1 Heemschut tegen sloop voormalige Latijnse School in Oudenbosch Taalmonumenten JO WOUTERS De Bond Heemschut heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het besluit van de gemeente Oudenbosch om in gevolge de monumentenwet een sloopvergunning ie verlenen voorde uit 1835 daterende voormalige Latijnse School aan de Markt 68 te Oudenbosch. Het rijksmonument maakt als voorbouw deel uit van het daarachter gelegen, in 1890 gebouwde, klooster van de broeders van St. Louis. Er is een plan om. het klooster her in te richten als hotel en congresruimte. Voor het realiseren van een entree wordt het nodig geacht de voormalige Latijnse school af te breken. HS In haar overweging om accoord te gaan met de sloop van het pand Markt 68 zegt de gemeente, dat de architec tuurhistorische waarde van de in clas sicistische stijl gebouwde Latijnse School in de loop van de jaren belang rijk is afgenomen. Rond 1930 is de timpaan van het pand verwijderd en omstreeks 1970 is de ingangspartij gewijzigd. Terwijl, volgens de gemeente, van het originele interieur, als gevolg van interne verbouwingen, niets meer over is. Naar de mening van het gemeentebestuur van Oudenbosch is de monumentale waarde van de voormalige Latijnse School thans minder dan die van het daarachtergelegen klooster. Het klooster is, zeggen B en W, één van de mooiste gebouwen in Oudenbosch. Het pand is eind vorige eeuw gebouwd in neogotische stijl, met enige neo-renaissance elementen, als filosoficum voor de paters Jezuïeten. De bouwheer was de huis architect van de Jezuïeten Nicolaas Molenaar. Het gebouw heeft rijk betimmerde eet- en recreatiezalen, een wintertuinachtige glasgalerij aan de achterzijde, een kapel met een houten tongewelf, een bibliotheek en een fraaie spiltraptoren. Onmiskenbaar In het beroepsschrift voert Heemschut aan, dat de voormalige Latijnse School 11 onmiskenbaar van cultuur- en bouw historische waarde is. Bovendien is het zeer beeldbepalend gesitueerd in de directe nabijheid van de monumentale Basiliek. Slopen betekent niet alleen de teloorgang van een belangrijk monument uit het midden van de negentiende eeuw, maar tevens een onaanvaardbare schending van een stedebouwkundig waardevolle straat- wand. Als deze wand tegenover de Basiliek zijn gesloten karakter niet behoudt, zal het voorplein van de Basiliek sterk aan ruimtelijke kwali teitswaarde inboeten. Heemschut deelt dan ook niet de opvatting van B en W van Oudenbosch, dat "het verlies van het rijksmonument Markt 68 voor een niet onaanzienlijk deel wordt gecom penseerd door de alsdan te realiseren zichtbaarheid van het achterliggende gebouwencomplex en de dan ontstane betrokkenheid daarvan bij het karakte ristieke centrum van de gemeente". Heemschut herinnert in zijn beroeps schrift aan de Raad van State er aan, dat zowel de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als de gemeente lijke monumentencommissie van Öudenbosch hebben geadviseerd de sloopvergunning voor het rijksmonu ment Markt 68 niet te verlenen. Jo Wouters is PR-medewerker van de PC Heemschut Noord-Brabant De voormalige Latijnse School aan de Markt in Öudenbosch, die met sloop wordt bedreigd, (foto MIP Noord- Brabant) Hij komt van achter de Dom. Betekenis: hij is homofiel In j anuari 17 3 0 liep Joshua Wils, conciërge van de Domtoren in Utrecht, naar de rechter. Hij had in de toren twee mannen betrapt op sodomie, in die tijd de gebruikelijke benaming voor anaal geslachtsverkeer. 'Dergelijke lieden', zoals hij ze noemde, waren al vaker gesignaleerd in naburige koffiehuizen. De verhoren van de gearresteerden waren er voornamelijk op gericht om meer namen los te weken. De 'alder- befaemste sodomyst' Zacharias Wilsna produceerde er onder dwang heel wat. De zaak werd een nationale affaire en het begin van een omvangrijke vervol ging. In Utrecht vielen zelfs elf dood vonnissen en de inwoners van de Domstad hielden er een 'taalmonu ment' aan over. De Dom was vroeger een kathedraal gewijd aan St. Maarten en is thans een Hervormde Kerk. De 112 meter hoge Domtorenis tussen 1321 en 1382 gebouwd en heeft een rijke decoratie. In de toren hangen 7 luidklokken gemaakt door Geert van Wou en een klokkenspel afkomstig van de gebroe ders Hemony. Girbe Buist, werkzaam, bij de Culturele Raad Overijssel 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 14