Vandenhove's nieuwbouw in Wageningen 'Met ons nieuwbouwproject aan de Herenstraat maken wij een stukje stad in het historische Wageningen', aldus Prudent De Wispelaere, naaste mede werker van de Belgische architect Charles Vandenhove. Deze uitspraak deed hij onlangs tijdens een in het Wageningse gemeentehuis belegde bijeenkomst naar aanleiding van het ontwerp voor een losstaande toren, dat de nodige kritiek te verduren heeft. Van het project, dat tot op heden als het grootste en interessantste van Vandenhove in Nederland geldt, is in het vorige Heemschut-nummer al m.elding gemaakt VINCENT COLLETTE Aan de hand van de maquette op het vooromslag van die Heemschut- uitgave krijgt de lezer een redelijke indruk van het woningbouwcomplex, zoals dat in 1995 gerealiseerd moet zijn. Het architectonisch ensemble bestaat uit een aantal al dan niet gekoppelde, rechthoekige bouwblok ken van meerdere bouwlagen met vier torens of'accentpunten'. Als vijfde 'accentpunt' fungeert de reeds genoemde losstaande toren. Het moet voor de architect een uitdaging zijn deze bouwmassa's in te planten in een historisch gebied, dat stedebouwkun dig, architectonisch en landschappe- - lijk zeer waardevol is: in de binnenstad rondom het van gemeentewege beschermde Basse Cour, het voorma lige hoofdgebouw van de Landbouwuniversiteit, en bij een reeks van andere gemeentelijke c.q. rijksmonumenten, waaronder de stadsmuur, restanten van het voorma lige kasteel en de stadsgracht vallen. Wensen van Heemschut Plannen voor nieuwbouw op een historisch zo gevoelige plek lieten Heemschut dan ook al vroeg niet onberoerd. Zij bracht vanaf 1988 haar visie onder ogen van het gemeente bestuur. De toen geformuleerde aandsachtspunten waren: - vroegtijdig onderzoek naar en hand having van het historische karakter van de Herenstraat en omgeving, bepaald door het beloop van de straat, de hoogte en de dichtheid van de bebouwing en de aangehouden rooilijn; -vroegtijdig historisch en bouwkun dig onderzoek naar, zoveel mogelijk Maquette van het nieuwbouw/complex van Vandenhove. De witte gebouwen vormen bestaande bebouwing. j_ i x, xx ',*«1 flatt1 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 15