Terug naar de bron en vandaar uit vernieuwend bezig zijn' Studiedag KNOB over Historische Structuuranalyse Maastricht Op 17 december organiseerde de KNOB in de aula van de Limburgse universiteit een studiedag ter afsluiting van het m.eerjarig onderzoeksproject Historische Structuuranalyse Maastricht'. JAAP KAMERLING Stadssilhouet met de vestingwerken aan de zuid westzijde van de stad: naar Albert van Herbart, ca. 1750. Het Romeins Castellum en de Maasbrug in de vierde eeuw.fReconstructietekening van Luc Gare). Dit onderzoek beoogt een weten schappelijke bestudering van de veran deringen in de Maastrichtse binnen stad en de relaties van deze historische kern met omliggende nederzettingen en recente uitbreidingsgebieden. De resultaten zullen gebruikt gaan worden om nieuwe stedebouwkundige en architectonische ontwerpen een nauwkeurig historisch fundament te verschaffen. Het onderzoek werd uitgevoerd door een samenwerkingsverband van de Groningse en Delftse universiteiten, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, gemeentelijke diensten en de Academie van Bouwkunst in Maastricht. Een multi-disciplinaire samenwerking als deze brengt een schat aan gegevens bijeen op historisch, geografisch, archeologisch, bouwhistorisch en stedebouwkundig terrein. Hierdoor kunnen nieuwe verbanden worden gelegd over het ontstaan en de ontwik keling van Maastricht. Het project richtte zich onder meer op de vorming van het landschap, het ontstaan van de omliggende nederzet tingen in relatie tot de stad, de ruimte lijke ontwikkeling van straten en pleinen, de typologische evolutie van bouwvormen en constructies en de bewoningsgeschiedenis. De wetenschappelijke leiding berustte bij prof.dr. E.R.M. Taverne (RU Groningen) en prof. dr. ir. F.W. van Voorden (TU Delft). Zo'n structuuranalyse is natuurlijk heel aardig en belangrijk maar je moet er ook wat mee doen. Het was de Maastrichtse wethouder van Mon umen ten zo vgjohn Wevers, die het zelf zei: 'Je moet de resultaten van zo'n analyse "erbij houden" en "daarmee werken'". Mentaliteitsverandering Architect Piet Menens, die de gemeente adviseert op het terrein van de monumentenzorg, zei het heel mooi: 'Dit project moet een bepaalde attitude activeren bij ieder, die in de bouwsector werkt. Er is een mentali teitsverandering nodig, zo dat je terug gaat naar de historische bronnen en vandaar uit vernieuwend werkt'. Mertens, die in 1988 de gemeentelijke nota 'Vernieuwing en behoud' schreef, vindt, dat de monumentenzorg van defensief over moet gaan naar actief en dat binnen een totaal ruimtelijk kwali teitsbeleid. Elke interventie in de stad vereist die nieuwe attitude. Analyseer steeds de historische achtergrond en kijk wat je met de gegevens, die dat oplevert moet doen om tot een vernieuwende aanpak te komen. Volgens hem is er geen antagonisme tussen behoud en vernieuwing. Je moet niet steriel maar creatief omgaan met historische gegevens. De resulta ten van het onderzoek moeten wel tijdig beschikbaar zijn om er- ook in financiële zin- rekening mee te kunnen houden. Je kunt je natuurlijk afvragen wat nu zo'n creatieve aanpak betekent. Het localiseren van het zojuist opgeleverde nieuwe gebouw van de Academie van Bouwkunst van architect WielArets? Een doosvormig gebouw van vier kante glazen tegels in beton vlak achter Middeleeuwse monumenten 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 21