Een omstreden bouwplan in Dokkum HEEMSCHUT ACTIEF In Dokkum bestaan plannen om een vijftal flats te bouwen aan de rand van de historische binnenstad. De Provinciale Commissie Heemschut Friesland heeft al in een vroegtijdig stadium haar verontrusting over dit bouwplan uitgesproken aan het adres van het gemeentebestuur van Dongeradeel. jB Zwartewatersklooster Terrein Huis Hengelo opnemen in stedebouwkundig plan PC Overijssel vergadert in Diepenheim MATH BERKERS De vijf geplande Dokkumer torenflatjes. Langzamerhand begint een gaaf silhouet als dat van Dokkum voor een Nederlandse stad zeldzaam te worden. Het stadsgezicht van Dokkum wordt gedomineerd door enkele markante torens en twee opval lende molens. Hoogbouw ontbreekt, al zal menige inwoner meteen wijzen op de zusterflat van de Sionsberg en het verzorgingshuis van Dongeraheem, gebouwen van achtereenvolgens vier en vijf bouwlagen. Het bouwplan zoals het nu ter tafel ligt, gaat uit van vijf verdiepingen. Omdat de omringende bebouwing verder overal veel lager is, zal er een dominerende bouwmassa ontstaan die afbreuk doet aan het historische silhouet van Dokkum. De vijf "torenflatjes" zouden moeten komen aan de Omloop, direct tegen de oude binnenstad aan. Gelet op deze ligging, aan de rand van het beschermd stadsgezicht, maakt de Provinciale Commissie ook bezwaar tegen de stedebouwkundige opzet. De gebouw tjes komen aan een gebogen rooilijn te liggen. Hierdoor zal de totale bouw massa zich nog meer onderscheiden van de omringende bebouwing. Dit bouwplan staat volgens de Provinciale Commissie niet op zich zelf. Zij signaleert een ontwikkeling tot grotere verdichting en bouw hoogte in Dokkum. In haar brief aan het gemeentebestuur van Dongeradeel vraagt ze dan ook niet alleen om dit bouwplan af te wijzen, maar ook om in de toekomst haar medewerking aan dit soort plannen te weigeren. Om te flats te kunnen realiseren is een bestemmingsplan wij ziging noodzake lijk. Mocht het omstreden bouwplan toch doorgezet worden, dan zal de Provinciale Commissie hiertegen bezwaar aantekenen. Hopelijk kan het bij een dreigement blijven. Juridische procedures zijn nadelig voor beide partijen. Voor de gemeente: juridische verwikkelingen frustreren haar in het uitvoeren van beleid. Maar ook voor Heemschut: het maakt het anderen gemakkelijk om ons een etiket op te plakken van een club waarvan niks mag en die alles bij het oude wil laten. Het zullen toch vooral onze argumen ten moeten zijn die overtuigen. Laten we hopen dat de vroegtijdige reactie van de Provinciale Commissie Friesland de discussie over dit omstre den bouwplan de juiste richting opstuurt. De gemeente en Heemschut hebben tenslotte een gemeenschappe lijk belang. Math Berkers is geograaf te Raalte Zwartsluis - Heemschut gaat zich inzetten voor de instandhouding van een molenplaats en de restanten van een middeleeuwse haven in de buurt schap Zwartewatersklooster. Het voorontwerp-landinrichtingsplan voorziet in een recreatief fietspad door het buurtschap. De middeleeuwse elementen moeten bij de aanleg van dat fietspad gespaard blijven, aldus Heemschut. Zwartwaterklooster, gelegen tussen Hasselt en Zwartsluis, herinnert in naam aan het Benedictijner vrouwen klooster waarvan de nonnen betrok ken waren bij de ontginning van de Staphorster veengebieden. Hengelo - Heemschut pleit bij het gemeentebestuur van Hengelo voor inpassing van de oude bouwplaats van het Huis Hengelo in de stedebouw kundige planvorming voor het nieuwe stadscentrum. Samen met de Oudheidskamer en de Monumenten commissie dringt Heemschut er bij het Gemeentebestuur op aan het terrein aan te merken als archeologi sche vindplaats. De restanten van de omgrachting van het Huis Hengelo kwamen aan het licht tijdens bodem saneringswerkzaamheden op het terrein van de vroegere Heemaf- fabrieken. Voor dit gebied wordt momenteel het stadscentrumplan Thiemsland ontwikkeld. Tijdens de laatse vergadering sprak de PC Overijssel in Diepenheim met vertegenwoordigers van het College van Burgemeester en Wethouders over het plaatselijke monumentenbe leid. Er werd Heemschut onder meer toegezegd dat vaart wordt gezet achter het instellen van een eigen monumen tencommissie, waarbij eventueel de Diepenheimse Kunstvereniging betrokken wordt. Naast de bekende Rijksmonumenten (zoals onder andere de kastelen Warmelo, Diepenheim en Nijenhuis) komen in Diepenheim volgens Heemschut ook verscheidene jongere monumenten voor bescherming in aanmerking. Momenteel is een land schapsarchitect bezig met een inventa risatie van cultuurhistorische aspecten in het landelijke gebied. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 10