Unieke monumenten in vochtig, tropisch Paramaribo ANNETTE LIETH Paramaribo is ontstaan vanuit een kleine versterkte handelsnederzetting aan de Surinamerivier. Veilig verscholen achter fort Zeelandia heeft het zich vrijwel ongestoord kunnen ontwikkelen. De architectuur van de monumentale gebouwen en de ligging aan de rivier geven Paramaribo een unieke ruimtelijke verschijningsvorm. Tegenwoordig ligt de hoofdstad er echter vervallen en verpauperd bij. Het straatbeeld wordt in steeds mindere mate gedomineerd door de oorspronkelijk wit geschilderde houten gebouwen met steile daken. Bomen zijn vrijwel uit de binnenstad verdwenen, grachten zijn gedempt en een beetje regenbui zorgt direct voor wateroverlast. Rigoureuze uitbreiding aan de achterzijde van monumentale bebouwing aan de Waterkant, (naar dia's van S.A. Lieth, 1993) Suriname herbergt, zonder monu menten van wereldfaam te bezitten, een groot aantal historische gebouwen die uniek zijn voor Zuid-Amerika. Vooral de in de binnenstad van Paramaribo gelegen houten en enkele stenen gebouwen zijn waardevolle monumenten die voor een groot deel het beeld van de stad bepalen. Karakteristiek is de uit de 17de, 18de, en 19de eeuw daterende bebouwing rond het Onafhankelijksplein en de directe omgeving daarvan. De stadsbranden van 1821 en 1832 verwoestten een aanzienlijke hoeveel heid huizen en gebouwen. Als gevolg hiervan zijn de meeste grote gebou wen in de binnenstad tussen 1821 en 1850 gebouwd zoals onder andere de Waag en het Stadhuis. Stad in verval Ingrijpende verbouwingen of uitbrei dingen, ondeskundige restauraties, nieuwbouw en gebrek aan wetgeving bedreigen het cultureel erfgoed. Ook nu is brand geen onbekend verschijn sel. Zo werd tijdens de coup van 1980 het politiebureau aan de Waterkant, een van de laatste voorbeelden van de Surinaamse variant op de Amsterdamse Schoolstijl, in de as gelegd. Op vele vaak in het oog springende punten is de historische bebouwing al vervangen door niets ontziende nieuwbouw. Echte hoogbouw ontbreekt voorals nog, hoewel de neiging sterk aanwezig is steeds meer de hoogte in te gaan. Door onder andere hoge grondprijzen in de binnenstad, worden monumen ten bewust verwaarloosd. Wanneer een pand dusdanig vervallen en onbe woonbaar is, wordt tot sloop overge gaan. Als er al waardering voor schoonheid en culturele waarden aanwezig is, dan is die voornamelijk gericht op de bekende monumenten, aan en nabij het Onafhankelijksplein. Karakteristieke bouwstijl Het fraaie Ministerie van Financiën en Hof van Justitie zijn grotendeels volgens de Hollandse stijl van die dagen ontworpen door Nederlandse bouwmeesters in Surinaamse Gouvernementsdienst. De detaille ring is aangepast aan de plaatselijke ambachtelijke traditie. Behalve Surinaamse monumenten zijn dit tevens goede voorbeelden van Nederlandse bouwkunst en dus ook onze aandacht waard. Eenvoudige waardevolle huizen, die een meer Surinaams karakter hebben, worden vergeten. Talloze zijn de laatste vijftig jaar verdwenen door gebrek aan bescherming. Het is te verwachten dat de komende jaren ook de laatste nog overgebleven fraaie straten met houten huizen, door sloop, verval, verbouwing en ongediscipli neerde nieuwbouw hun historisch en eigen karakter zullen verliezen. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 19