Heemschut wil allure Oosterdok handhaven iBPpSSp? fi F#1|S Donaties, schenkingen en legaten Heemschut Noot Jaap Kamerling 42 IJ-oeverplannen in nieuwe fase - rXü. Wsi niet ondergeschikt hieraan, aldus Rijs. In een commentaar op de eerste ver sie van het plan sprak architect Green berg, die de begeleidingscommissie voor de plannen voorzit, van een dra matische aantasting van het oorspron kelijke stadsbeeld van Amsterdam. In tussen heeft Koolhaas zijn plannen on der druk van de kritiek wat bijgesteld. Amsterdam - Het Amsterdam-overleg van de zes Amsterdamse monu mentenorganisaties (w.o. Heemschut) heeft in een brief aan de gemeen teraad nog eens zijn grote zofg geuit over plannen voor de IJ-oever, die de 'allure' van met name het jbosterdok aantasten. In het gemeentelijk plan van uitgangs punten wordt het dok opnieuw ver kleind door een aanplemping aan de Oosterdoksdijk teneinde daar vijf torens tot 55 meter hoogte te bouwen. Ook wordt in het plan het IJ visueel afgeslo ten door de bouw van een Science Centre boven de IJtunnel-pier. Het reeds voltooide kantoor van Wagons Lits demonstreert al hoezeer dergelijke hoge bouwwerken de ruimtelijke wer king van het dok verstoren. De organi saties vrezen bovendien, dat het even tuele succes van zo'n technologisch museum zal leiden tot een nog groter gebouw ten koste van het waterareaal. Intussen heeft de Amsterdam Wa terfront Financieringsmaatschappij zich achter een nieuw plan van archi tect Rem Koolhaas geschaard. AWF- directeur Van Rijs merkte bij de pre sentatie van dit plan op een stads beeld langs het IJ te willen, dat niet aansluit bij de middeleeuwse binnen stad of de 17de eeuwse grachtengor del. Hij verwees daarbij naar de traditie van grote Amsterdamse stadsuitbrei dingen als het plan-Zuid van Berlage, die een nieuwe bijdrage leverden aan het stadsbeeld. De IJ-oevers moeten een expressie worden van onze tijd met respect voor het verleden maar 'Allure aan het IJ': kantoortorens acher het gebouw van de Kamer van Koophandel. De bouwhoogte op het Oosterdoksei- land gaat naar 45 meter en het totale bouwvolume aan kantoren wordt 100.000 vierkante meter minder. De geplande metro-lijnen komen onder gronds te liggen. De kern van de plan nen blijft overeind. Koolhaas wil in plaats van een smal bouwlint langs het tin 'Woontorens op het Westerdokseiland. IJ een aantal eilandstructuren ontwik kelen met elk een eigen karakter, die iets nieuws toevoegen aan de stad. Niet de oude stad komt dichter aan het water te liggen maar Amsterdam zelf door er nieuwe stadsdelen aan toe te voegen. Wat het Oosterdok betreft ko men er geen aanplempingen t.b.v to rens en wordt .de bouwhoogte van de geplande 'intelligente kantorenwijk' dus iets lager. Wel overdekt Koolhaas een stuk van het Oosterdok met een nieuw plein, het Schreiersplein tegen over de gelijknamige toren, een plein op een verbrede brug als entree voor het winkelcentrum onder en boven de sporen. De commissie-Greenberg is na de wij zigingen van Koolhaas een stuk posi tiever geworden over het plan, dat zij als geheel nu looft als 'inspirerend, creatief en verrassend'. Wél is Green berg ongerust over de sociale veilig heid van met name het Oosterdoksei- land, waar tegen 327.000 vierkante meter kantoorruimte slechts 20.000 is gereserveerd voor woonruimte. Van de IJ-boulevard wil de commissie een ge wone stadsstraat maken, voorzover die in de binnenstad ligt. De laatste tijd worden ons vragen ge steld over de consequenties voor de belastingen indien men ten behoeve van het behoud van cultuurmonu menten de Bond Heemschut geld zou willen overmaken. Het bestuur be groot ieder jaar een bedrag, dat door schenkingen opgebracht wordt, om dat de statuten bepalen dat de inkom sten van de Bond behalve uit subsi dies en donaties ook kunnen bestaan uit schenkingen, erfstellingen en lega ten. U kunt het bedrag van uw jaarlijk se donatie en van gewone giften in beginsel van uw onzuiver inkomen* aftrekken voorzover het totaal van alle in een bepaald jaar aan kerkelij ke, liefdadige, culturele, wetenschap pelijke of het algemeen nut beogende instellingen betaalde contributies, do- naties en giften meer bedraagt dan 1% van het onzuiver inkomen en te vens een bedrag van 120,- te bo ven gaat. U kunt nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. Voorwaarde is wel, dat u de giften met schriftelijke bewijsstukken kunt aantonen. U kunt ook een schenking uit het eigen vermogen doen. Over een zodanige schenking is de Bond Heemschut geen schenkingsrecht verschuldigd indien het bedrag van de schenking de grens van 6.999,- niet overschrijdt. Indien u meer wilt schenken dan 6.999,-, is onze ver eniging een schenkingsbelasting van 11% over het gehele bedrag verschul digd. Indien u in uw testament de Bond Heemschut zoud willen bevoor delen, kunt u dit doen door hierin een legaat op te nemen. Tot een bedrag van 13.998,- is dit legaat vrij van successierechten. Indien u een hoger bedrag wenst te legateren, is onze vereniging over het gehele bedrag een successierecht van 11 ver schuldigd, tenzij u zelf het legaat vrij van successierechten maakt. In dat geval komen de rechten ten laste van de nalatenschap. De Bond Heemschut is een binnen het Koninkrijk gevestigde culturele en wetenschappelijke instelling. B.J.M. Duimel Algemeen Directeur "Onzuiver inkomen', d.i. het bruto-inkomen,niet verminderd met hetgeen mag of moet worden afgetrokken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 42