Nieuwbouw in een monumentale omgeving Goede en slechte voorbeelden Groningen Openbare bibliotheek Graanpakhuis Albion Friesland Drenthe Uitbreiding secretarie Deze aflevering van Heemschut heeft als thema de inpassing van nieuwbouw projecten in een historische bebouwing met monumenten. De redactie vroeg de PR-medewerkers van de Proviniale Commissies van Heemschut om in overleg met de technisch adviseur van hun commissie een goed en een slecht voorbeeld van harmonieuze inpassing toe te sturen. Op deze en volgende pagina's een interessant overzicht van deze voorbeelden. We laten steeds de inzenders zelf aan het woord. Groningen- Uit Groningen ontving de redactie van ir.P.Reyenga vier geslaagde en minder geslaagde voor beelden. Het eerste behelst de nieuw bouw van de Openbare Bibliotheek aan de Oude Boteringestraatuit 1991. Dit complex van de Milanese architect Giorgio Grassi is gesitueerd tussen twee rijksmonumenten op een locatie waar enkele monumenten en karakteris tieke panden t.b.v. dit project moesten worden gesloopt. Positieve eigen schappen van dit complex vormen de schaal en de materiaaltoepassing. Minder geslaagd is deze invulling omdat aan de eis van éen gesloten bebouwing als karakteristiek van een middeleeuwse straatwand (tevens vast gelegd in het bestemmingsplan voor de binnenstad) niet is voldaan. Het resultaat is een rafelige wand van twee bouwblokken en twee spelonken dichtbij de uitmonding van de Nieuwbouw openbare bibliotheek: slecht voor- beeld.jfoto's ir.P.Reijenga). Het Graanpakhuis Albion: goed voorbeeld. Broerstraat. Het beeld vanuit de Rode Weeshuisstraat is dan ook onthutsend. De breedste sleuf leidt naar de hoofd ingang. Dit ook in architectonisch opzicht belangrijke element zou aan de Broerstraat een aanmerkelijk betere uitstraling hebben kunnen krijgen met een volwaardig voorplein. Zoals viel te verwachten werden beide te smalle ruimten t.b.v. de sociale veiligheid van hekken voorzien. De twee in rode baksteen opgetrokken even hoge bouwblokken tonen gelijke straatge vels met een armoedige compositie en afwerking. Een sprekende boven- beëindiging en verticale opbouw ontbreken. De plaatsing van de vensters is voor wat betreft de verhou ding van de eind- en tussenpenanten uiterst zwak. De voor- en zijgevels op de hoeken van de ingangssteeg tonen geen eigen karakter en gaan span ningsloos in elkaar over, mede door dat de vensterreeksen zich in een ononderbroken ritme om de hoeken voortzetten. Het saaie metselwerk, waarin rollagen en andere sier- of afwerk-elementen ontbreken, accentu eert nog eens het nietszeggende gezicht van dit voor de stad zo belangrijke instituut. Ook de drie andere straat- wanden van dit complex leveren geen positieve bijdrage aan het stadsbeeld. Groningen- Dit monument van handel en industrie werd tussen 1991 en 1993 door de Berlijnse architecten Müller Reinmann en Scholz omgebouwd en uitgebreid tot een complex woningen. Het blijft daarmee en herinnering aan de bloeiende graanhandel, die tot in het begin van deze eeuw in de stad Groningen plaats vond. Het nieuwe forse woongebouw aan de zijstraat met zijn sterke plastische werking is een welkome inleiding in de volume-op bouw, die haar hoogtepunt vindt in de tot wooneenheden omgebouwde silo. De mansarde-kap als markante bekro ning van het hoofdgebouw is voorzien van een koperen dakbedekking. Het geheel levert tezamen met verderop gelegen pakhuizen en silo's een karak teristiek en wisselend beeld op aan een van de oude binnenhavens, die Groningen rijk is. ir. P. Reyenga, lid PC Heemschut Groningen Uit Friesland twee voorbeelden: Gedurfde maar toch geslaagde inpas sing van nieuw winkelpand aan de Nieuwestad in Leeuwarden; hoog bouw, die slecht past in de omgeving. Winkelpand aan de Nieuwestad in Leeuwarden Hoogbouw in Leeuwarden, die zich slecht verdraagt met de omgeving. Zuidlaren - Uitbreiding secretarie bij bestaand bijgebouw van havezate Laarwoud te Zuidlaren. Opdrachtgever: gemeentebestuur van Zuidlaren. Nieuwbouw met moderne materiaaltoepassingen in goede harmonie met het bestaande bijgebouw. Door in te spelen op de hoofdvormen van het met een kap afgedekte historische bijgebouw bij Laarwoud is een goede relatie tussen bestaand en nieuw gecreëerd. Schaal en kleurstelling van de nieuwbouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 16