voor particulieren (o.a. Vredenburg in de Beemster, Swanenburg voor het hoogheemraad schap in Halfweg, voorburcht kasteel Heeze) Later ontwierp hij Huis Ten Bosch en de Statenzaal, die als hoogte punten uit zijn carrière worden beschreven. In het boek wordt een veertigtal ontwerpen thematisch beschreven en het laatste hoofdstuk behandelt het mathematisch ontwerp- systheem, gebaseerd op verhoudingen die teruggrijpen op Euclides en die beschouwd werden als de weerspiege lingvan de door God verordonneerde harmonische wereldorde; theorieën die geformuleerd werden door de architecten van de Italiaanse renais sance. Deze theoretische achtergron den bepaalden zijn hele werk, van grootschalige terreinaanleg tot de kleinste details van het interieur. Een prachtige uitgave met vooral veel teke ningen en ontwerpen. Sommige wat klein afgedrukt, zodat de oorspronke lijke bijschriften niet te lezen zijn. Zutphen, de Walburg Pers, 1993. 272 p. ISBN 90.6011.867.7 Prijs f89,- De Nederlandse Spoorwegen kregen op 1 december 1993 de Sphinx- cultuurprijs uitgereikt, een jaarlijkse prijs, die wordt toegekend aan bedrij ven, personen of instellingen die de productie van kunst en cultuur moge lijk maken, in nationaal zowel als in internationaal verband. Vanaf 1980 krijgen de gebouwen van de NS een steeds moderner uiterlijk, er is sprake van een wederopstanding van stations architectuur. In het boekje 'NS laat bouwen. Stations sinds 1980' worden 21 stationsgebouwen (een selectie) van de laatste tijd gepresenteerd, waarvan de meeste onder toeziend oog van NS' huisarchitect ir Cees Douma werden gerealiseerd. Onder zijn leiding ontwikkelde de overkapping zich tot het expressiemiddel bij uitstek van het totale stationsgebouw, aldus het jury rapport, waarbij doorzichtigheid en licht een allesoverheersende rol spelen. Het boekje werd samengesteld door Henk van de Schoor e.a. De 21 stations zijn hypermodern en stuk voor stuk kunstwerken. Zutphen, de Walburg Pers, 1993. 64 p. ISBN 906011.872.3. Prijs f29,50. Europa Nostra heeft een diploma toegekend voor de restauratie van de Gertrudiskapel in Utrecht. De prijs is toegekend voor de restauratie en herinrichting van de kapel met behoud van het oorspronkelijk karakter en de inspanningen om verval in de toekomst te voorkomen. In de Historische Reeks Arnhem verscheen als deel 3 'Arnhem onder de grond; bewoningsgeschiedenis van stad en omgeving' geschreven door de conser vator van de ouheidkundige en histori sche afdeling van het Gemeente museum, drs Ruud Borman. Het is het eerste overzicht van de bewoningsge schiedenis van Arnhem en omgeving, waarin alle aspecten van de regionale archeologie aan de orde komen. In een vijftal hoofdstukken wordt de ontwik keling verteld; het ontstaan van het landschap en de eerste bewoners, de pre- en protohistorie, van de Romeinen en het Romeinse Castra Herculis (te Meinerswijk) en Vicus Meginhardi dat door de Noormannen in de 9de eeuw werd verwoest, de verlening van de stadsrechten in 1233 en de bouw van de verschillende stads muren. Het dagelijks leven wordt beschreven aan de hand van gevonden afval en aardewerk. In het laatste hoofdstuk wordt verteld over de ontwikkeling van de Arnhemse archeologie en de diverse opgravingen en vondsten, vooral na de slag om Arnhem kwam er veel aan het licht. Maar er blijft nog veel onderzoek te verrichten. Utrecht, Matrijs, 1993. 87 p. ISBN90.5345.033.5. Prijs f24,95. Onder de titel 'Gemeente als gastvrouw; openstelling van kerkgebouwenstelde M.N. van Haeringen-'tHart op initiatief van de Bouw- en Restauratiecommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk deze gids samen. Het is een algemene handleiding voor vrijwilligers om op verantwoorde wijze bezoekers over de 'eigen' kerk te vertellen en rond te leiden. In het hoofdstuk, 'Wat moet de rondleider weten' worden verschil lende aspecten van het gebouw, de inrichting de bewoners, de geschie denis en de liturgie verteld. Tot slot een literatuurlijst. Zoetermeer, Uitgeverij Boeken centrum, 1993. 73 p. ISBN 90.239.0447 Prijs f9,75. Zeer lijvig is het jaarverslag 1992 van de ROB, Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort dat begint met het citaat 'Er is niets nieuws onder de zon en als we zo doorgaan binnenkort ook niets ouds meer' De scheepsarcheologie is, als Centrum voor Scheepsarcheologie, in het verslagjaar definitief als afdeling toegevoegd aan dc ROB. Ook is er intensief gediscussieerd over taak en struc tuur van de ROB in de toekomst. I-Iet is belangrijk dat er duidelijkheid komt in de rol die wetenschap en onderzoek hebben in het beheer. Daarover bestaan tot op heden nog enkele misverstanden. Het is duidelijk dat de dienst een accentverschuiving in de richting van preventieve taken zal doormaken, omdat daar de grootste lacunes zijn: een dienst verlenende instelling op het gebied van de archeologische monumentenzorg. Een tweede beleidslijn is het streven naar een taakverdeling' met lagere overheden- decentralisatie- zodat de dienst meer aandacht kan geven aan het behoud. Het jaar 1993 staat iiv het teken van dc uitwerking van de nieuwe beleidslijnen en een verdere herstructurering van de dienst. Na de inleiding volgen dc verslagen van het wetenschappelijk onderzoek, dc verschillende afdelingen, dc provinciale en regionale archeologen, dc schecps- en onderwatcrarcheolo- gic, het deltaplan, publikatics enz. I-Ict laatste bericht is, dat de ROB wordt geprivatiseerd. Adres: ROB, Kerkstraat 1, 38! 1 CV Amersfoort. AMtC Adieu Parmentier; In het Kunsthistorisch Instituut, Doelensteeg 16 te Leiden. De Parmentier is een oud industrieel complex.Inl.tel.071-2 72687. Prenten van formaat uit de Gouden Eeuw; Jubileumexpositie Atlas van Stolk. In het Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31 Rotterdam. Van 18 maart t/m 19 juni. Inl.tel.010-4334188. KasteelMiddachten; Op 25,26 en 27 maart is dit fraaie kasteel in De Steeg met voorjaarsboeketten zijn versierd en is er een Paasshow. Inl .tel.017 51 - 14343. Open op genoemde dagen van 10-16 uur. Nederland naar 't Leven; Landschapsprenten uit de Gouden eeuw. In het Rembrandthuis aan de Jodenbreestraat 4 Amsterdam, t/m 6 maart. Kolonialen in Harderwijk; Over de historische relatie tussen Harderwijk en zijn Koloniaal Werfdepot. Tot 20 maart in het Veluws Museum, Donkerstraat 4 Harderwijk. Open ma t/m vr van 10-17 uur. Za van 13-16 uur. Verschuivende grenzen; Europa in atlassen, t/m 26 febr.in bibliotheek Kath.Universiteit Brabant. Inl. tel.013-662000. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 23