- R B Van groot tot klein zijn de gebouwen door constructie, materiaalgebruik en vormentaal sterk aan elkaar verwant. Een dergelijke band tussen grote monumentale gebouwen en kleine volkswoningen, die vooral tot uitdruk king komt in de houtbouw, is uniek. Deze simpele, geheel eigen Surinaamse bouwstijl, ontstaan ondanks de verwantschap met Holland en de "colonial style" in de VS, wordt uitsluitend gevonden in dit deel van de wereld. Een grotere bekendheid en waardering zou haar deel moeten zijn. Helemaal nu door een toenemend gebruik van beton een einde dreigt te komen aan deze bouwwijze. In 1841 kwam dit gebouw, naar ontwerp van architect J.A. Voigt, gereed maar werd als Raadhuis slechts korte tijd gebruikt. Thans is het Ministerie van Financiën hier gevestigd. Zoals in die dagen gebruikelijk was, is het pand voorzien van een portiek met hoge zuilen, bekroond door een fronton. Op de voorgrond het standbeeld van J.A. Pengel. De vervallen en al jaren leegstaande Waag. Voorheen stond op deze plek de Koffiewaag, die tijdens de stadsbrand van 1821 verloren ging. Het gebouw is uit baksteen opgetrokken/is geheel bepleisterd en wordt bedekt door een met leien belegd schilddak. De middenpartij en de hoeken worden geaccentueerd door lisenen en de gevel wordt afgesloten door een kroonlijst. Door haar ligging vormt de Waag een markant punt in het stadsbeeld. De houten huizen in Paramaribo zijn sober van afwerking. Deuren, ramen en dakvensters zijn vaak nauwelijks van elkaar te onderscheiden. Hierin ligt het bijzondere van de bouwstijl. Alle houten huizen, zowel grote als kleine, zijn aan elkaar verwant en zijn ontworpen volgens eenzelfde basispa troon. Constructie en vormgeving gaan logisch samen. De royale stoepen, de symmetrische gevels, de voorname ingangspartijen, de hoge daken, de rustige kleuren, de fijn bewerkte details en de overzichtelijke plattegronden geven de houten huizen een geheel eigen karakter. Het is moeilijk de binnenstad zonder de talrijke balkons voor te stellen. Toch werd pas halverwege de vorige eeuw de mogelijkheid ontdekt het huis koeler en daardoor prettiger bewoon baar te maken door balkons tegen de gevels aan te brengen. Vele variaties zijn te vinden in de profielen van de houten balkkoppen, consoles en kolommen. De basementen van de dragende kolommen werden altijd in baksteen uitgevoerd en vergroeiden vaak tot een geheel met de al aanwe zige stoepen. Ontbrekend beleid Helaas toont Suriname weinig oog en gevoel voor de waarde van haar monu menten, die in de toekomst ook voor het aantrekken van toeristen belang rijk kunnen zijn. Overigens kampt het land met een chronisch gebrek aan geld, materialen en gekwalificeerde arbeiders voor grootscheepse restau raties. Hierdoor zal de verpaupering doorgaan. Panden zullen verder vervallen of door verbouwingen worden verminkt. Ongecontroleerde nieuwbouw is mogelijk door gebrek aan wetgeving, bestemmingsplannen en visie. Weliswaar is een bouwver gunning vereist, maar de benodigde tekeningen kunnen door niet deskun dige tekenaars vervaardigd worden. Door uitblijven van controle tijdens de bouw kan het uiteindelijke bouwwerk geheel afwijkend zijn van de inge diende tekeningen. Zo kan gedurende de bouw zonder problemen besloten worden tot het verhogen van het gebouw met een of meerdere verdie pingen. Dat daardoor bewoners van omringende bestaande woningen verstoken blijven van de voor dit klimaat zo belangrijke wind, zal de bouwers een zorg zijn. En de vraag of iets in het straatbeeld past, komt geheel niet aan de orde. Visie, geld, kennis en inzet zijn nodig om het karakter van de stad en de nog aanwezige monumenten te redden. De wel aanwezige Monumentenzorg en Monumenten-commissie hebben eigenlijk niets in te brengen. De binnenstad moet minstens de status beschermd stadsgezicht krijgen om weerstand te kunnen bieden aan de oprukkende verpaupering en nieuw bouw. Naast gebrek aan waardering is geld het grootste probleem. Dit geldt overigens voor alle instanties in Suriname. De monumenten verdienen aandacht en onderhoud zeker wanneer het hout zo'n essentiële rol speelt zoals dat in Suriname het geval is. Annette'Lieth isfree-lance architect en journalist te Haarlem, Eenvoudig versierde dragende kolom met fraai bewerkte consoles.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 20