HEEMSCHUT ACTIEF Groningen Hoop voor kerkje Zuidhorn De Bleek niet bebouwen Die Magerhorst zakt en scheurt Reddingspoging monumentale villa Ter Weel in Goes Waagstraatplan - De protesten tegen het Waagstraatproject op de Grote Markt te Groningen worden steeds luider. Vooral de Vrienden van de Stad, Heemschut en de Vereniging tot Behoud van het Historisch Waardevol Stadscentrum Groningen laten van zich horen. De laatst genoemde vereniging is opgericht na een kaarten-actie van de Groningse mevrouw Mattie Wester-de Vries. Een oproep in de pers leverde honderden reacties en adhesiebetuigingen op, en het idee om een vereniging op te richten ontstond al snel. Mevrouw Wester-de Vries diende op persoon lijke titel drie bezwaarschriften en één beroepschrift in. Zij wijst er bijvoor beeld op dat er bij calamiteiten op de Grote Markt, en dan vooral rondom en in het nieuwe bouwplan, te weinig doorgangsruimte is voor de hulpverle ningsdiensten. Ook maakt zij, evenals Heemschut en de Vrienden, bezwaar tegen wijziging van het ontwerp- bestemmingsplan op de Grote Markt, waartoe het Groningse gemeentebe stuur een zogenaamde 'artikel-19- procedure' in werking wil stellen. De belanghebbenden van het Waagstraatplan bevinden zich in de kringen van het gemeentebestuur, de makelaars en bankiers, en grote winkelketens als Vendex, Dixons, Hunkemöller, Claudia Strater, Siebel en Perry Sport. Deze partijen laten dan ook niet na via kranten, radio en t.v. te laten weten dat protesteren tegen het Waagstraatproject zinloos en schadelijk is. Het Waagstraatplan: een invulling op het westelijk deel van de Grote Markt, een enorm bouwblok met daarin winkels, gemeentekantoren en horeca. Het plan, dat m,eer ruimte in zal nem.en dan het huidige 'nieuwe stadhuis'beoogt een vooroorlogse situatie terug te brengen, de oude Waagstraat. Ook wel genoemd hetplan-Natalini, naar de Italiaanse architect. Heveskes - Het kerkje van Heveskes, dat de omslag van het april-nummer van Heemschut sierde en waarvoor Heemschut zich inzetwordt voorlo pig niet gesloopt. Eigenaar van de kerk, het Havenschap van Delfzijl, heeft de aanvraag voor de sloopver gunning niet ingediend. Hierdoor blijft het oorspronkelijk dertiende- eeuwse kerkje weer een jaar staan. Het kerkje is het enige wat rest van het dorp Heveskes, dat, evenals het dorp Oterdum, begin zestiger jaren is weggevaagd ten gunste van industriële ontwikkeling in de regio Delfzijl. Het gebouw heeft jaren staan verkomme ren, hoewel het Havenschap wel het meest noodzakelijke onderhoud heeft laten verrichten. Inmiddels lijken velen overtuigd van het belang van behoud van de kerk met de lange en rijke geschiedenis: vanuit de plaatse lijke bevolking is een actie gestart om geld bijeen te brengen voor restaura tie. Het gemeentebestuur van Delfzijl is tevens bereid zich voor deze zaak in te zetten wanneer de publieke actie minstens 100.000 gulden heeft opge bracht. Bij een antiquair te Groningen is een meubelstuk ontdekt uit de voormalige kerk van het verdwenen dorp Oterdum. De Stichting Oude Groninger Kerken heeft het aange kocht. Het gaat om een met rijkelijk hout snijwerk versierde rugleuning(een opzetstuk) van een herebank met de alliantiewapens van de families Rengers en Van Starkenborgh. Het houtsnijwerk is van de hand van Caspar Struiwig. Het stuk is gedateerd begin achttiende eeuw. Plaatsing in de - zo mogelijk - te restaureren kerk van Heveskes wordt overwogen. Zuidhom - De Hanckemaborg in Zuidhorn is weer zichtbaar. Althans, de fundamenten en contouren van het gebouw zijn aangegeven door middel van muurtjes, keien en strepen over de weg. Waar de gracht heeft gelopen wordt een rij eiken aangeplant. Op een informatiepaneel is de geschiedenis van deze plek te lezen. De Hanckemaborg was eeuwenlang de woonstee van diverse adellijke families, die er een grote staat voerden. Maar al vanaf de Steentijd was deze plek bewoond. Dat bewijzen sporen in de bodem. De borgheren hadden vanuit de toren uitzicht op bossen en beemden. Nu zijn er huizen en straten te zien. Dat het voormalig borgterrein niet ver dwenen is onder een woonwijk is aan de vroegere gemeente-architect Boersma te danken. Initiator van het Hanckemaproject is de Historische Kring Zuidhorn. Met hulp van sponsors, donateurs en de gemeente Zuidhorn wist de Kring 30.000 gulden bijeen te brengen. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen Doetinchem - De dreigende bebouwing op de Bleek t.b.v. horeca-doeleinden vervult Heemschut met zorg. Bebouwing, zo schrijft Heemschut in een brief aan B en W en de raad, bete kent, ook in semi-permanente uitvoe ring, een aantasting van een nog gaaf en harmonieus ensemble van weide- groen door het unieke gezicht op het oude silhouet van de binnenstad aan de overkant van de Oude IJssel. Op het veld aan de oever van een waterloop werd vroeger de was te bleken gelegd. Ook is het ooit exerci tieplaats geweest van de plaatselijke schutterij. Bebouwing zou ook de deur openen naar grootschaliger ontwikke lingen. Heemschut onderschrijft ook de bezwaren van de Oudheidkundige Kring Deutekom en stemt in met de aanvraag van de kring tot plaatsing van De Bleek op de gemeentelijke monu mentenlijst. Duiven - De toren van de havesathe 'Die Magerhorst' in Duiven is ernstig verzakt en veroorzaakt scheuren in het gehele rijksmonument. De verzakking is veroorzaakt door intensieve bronbe malingen tijdens de aanleg van grote nieuwbouwwijken in de nabijheid. Cijfers van de provincie Gelderland bevestigen dat de laatste jaren grote hoeveelheden water zijn onttrokken uit ondiepe grondlagen in de directe omgeving van de toren. Duiven staat met die wateronttrekkingen aan de spits van alle Gelderse gemeenten. De verzakkingen en scheuren maken een restauratie noodzakelijk, de tweede binnen vijfentwintig jaar. De restauratie komt moeizaam van de grond omdat 'Die Magerhorst' geen prioriteit heeft op het gemeentelijke meerjarenpro gramma voor restauratie van rijksmo numenten en omdat de gemeente tot heden geen voorfinanciering geeft. De Bond Heemschut stelt de gemeente voor de subsidie ten laste te brengen van het fonds voor stedebouwkundige ontwikkeling van de gemeente, gezien de oorzaak van de schade. Abele Reitsma, Technisch adviseur PC Heemschut Gelderland Goes - Aan de Kloetingseweg te Goes staat de beeldbepalende villa Ter Weel, waarin thans een verpleeghuis is onder gebracht. Volgens de huidige plannen zal het pand echter moeten wijken voor een ter plaatse nieuw te bouwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 12