Fundering Enser kerk op voormalig Schokkereiland. komen, denken gemeentebesturen aan grote buitendijkse jachthavens en recreatieterreinen en willen provincies vervuild slib van het land in grote putten in het meer storten. Aanslag op open ruimte IJsselmeer Elk van deze plannen afzonderlijk zou nog acceptabel kunnen zijn vanuit het oogpunt van economie of ruimtelijke ordening, maar bij elkaar opgeteld vormen ze een onverantwoorde aanslag op de open ruimte van het IJsselmeer, op de cultuurhistorische waarde van de oevers en op het milieu. De afweging van wat er nog wel of niet acceptabel is, is daarom de belangrijk ste opgave voor de komende jaren. Gelukkig zijn de gemeentes en provin cies rondom het IJsselmeer zich bewust van de noodzaak van het behoud en het beheer van het IJsselmeer. Met modelbestemmingsplannen en beleidsplannen proberen zij dat vorm te geven. Ook Rijkswaterstaat is met een beheersplan gekomen. Maar volgens de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer gebeurt dat alle maal nog veel te ongecoördineerd. Een werkelijk samenhangend beleid voor het héle IJsselmeer bestaat nog steeds niet. En zo'n beleid is nodig, omdat er zonder een samenhangende visie op alles wat er zich op en rond het IJsselmeer afspeelt niet adequaat gereageerd kan worden op alle claims die er gelegd worden op deze unieke open ruimte. Cultuurhistorie verwaarloosd Opvallend bij veel van de onlangs verschenen rapporten en nota's is de nogal geringe aandacht voor de cultuurhistorische waarde van de voormalige Zuiderzee. Dat blijkt onder andere uit het Ontwerp Interprovinciaal Beleidsplan Markermeer (1993, provincies Noord-Holland en Flevoland), waar zelfs heel Waterland ongenoemd blijft, maar ook de historisch zo belangrijke kust van Hoorn tot Monnickendam er maar bekaaid afkomt. Toch komt er de laatste tijd steeds meer aandacht voor het cultuurhisto risch toerisme. Het is een groeimarkt en rondom de hele voormalige Zuiderzee kan de cultuurhistorische toerist z'n hart ophalen in de vele stadjes, die verstild hun boeiende geschiedenis liggen vast te houden aan de waterkant. De Fransman Henry Havard sprak in 1873 na een rondreis over de Zuiderzee als eerste over 'les villes mortes', de dode stadjes van de Zuiderzee. Wat er sindsdien verdwe nen is in deze 'dode' Zuiderzeestadjes kan bekeken worden in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Scheepswrakken Bovendien hebben de nieuwe IJsselmeerpolders tot een heel nieuwe vorm van archeologie geleid. Op en in de bodem van de verraderlijke Zuiderzee zijn honderden scheeps wrakken gevonden. Vele daarvan zijn uitgegraven en geconserveerd in het Museum voor scheepsarcheologie in Ketelhaven. De nieuwe polders, die nu zo'n onlos makelijk onderdeel vormen van het Nederlandse landschap, herbergen nog andere wonderlijke overblijfselen van een voorbije tijd. Elburg Zo is de bewogen Zuiderzeegeschiedenis van Elburg nog altijd op de voormalige zeebodem van Oostelijk Flevoland terug te vinden. Tijdens de twaalfde eeuw werd begon nen met de ontginning van het veen- land aan de rand van de Veluwe nabij de oevers van de Zuiderzee. Ongeveer op de plaats van het huidige Elburg werd door de graven van Gelre een Voormalig havenhoofd Elburg. burcht gebouwd, waaromheen een nederzetting groeide. Als gevolg van het opdringende Zuiderzeewater werd Elburgin 1392 een stukje landin waarts verplaatst en kreeg het de. huidige planmatige rechthoekige stadsvoren plus omwalling. De fortifi caties aan de zeezijde hebben niet lang standgehouden, ze werden wegge spoeld door de Zuiderzee. Elburg is in zijn bestaan meer bedreigd geweest door de zee dan door vijanden vanaf het land. De Schokkerhaven. De huidige haven is in de zeventiende eeuw aangelegd. Het havenhoofd van deze ooit belangrijke haven stak zo ver de Zuiderzee in, dat de kop ervan nu nog in de tegenoverliggende Flevopolder te zien is. Deze 'Kop van 't Ende' is gerestaureerd en vormt nu een vreemd stukje historie in de polder. Het is goed te vergelijken met de eveneens bijna surrealistische situ atie aan de noordpunt van het eiland Schokland. Daar liggen de havenhoof den van het voormalige haventje van Emmeloord op de droge polderbodem niks te doen. De schapen grazen in de havenkom en buiten golft niet de zee, maar het koren. Er is nog iets dat Elburg met de IJsselmeerpolders verbindt: de plan matige aanleg. Beide zijn op de tekentafel ontworpen, en net als Elburg in zijn tijd, zijn ook de Flevopolders uiterst modern verka veld. Alleen de schaal is anders. Ook de dorpen in de polders hebben net als Elburg allemaal hun eigen doordachte stedebouwkundig concept. Nagele Het beste kan Elburg misschien wel met Nagele vergeleken worden. Dit in de jaren vijftig aangelegde dorp in de Noordoostpolder is, net als Elburg in zijn tijd, een schoolvoorbeeld van moderne stedebouw. En het heeft ook een stadswal. Niet van steen, niet met bastions en kazematten, maar van bomen, om de kille polderwind buiten te houden. Zo heeft iedere tijd z'n eigen vijand. Gerrit van der Plas is planoloog en hoofd redacteur van het tijdschrift IJsselmeerberichten 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 19