4 39 Geen volumineuze aanbouw Aantasting Markt dreigt Waag milieumuseum? Silhouet bedreigd Nok niet verhogen Bethelkerk niet slopen 'Moderne' loods past niet Heemschut Heemschut in actie ESWMBB Het landhuis te Hemrik. Beetsterzwaag - Heemschut teken de bezwaar aan tegen het voorne men tot verlening van een bouwver gunning voor een manege op het perceel Binnenwei 19 te Hemrik. De grote uitbouw t.b.v. de manege zal, zo meent de Bond, visueel-ruim- telijk gezien een wanverhouding scheppen tot het uit 1902 daterende monumentale landhuis met koets huis en tuin. Heemschut heeft meer bezwaren. Zo zullen bijvoorbeeld 90 jaar oude bomen worden gekapt en zal de tuin veranderd worden in een parkeerter rein. De aanbouw zelf zal worden opge trokken in betonsteen en eternitgolf- platen, wat uit oogpunt van welstand onaanvaardbaar is. Het historisch-ruimtelijk karakter ter plaatse zal ernstig aan kwaliteit in boeten. In het Monumenten Inventarisatie Project wordt het gebouw als be langrijk aangemerkt. Valkenswaard - Heemschut heeft kritiek op de plannen voor het Hof narterrein en het raadhuis in Val kenswaard. Het plan voorziet in een doorbraak ter plaatse van het raad huis naar het achtergelegen Hofnar terrein. De noodzaak van een ont sluiting naar het achtergelegen ge bied kan Heemschut op zichzelf wel wettigen. De doorbraak, die bestaat uit een omloop op een cirkelvormige plattegrond achter het raadhuis is echter te groot. De pleinwand wordt daardoor te sterk aangetast. Een tweede be zwaar is dat het oude raadhuis, dat is ontworpen als een deel van de pleinwand, geheel vrij komt te liggen. De monumentale colonnade aan de buitenzijde van de omloop, waarin het plan voorziet, is daarmee gericht op de achterzijde van het raadhuis. Tenslotte is de beeldtaal van het plan, die zich van zeer monumentale middelen bedient, met ronde plein- vormen en colonnaden over de volle hoogte van de gevels, vreemd aan het informele karakter van de Val- kenswaardse Markt. Aldus Heem schut in een brief aan de gemeente raad. Amsterdam - De Waag op de Nieuwmarkt in Amsterdam moet een 'Groene Burcht' worden: een mu seum met exposities over het milieu en een grand café-restaurant op de begane grond. Dat plan heeft de Stichting Restaura tie Monumenten Amsterdam ontwik keld in overleg met milieuorganisa ties. De Stichting RMA heeft architect W. Kramer opdracht gegeven bouwte keningen te maken, die 'recht doen aan het monumentale karakter van het gebouw'. Het oude verbouwings plan van de Franse architect Philip- pe Starck, die onder meer een door Heemschut fel bestreden glazen aanbouw met wintertuin voor de Waag ontwierp, zou daarmee defini tief van de baan zijn. De gemeente raad heeft die aanbouw trouwens al eerder afgewezen. In de visie van RMA moeten de zes toegangspoor ten van het gebouw glazen deuren krijgen, die toegang geven tot het café-restaurant. De eerste en twee de verdieping zijn bestemd voor mi lieuorganisaties. Dit najaar beslist de raad over de toekomst van de Waag, die al vijf jaar leeg staat. RMA wil de Waag in erfpacht overnemen van de gemeente. Behalve RMA is ook het mediabedrijf Czar Mediaproducties een kandidaat. Dit bedrijf heeft al een tijdelijk contract maar volgens wethouder Genet ligt in principe alles nog open. J.K. Egmond - De Bond Heemschut heeft B. en W. van Egmond met na druk verzocht het ontwerp-bestem- mingsplan 'Boulevard' aan te pas sen. In het plan, waarin ook nogal wat hoge bebouwing is opgenomen, moet volgens Heemschut meer reke ning gehouden worden met de cul tuur-historische betekenis van het gebied, waarin enkele panden staan, zoals Zeezicht en de Geveerde Kik ker, die van groot historisch belang zijn. Bovendien zal de hoge bebou wing het silhouet van Egmond, dat sterk bepaald wordt door de vuurto ren, een rijksmonument, te ingrij pend veranderen. De commissie vindt het een omissie, dat in het plan een voor de hand lig gende paragraaf als een cultuur historische ontbreekt. Kolhorn - De Bond Heemschut be treurt het zeer, dat een bouwvergun ning is verleend voor het verhogen van een nok van een woning aan de Nieuwe Streek in Kolhorn. De variatie en de levendigheid van de dakhoog tes die juist zo kenmerkend zijn voor deze buurt van het beschermde dorpsgezicht, dat Kolhorn is, worden daardoor ernstig verstoord. Hoewel de commissie waardering heeft voor het dorpsvemieuwingsplan, vindt ze het onjuist, dat deze wijziging in een laat stadium wordt mogelijk gemaakt. Het op gelijke hoogte brengen van de nok van het betreffende huis aan dat van het buurhuis verstoort hier de charme van de afwisseling, die aan de gehele Nieuwe Streek eigen is. Den Helder - De Bond Heemschut heeft de gemeenteraad van Den Helder gevraagd alle middelen aan te wenden om te voorkomen dat de historische Bethelkerk gesloopt zal worden. Deze gereformeerde kerk aan de Spoortstraat zou plaats moe ten maken voor een te bouwen win kelcentrum. Den Helder, toch al niet rijk aan historische gebouwen, zou hierdoor ook dit karakteristieke mo nument verliezen. De gemeente raad, die de kerk zelf vorig jaar nog plaatste op de gemeentelijke monu mentenlijst, heeft inmiddels weer be sloten het daarvan af te voeren. Een antwoord op de brief van Heemschut bleef echter tot nu toe uit. Jan Gerritsen, PR-medewerker Heemschut Noord-Holland. Loenen aan de Vecht - De bouw van een 'moderne' loods in de land schappelijke omgeving van de Utrechtse Vecht kan geen genade vinden in de ogen van Heemschut, dat in een brief aan B. en W. zijn be zwaren kenbaar heeft gemaakt. Het gebied langs de Vecht kenmerkt zich door een afwisseling van histori sche boerderijen en buitenplaatsen, veelal beschermde monumenten. Het geeft volgens Heemschut geen pas om in een dergelijk kwetsbaar gebied een moderne loods te reali seren, waarvan de afmetingen niet in verhouding staan tot de aanwezige kleinschalige bebouwing. Het be drijfsgebouw past ook al niet, omdat het geen affiniteit heeft mét het agra risch bedrijf. De entree van Loenen zou op grove wijze geweld worden aangedaan. Ook vreest Heemschut precedent-werking.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 39