Karakter Deventer Tuinstad Knutteldorp ondanks sloop behouden 1 31 mms Richard Kers De Deventer wijk Knutteldorp moet grotendeels plaatsmaken voor ver vangende nieuwbouw, waarbij structuur en stratenpatroon van de wijk echter behouden blijven. Een aantal karakteristieke panden zoals de poortgebouwen, het studentenhuis aan de Gorsselsestraat en de wo ningen aan het Bergweideplein worden gerenoveerd. Daarmee blijven de bijzondere historische, bouwkundige en architectonische kwaliteiten van Knutteldorp volgens de Deventer woningbouwvereniging VtV (eige naar van de woningen op Knutteldorp) gehandhaafd. nische Universiteit Delft om een structuuranalyse van de wijk te ma ken. 'Deze analyse, waarbij de waar de van de buurt in kaart werd ge bracht, leidde tot een rapportage', vertelt VtV-directeur A. Dreimüller. 'Die rapportage besteedt aandacht aan zowel de monumentale waarde van de buurt als de toekomstige mo gelijkheden ervan.' Het onderzoek naar de architecto nische en stedebouwkundige waar de van Knutteldorp stond onder lei ding van prof.dr.ir. F.W. van Voorden. 'Het eerste wat aan Knutteldorp opvalt', vertelt deze, 'is de gesloten heid van de buurt. Die wordt met name bepaald door het stratenpa troon en het type bebouwing. Dat heeft tot gevolg dat de wijk een soci ale eenheid vormt. Eén van de bij zonderheden van het Knutteldorp is het verschil tussen het grote en het kleinere plein. Het eerste heeft een zeer stedelijk karakter, terwijl het tweede veel dorpser aandoet. In het herontwerp voor Knutteldorp zou dat beeld meegenomen kunnen worden. Het verschil tussen de pleinen is één van de kwaliteiten die Knutteldorp te bieden heeft. De bebouwing van Knutteldorp is het minst karakteris tiek aan de randen.' ÉS Poortje in Knutteldorp, dat wordt gerenoveerd. Professor Knuttel, ontwerper en naamgever van Knutteldorp, was een aanhanger van de Tuinstad-ge dachte. Deze stroming deed opgang in de jaren twintig en dertig van deze eeuw en ging uit van goede en goedkope woningbouw in een groe ne, harmonieuze omgeving. De meeste tuinsteden ontstonden buiten de stedelijke vestingstructuur, in de zogenaamde 'tweede gordel'. Knut teldorp doet eveneens sterk denken aan een andere architectonische stroming uit de jaren twintig en dertig van deze eeuw: Het Nieuwe Bou wen. Een stroming die, met bekende voortrekkers als Rietveld en Oud, uitging van 'de sociale structuur van de nieuwe maatschappij' en gebruik maakte van de nieuwste bouwmate rialen: glas, ijzer en beton. TU Delft analyseerde de wijk Om de stedebouwkundige waarde van Knutteldorp te taxeren, vroeg woningbouwvereniging VtV de Tech- De heer Van Voorden vindt het echter moeilijk om een concrete ar chitectonische waardering over Knutteldorp uit te spreken. 'Hetzelfde geldt voor de stedebouwkundige op zet van de wijk. Knutteldorp behoort in ieder geval niet tot de architectoni sche top van monumenten uit de ja ren twintig en dertig van deze eeuw. Knutteldorp is landelijk ook minder bekend dan soortgelijke wijken in steden als Enschede, Den Haag en Rotterdam. Maar dat doet geen af breuk aan het feit dat Knutteldorp een zeer karakteristiek stukje De venter vormt. Aleen al daarom is de buurt het zonder meer waard om herbouwd te worden.' Herbouw Herbouw is iets dat ook woningbouw vereniging VtV zoveel mogelijk na streeft. 'Wat wij doen is versleten hui zen afbreken om ze vervolgens als het ware opnieuw op te bouwen op een kwalitatief hoger niveau', aldus VtV-directeur A. Driemüller. 'De wonin gen zijn niet meer van deze tijd, er zit bijvoorbeeld niet eens een badkamer in. Dan praat je toch over eisen waar aan een huis vandaag de dag moet voldoen. Bepaalde karakteristieke punten in de buurt worden gerestau reerd en blijven dus behouden zoals ze zijn. De oorspronkelijke stede bouwkundige structuur en het straten- patroon blijven gehandhaafd. Naar mijn mening wordt de Heemschut-ge dachte daardoor zeker nageleefd.' Richard Kers is PR-medewerker en lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel Pleintje in Knutteldorp. Het poortgebouw wordt gerenoveerd, de huizen ernaast worden verbouwd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 31