Leenhouts' Aannemings-Bedrijf b.v. OOK GESPECIALISEERD IN RESTAURATIE EN ONDERHOUD MONUMENTEN LEENHOUTS' AANNEMINGS-BEDRIJF B.V. behoud van en goede bestemming voor de panden met name de oostzijde van de Herenstraat, waar de nieuw bouw zich vooral zou concentreren. In ieder geval diende het van oorsprong uit de 18de eeuw daterende Basse Cour in zijn totaliteit als gemeentelijk monument behouden te blijven. Geadviseerd werd het pand op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. Van voorgenomen sloop van zijn 19de eeuwse vleugels kon dan ook geen sprake zijn; - goede afsluiting van het tegenover het Basse Cour gelegen stedebouw kundig en architectonisch zwakke Salverdaplein door een bouw met allure. Niet alle wensen gehonoreerd Spijtig voor Heemschut, maar haar wensen zijn niet geheel in vervulling gegaan. De opdracht tot een bouw historisch onderzoek naar de Herenstraat werd verstrekt, toen de beslissing tot sloop van enige panden, zoals een voormalige Waterstaatskerk en de vleugels van het Basse Cour genomen was. Uiteindelijk zou dit besluit met de slopershamer gehono reerd worden. Overigens: de toekom- stigebestemming van laatsgenoemd bouwwerk is nog steeds een onder werp van bespreking, al verzekerde wethouder H. Blankestijn Heemschut bij de uitreiking van het december nummer, dat sloop niet langer aan de orde is. Deel onderzoeken naar over gebleven individuele panden volgden in een nog later stadium. Bij de inpassing van Vandenhoves's nieuwbouw in de historische omge ving van de Herenstraat kan men zijn bezwaren hebben. Zo volgt deze te weinig de gebogen rooilijn van de bestaande bebouwing langs de Herenstraat. Vandenhoves complex overschaduwt in bepaalde.gevallen ook letterlijk, door hoogte en massali teit teveel omringende bebouwing. Dit bezwaar geldt met name voor het vijfde 'accentpunt', dat vlakbij de oude stadsmuur en de voormalige Latijnse School, beide rijksmonumenten, gesi tueerd is. Vandenhove kwam dan ook met de versie van een 'afgeschaafde' toren, die wel erg veel aan architecto nische kwaliteit heeft moeten inboe ten. Aan de achterkant van het Basse Cour staat de bebouwing in de voor malige kasteelgracht bij de restanten van de ingangstorens van het kasteel. Hoewel te volumieus, is het aan te leggen bouwblok tegenover de Basse Cour toe te juichen, waardoor het Salverdaplein meer 'body' krijgt. Gelukkige keuze Ondanks de bovengeschetste uitingen van kritiek is de keuze om Vandenhove als architect en stedebouwkundige in historisch Wageningen zijn gang te laten gaan, een zeer gelukkige. Zijn architectuur sluit zich goed aan bij de aanwezige Herenstraat bebouwing, omdat die een classicisti sche vormentaal spreekt.'Symmetrie, heldere proporties, rust, dat stralen onze gebouwen uit', aldus De Wispelaere. Ook in de onderdelen zoals onder meer rympanen en zuilen, die Vandenhove kennende, een perfecte afwerking krijgen, komt die hang naar het verleden tot uitdrukking. Het be nutten van het baksteen als materiaal past uitstekend binnen de Wageningse traditie. Het leggen van de relatie tussen gebouw en openbare ruimte door middel van pleinen, hofjes en doorgangen is ingenieus te noemen. Tenslotte komt De Wispelaere nogmaals aan het woord: 'Wij schep pen gebouwen van waardigheid en kwaliteit, waar de mens respect voor heeft en waarmee hij zich echtverbon den voelt. Juist dan zal hij voor deze monumenten, die wij immers maken, zorg willen dragen, hetgeen een waar borg is voor een goed behoud en beheer ervan'. Laten we hopen, dat hij met deze ontboezeming, ook in het geval van Wageningen, gelijk krijgt. drs. V. Collette is lid van de PC Heemschut Gelderland LEENHOUTS Uitgevoerd o.a. in Zuidwest-Nederland: Kerk te Groede Kerk en Toren te Kortgene Toren te St. Kruis Oostpoort te Sluis 's Landshuis te Hulst Toren te Stavenisse Kerk te Vosmeer Kerk te Dreischor Kerk te Brouwershaven Kerk te Aardenburg Stellingmolen te Hoek Stellingmolen te Sluis Zuidpoort te Sluis Kerk te Baarland Beltmolen te Cadzand Standaardmolen te Retranchement Waterpoort te Sluis Diverse woningen etc. etc. Nieuwstraat 52, 4524 EG Sluis, Postbus 25, 4524 ZG Sluis, telefoon 01178-74000, telefax 01178-62140 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 16