Het wierdenlandschap in Groningen SASKIASIMON Het wierdengebied in Noord-Groningen is cultuurhistorisch waardevolde bewonings- en bebouwingsgeschiedenis is hier nog bijna geheel na te gaan. De overheid noemt het in haar Natuur- beleidsplan een speerpuntgebied. Ook de provincie is er op gericht de verscheidenheid aan landschappen in Groningen te behouden en ontwikkelen(Streekplan 1985). De Stichting Landschapsonderhoud Groningen wil een bijdrage leveren aan de instandhouding en versterking van dit cultuurlandschap. Het eind 1992 door de stichting gepresenteerde 'Wierdenperspectievenplan' beschrijft het ontstaan, de structuren en de land schapselementen van het wierdenge bied en geeft aanwijzingen voor herstel en beheer. Een groot deel van de provincie Groningen, de noordelijke helft, dankt zijn ontstaan aan de zee, die zand heeft aangespoeld en afgezet. Omstreeks 600 v.Chr. was het zand boven de zeelijn aangeslibd en vormde wallen. Op die kwelderwallen begon de eerste bewoning. Om zich te beschermen tegen het water verhoog den de bewoners hun nederzettingen. De zo ontstane woonheuvels zijn de wierden. Tot ongeveer 1000-1200 zijn er veel wierden opgeworpen. Een aantal huiswierden bij elkaar kon uitgroeien tot een dorpswierde. Kerkepaden Tussen 1000 en 1200 was de zee rusti ger. De eerste bedijkingen en inpolde ringen vonden toen plaats. Met de bedijkingen kwamen de verkavelin gen, de wegen, de door de mens gegraven afwateringssystemen. Wierden, dijken, kavels, wegen, waterlopen en oevers, kerken en kerk hoven, kerkepaden, jaag- en voetpa den, boerderijen met erf, borg- en kloosterterreinen: allemaal cultuurele menten van het wierdenlandschap. Die cultuurelementen zijn kwetsbaar. Er verdwijnen nog steeds kerkepaden en stukken van oude dijken. In de loop der tijd zijn ook heel wat wierden afgegraven of geëgaliseerd. (In 1985 heeft de Provinciale Planologische Dienst 206 wierden geïnventariseerd). Tot ongeveer 1850 bleef het proces van bedijken en inpolderen doorgaan en veranderde er niet zo veel. De industriële revolutie, en later de mechanisatie en de schaalvergroting in de landbouw en het ontwikkelen van de infrastructuur(spoorlijnen, kanalen, grote wegen) hebben het wierdengebied aangetast. Toch zijn er nog genoeg elementen te vinden. Het is zaak die te onderhouden, te accen tueren en waar nodig te herstellen. Beplantingselementen Naast cultuurelementen worden in het 'Wierdenperspectievenplan' beplantingselementen onderscheiden. Beplantingselementen zijn vaak onderdelen van cultuurelementen of begeleiden deze; ze kunnen het beeld van het cultuurelement visueel aantrekkelijker maken. De beplan tingselementen zijn: solitaire bomen, bomen in een rij, hoogstamvruchtbo- men, hagen, singelbeplanting, knot- en leibomen en schraallandvegetaties. De Stichting Landschapsonderhoud Groningen werkt aan een inventarisa tie van de cultuur- en beplantingsele menten. Dit geschiedt aan de hand van bestudering van oude topografische Kerkepad tussen Groot- en Klein Wetsinge (foto Saskia Simon) Weg van Appingedam richting Holwierde. kaarten en door veldonderzoek. Bestudering van huidige provinciale en gemeentelijke plannen is noodza kelijk voor de aansluiting bij toekom stige ontwikkelingen en mogelijkhe den in het landschap. De inventarisatiegegevens worden gebruikt bij het ontwerpen van het wierdenperspectievenplan voor een bepaald (deel)gebied. Hiervoor zijn een aantal algemene inrichtings- en beheerslijnen opgesteld. Er wordt uitgegaan van het karakter van het wierdengebied. Het open karakter van de lagere delen wordt gehandhaafd en de verdichtingen op de hogere delen worden versterkt. De contrasten worden hierdoor vergroot. Structuurlijnen, waaraan ontstaan en opbouw van het landschap vallen af te lezen, worden versterkt en zichtbaar gemaakt. Beplantingen worden hersteld en hierbij worden soorten toegepast die passen bij het plaatse lijke klimaat en de bodem. Voor het beschermen, verzorgen en onderhou den van de beplantingselementen kan de Stichting Landschapsonderhoud Groningen haar expertise en mankracht aanbieden. De gemeenten in het wierdengebied kunnen het 'Wierdenperspectieven plan' gebruiken bij het opstellen van hun landschapsbeleidsplannen. Het betreft hier de gemeenten De Marne, Zuidhorn, Winsum, Groningen, Bedum, Eemsmond, Loppersum, Appingedam en Delfzijl. In overleg met de gemeente Winsum zijn al werkplannen ontworpen voor twee deelgebieden. Saskia Simon is PR-medewerker PC Heemschut Groningen 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 17