De toerist als beschermheer Abele Reitsma 5 De kip met de gouden eieren Zeeland is niet het moeilijkste werkterrein voor een provinciale com missie ('PC') van de Bond Heemschut. 'We hebben een goed overzicht. We weten goed wat er gebeurt. De lijnen zijn kort' zegt voorzitter drs. W.J. Plomp van de Zeeuwse Heemschut-commissie. Zeeland is in alle opzichten kleinschalig. De afstanden tussen de eilanden vormen geen noemenswaardige hindernis in het provinciale Heemschut-werk. Als niet-Zeeuw vindt Plomp de eilanden-cultuur wel heel bepalend voor het leggen van contacten in de provincie. Heemschut heeft in Zeeland een ge motiveerde. deskundige commissie. Dat blijkt al snel tijdens ons gesprek met een vertegenwoordiging van de PC. De voorzitter bekleedt het bur gemeestersambt in de gemeente Valkenisse. Onze andere twee ge sprekspartners zijn drs. W. Heij- broek, landbouwkundig onderzoeker en B. Oele, architect hbo, die de pro vincie dient als assistent van de pro vinciaal archeoloog. Door zijn dage lijkse werk bespaart Oele de com missie veel energie. Het stads-, dorps- en landschaps- schoon is in Zeeland minder onder hevig aan de druk van bedrijvigheid en volkshuisvesting dan in andere provincies. Maar daaruit mogen we niet afleiden dat de Zeeuwse monu menten nauwelijks aan bedreigingen blootstaan. Heijbroek krijgt duidelijke OHRA Verzekeringen treedt op als hoofdsponsor van de restauratie van de Eusebiuskerk in Arnhem. De toren van de kerk is omgetoverd in de hoogste reclamezuil van Nederland. instemming van de andere PC-leden als hij zegt: 'In Zeeland is niet veel gevoel voor historie.' Vrijwel overal zijn de karakteristieke boerderijen uit de kernen verdwenen. 'Bij stads- en dorpsuitleg wordt geen rekening ge houden met het zicht op de oude be bouwing. Dan zeg je maar: gelukkig dat er zo weinig gebouwd wordt', al dus Plomp. Dorpsvernieuwing Vooral in de kleine kernen komt het historische karakter in de knel. De stads- en dorpsvernieuwingsfondsen worden steeds minder voor monu menten gebruikt en de meerjaren planningen van de restauratiebud getten zijn niet toereikend. Plomp: 'Er is sprake van dat gemeenten on der de 30.000 inwoners volgend jaar al helemaal geen stads- en dorps vernieuwingsgeld meer krijgen.' Het rijksbeleid schiet principieel tekort. 'Het rijk bekijkt alles zuiver door de grootschalige bril van de verstede lijkte gebieden. Eigenlijk is er maar één echte maatstaf: het kwalitatief wegen van de woon- en leefomge ving. Op het platteland is die eerder slechter dan beter vergeleken met de grote stad. Men werkt zo aan de verpaupering van het platteland. Dit geldt ook op andere beleidsterrei nen.' Het platteland wordt op alle fronten achtergesteld bij de Rand stad. Wordt Zeeland dan harder ge troffen dan andere provincies? 'Nee. Het toerisme genereert veel. We kunnen ons zelf behoorlijk redden', zegt Plomp. Sluipend In de loop der jaren is er van het Zeeuwse gebouwde erfgoed veel overgebleven, vooral in de steden, zo benadrukken de drie Heemschut ters. 'Dikwijls is de structuur nog aanwezig' zegt Oele, maar 'op kleine schaal wordt er wel veel aangetast', aldus Heijbroek. 'Er zijn veel sluipen de dingen.' Hij wijst erop dat het vaak kleine verbouwingen zijn die een historisch gebouw de sfeer ont nemen - en een dorp zijn karakteris tiek. Lang niet altijd gaat het om mo numenten, maar om de gebouwen die ertussen staan. Juist voor die sluipende achteruitgang is het be langrijk om als provinciale Heem schut-commissie een achterban te hebben. 'Veel niet-Zeeuwen kopen huisjes op. Zij zien de lol er van in' zegt Plomp. Dat geldt niet altijd voor de autochtone bevolking. 'De karak teristieke oude dorpsbebouwing doet ze herinneren aan de armoede van vroeger.' Afwegen Heeft Heemschut succes in Zee land? Oele vindt dat de Zeeuwse ge meenten de argumenten van de Bond Heemschut doorgaans serieus nemen. 'In het algemeen heeft de Bond Heemschut een goede in breng.' De gemeenten doen aan 're delijke inspraak'. In de kleinere ge meenten is het moeilijker, in de gro tere is het beter. Middelburg is na de oorlogsver woestingen op een kleinschalige manier herbouwd. Deze manier van herbouw is tot vandaag sfeerbepa lend voor de binnenstad. 'Het klein schalige is in Middelburg nog redelijk intact. Het randgebeuren is wel grootschaliger.' Aan de rand van de oude stad zijn grotere winkels en kantoren gebouwd. 'Aan sommige dingen kun je niet ontkomen' meent Oele. De grote functies horen er ook bij. Heijbroek: 'Het is een kwestie van afwegen'. Appartementen Heijbroek wijst op het verschijnsel dat door de ontwikkelingen in de landbouw boerderijen leeg komen te staan. Dat is een landelijk probleem, vooral als de gemeenten en de pro vincies strikt vasthouden aan de be stemmingsplannen voor het buiten gebied. Heijbroek vindt dat de over heid deze bestemmingsplannen flexibel moet hanteren. Boerderij gebouwen die hun agrarische functie verliezen, zouden in Zeeland heel goed een recreatieve herbestem ming kunnen krijgen. 'In het kader van recreatie en toerisme zou je de boeren moeten toestaan om appar tementen te maken in de schuur' zegt Plomp. Een historische schuur kan zo een nieuw leven krijgen. Dit (vervolg op pagina 7)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 5