Restauratie-projecten op gang helpen in economisch zwak Slowakijke i Holandsko pro Slovakia in oprichting Banska Stiavnica is een voormalig mijnstadje in Midden Slowakije (150 km. ten oosten van Bratislava), waarvan de geschiedenis teruggaat tot de Middeleeuwen. In de buurt van dit aan historisch interessante gebouwen rijke stadje werd zilver, koper en ander edelmetaal gewonnen. In de jaren zestig raakten de mijnen uitgeput. Een deel van de bevolking is sindsdien weggetrokken uit de streek en veel woningen staan nu leeg. Aan industrie resteert nog slechts een houtfabriek, waar pallets gemaakt worden. Het stadje draagt duidelijke sporen van verval. n HARM JAN KORTHALS ALTES Typisch straatbeeld in het historisch centrum van Banska Stiavnica. Ooit stond in Banska Stiavnica Europa's eerste technische universiteit, een historisch gegeven waarvan de betekenis moeilijk kan worden over schat. De universiteit werd vanwege de mijnbouw in dit gebied rond 1750 gesticht door de Habsburgers (Slowakije viel toen onder de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonar chie). Nu resteert van de eens zo trotse universiteit niet veel meer dan een middelbare technische school. Banska Stiavnica bezit een bijzonder rijk historisch erfgoed. Renaissance huizenrijen met beschilderde gevels, kerken en een kasteel: alles is aanwezig om het de moeite waard te doen zijn als beschermd stadsgezicht. Economische grondslag ontbreekt Er wordt schoorvoetend gerestau reerd, maar wat ontbreekt is een economische grondslag voor het stadje en het omliggende gebied. Er zouden nieuwe economische functies naar het gebied toe moeten worden gehaald en de reeds aanwezige func ties zouden moeten worden opge waardeerd. Het is echter in de huidige politieke en economische verhoudin gen nauwelijks mogelijk om dit van bovenaf door middel van een struc tuurplan op te leggen. Het opstellen van zo'n integraal structuurplan is op zichzelf wel zinvol, maar de uitvoering ervan met behulp van een projectorga nisatie naar westers model is op dit moment niet haalbaar. Bestuurlijk zit het land in een vacuüm en geld om te investeren is er niet. Buitenlandse investeerders zouden een reddings plan voor het gebied kunnen financie ren, maar die kijken vooreerst naar vrijstaande objecten zoals een kasteel of een klooster, dat na restauratie direct een zekere allure uitstraalt. Het lijkt erop dat de restauratie van een verval len stadje als Banska Stiavnica voor lopig alleen kans maakt door een 'grassroot' benadering: kleine particu liere investeerders die van vele klein tjes één grote maken. Universiteit wegbereider bij restauratie De Slowaakse Technische Universiteit (STU, faculteit Architectuur) is een wegbereider in zo'n grassroot-bena- dering. Zij heeft al in 1987 in Banska Stiavnica een historisch pand aange kocht op een strategische hoek tussen gemeentehuis en burcht in. Het pand zou na restauratie dienen voor zomer cursussen en tentoonstellingen over architectuur en monumentenzorg. De buitenzijde van het pand heeft een restauratie ondergaan in de jaren 1987-89. Daarbij werkten studenten en docenten als vrijwilligers zij aan zij met ambachtslieden, die voor dit bijzondere project door de gemeente werden ingeschakeld. De inzet van studenten vond niet alleen uit overweging van kostenbe sparing plaats, maar had ook een peda gogisch doel: de studenten vertrouwd maken met de eigenschappen van het materiaal, waarin zij hun ontwerpen maken. Pand staat nu leeg In 1989 bleek geen vervolgfinancie- ring voor de voltooiing van de restau ratie aan de binnenzijde te kunnen Pand in vervallen toestand. Zo staat meer dan de helft van de monumenten erbij. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 17