Monumentaal Middelburg Everhard Jans 8 De 'Middelburgse sfeer' is behouden gebleven De Zeeuwse hoofdstad Middelburg is met Zierikzee op de tweede plaats de belangrijkste monumentenstad van Zeeland. Landelijk bezet de stad, wat betreft aantal rijksmonumenten - liefst 1083 - de vierde plaats na Amsterdam, Maastricht en Leiden. De sterke groei van het cultuurhistorisch toerisme beroert ook Middelburg sterk. Aan de stad is te zien, dat Nederland binnen Europa het grootste aantal monumen ten per vierkante meter bezit. Dit geldt nog veel sterker voor Mid delburg, ondanks het bombardement van 1940 in de binnenstad. Stede- bouwkundige en architekt ir. P. Ver hagen, de leider van de herbouw tij dens de Tweede Wereldoorlog, heeft zorg gedragen voor een streekeigen, traditionalistisch karakter van de be bouwing, in de trant van de Delftse School. De door hem gekozen archi tecten, zoals Berghoef, Eschauzier en Van MoorseI stonden garant voor een nieuw, maar goed herkenbaar Middelburg, dat afgestemd was op de 'Middelburgse sfeer'. De super visor weerde architecten met te veel extravagantie in hun ontwerpstijl. Stadswandeling Vanaf het station wijst de Lange Jan ons de weg naar het centrum. Ty pisch voor Middelburg zijn achttien- de- en vroegnegentiendeeeuwse lijstgevels met roedenverdelingen, wit gepleisterd of in baksteentinten. De 'jongere bouwkunst' past zich in het algemeen goed aan bij het to taalbeeld, zoals het pand van de 'Al gemene Zeeuwse Verzekeringen'. Aan de rand van de Binnenstad ligt de 'Zeeuwse Bibliotheek' een ont werp van architekt P. Dekker uit Mid delburg. Het pand is vijf jaar oud, en past qua maatvoering en bouwmas sa goed in-de omgeving. Het interi eur is ruim en helder gecomponeerd. Schilderachtig is een oud burger huis op de hoek Kleine Heren- staat/Turfkaai, met speklagen van natuursteen en ontlastingsboogjes boven de vensters uit de vroege ze ventiende eeuw. De kroonlijst is van later datum. Hier zijn ook hardstenen stoepen te zien, met schuingeplaats- te kelderluiken. Pitoreske kromme straatjes voe ren mij naar de intieme Vismarkt met open galerij voor visafslag en cen traal gelegen Lodewijk XV-pomp, ontstaan door sloop van een oud kerkgebouw. Er zijn lage baksteen muurtjes met steunberen, en oude bomen tussen het plaveisel. Fraai zijn de huisnamen in de aangrenzende St. Jansstraat: 'De Gouden Nobel' met daarnaast 'Het Gouden Briefke'. Hier wordt in de warme zon een witgepleisterde lijst- gevel bijgeschilderd, in helder wit. Geslaagd, als levendige slagader van het hedendaagse Middelburg is de sfeer van de Lange Delft. Interes sant is het in passende Delftse School-trant gebouwde Warenhuis van V en D, dat bijzonder goed geïn tegreerd is in de gevelrij. Erg mooi is het Renaissancege- veltje van de kunstnijverheidszaak 'De 4 Windekes' naast de huidige Chr. Gereformeerde kerk - uit de laat-Gothiek. Opnieuw speklagen, frontons van zandsteen en gecanne leerde pilasters van ingekerfde bak steen op de etage. Het aankijken waard is zeker de architectuur van het Damplein, niet ver van de Abdij, om de hoek bij de Korte Delft. In de verte is de koepel van de Oostkerk zichtbaar, achter de daken van oude burgerhuizen links, met fraaie bekroning. Fraai gehuisvest is restaurant 'Het groot paradijs' aan het Damplein, een breed Palladiaans pand in baksteen- bouw, met pilasters op de verdieping. Tegenover de Provinciale Griffie zijn volkskunst-achtig geornamenteerde bovenlichten uit de herbouwjaren te bewonderen, zoals 'De Hartshoorn', anno 1943, met plastische elementen. De Abdij Goede wijn behoeft geen krans: dit grootse kloostercomplex in het hartje van Middelburg is eigenlijk al een Abdij-complex met op de achtergrond de Lange Jan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 8