Wandelend door Dordrecht moet men wel vaak omhoog kijken 9 J.Th. Balk Dat loopje kenden we goed: van het station de Johan de Wittstraat in, in de binnenstad door de winkelstraten Bagijnhof en Visstraat, Visbrug met de beelden van Johan en Cornelis de Witt, naar rechts over Groen markt en de Wijnstraat naar het Groothoofd. En daar op een zomers ter ras het beeld genieten van de driesprong van rivieren met het drukke beweeg met veel wit buiswater van de binnenvaart op het groen-zilve- ren watervlak. Of, in een minder gunstig seizoen de ligging aan de grote rivieren proeven achter de ruiten van hotel Bellevue. Dordrecht is immers voor alles een unieke rivierenstad, getekend door haar rivierhavens en waar kan men dat beter op zich in laten werken dan bij de Groothoofdspoort? Schilders bleken zeer ontvankelijk voor het beeld van de poort met zijn koepeltje en onlangs nog verwierf het Dordrechts Museum een kost baar schilderijtje van Jongkind (1819-1891) met de voorstelling van de Groothoofdspoort in maanlicht. te men ons bij Monumentenzorg. 'Laat Dordrecht de bezoeker verras sen'. Daar moet men, weten wij nu, wel vaak voor naar boven kijken. Neem nu alleen maar die Wijnstraat die zo duidelijk laat merken, dat ze betere se stijl: halve nissen boven de ramen en in die nissen drie 'manen'. Het geveltype is lang populair geweest in de stad en er zijn er nog verspreid over de binnenstad circa zestig van. Ook in zo'n winkelstraat als de Visstraat is het dienstig om omhoog te kijken en in een niet zo boeiende baksteengevel in de top een fries van 1898 of daaromtrent te ontdek ken met figuren in tegels, zo type rend voor de beginjaren van deze eeuw. Geen gids verzuimt natuurlijk in de Visstraat te attenderen op de glorieuze gevel van 'De Crimpert Rivierfront bij het Groothoofd en de toegang tot de Wolwevershaven De Palingstraat met de koepel van de Groothoofdspoort; de oude gevelwand rechts is helaas verdwenen, (foto's J. Th. Balk) Tussen Wijnhaven en Wolweversha ven rijst het historische gebouw op, met voor zich de rivierkaden langs Beneden-Merwede en Oude Maas - een sublieme ligging in het Holland se rivierenland. Maar er is méér in Dordrecht. Is dat wel eens niet al te veel onder stoelen en banken gesto ken? Zette Dordt zijn licht niet onder de korenmaat? 'Wij willen geen patatcultuur', sus- dagen heeft gekend. Boven in de ge vels van die indrukwekkende vroeg- 18de eeuwse panden prijken dikwijls met vergulde Romeinse cijfers de jaartallen. Ze dragen nog altijd fier hun leeftijd. En wat beslist niet onder de korenmaat is gebleven is de infor matie met tekstbordjes aan de ge vels. Die zijn overvloedig aanwezig en de zeer duidelijke straatnaam bordjes zijn eveneens van enige ver klaring voorzien. Op de hoek van de Tolbrugstraat waterzijde is naast de gedenksteen, dat Van Gogh in deze straat in 1877 enige maanden woon de, een groot tekstbord aangebracht over de ontwikkeling van de stad met haar voornaamste bezienswaar digheden. Dordtse stijl Dat begint eigenlijk al bij het 120 jaar oude station, netjes in de verf - een modern gemeentelijk monument evenals de naaste buurman, het Tomadohuis van architect Maaskant. En zodra we de binnenstad bereiken op het Bagijnhof zien we voor ons een oud geveltje in de typisch Dordt- Salm' uit 1608 - thans een grand café: Dordrecht gaat met zijn tijd mee. De Visstraat komt uit op de Groenmarkt met een schitterende natuurstenen gevel: de Vergulde Os. Samen met het aangrenzende pand is 'De Vergulde Os' op knappe wijze herschapen tot bibliotheekgebouw. Waalse kerk Nog even staan blijven bij de Vis brug. Daar op de hoek van de Voor straat is de Waalse kerk die bij een warenhuis is getrokken. Van de kerk gevel aan de kant van de Visstraat is het beter niet te veel te zeggen. De vierkante witte vlakken onder de kerkramen waren de ruiten van een restaurant dat de blijvende gunst van etend Dordrecht niet heeft kunnen verwerven. Iets aardigs valt wel te zeggen van de andere gevel die be kroond wordt door een leuk oud to rentje dat er kennelijk 'uit wilde sprin gen' en dat heel wat ouder is dan de uit 1840 daterende kerkmuur. Op de Visbrug kijkt men op de smalle pijp van de Voorstraatshaven met een lange blauwe peilschaal - in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 9