Archeologie in Dordrecht Literatuur: Emile Havers 8 Het stadskernonderzoek is een nog jonge specialisatie binnen de ar cheologie. Dankzij onderzoek in de oude binnensteden is men veel te weten gekomen over hoe de stadsbewoner leefde en heeft men vaak een beter beeld gekregen van de wijze van bouwen in en de inrichting van de stad. Veel steden, die hun verleden van belang achten, hebben dan ook een archeoloog in dienst. In Dordrecht is dat niet het geval en het is vooral dankzij een reeks opgra vingen, verricht door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB), dat we toch vrij veel informatie hebben over groei en ontwikkeling van de stad in de Mid deleeuwen. Een brand en de massale kaalslag vanaf het eind van de jaren vijftig bo den uitgebreid gelegenheid tot het doen van onderzoek. Het is steeds drs. H. Sarfatij geweest, die de opgra vingen leidde en daarover in talrijke publicaties verslag heeft gedaan. In het korte bestek van dit artikel zullen de hoofdlijnen worden aangegeven. Van groot belang voor een goed begrip van de eerste ontwikkeling van de stad langs het riviertje Thuredriht, de percelering en de situatie aan de Poortzijde, is het onderzoek geweest achter de Groenmarkt langs de - in middels verdwenen - Tolbrugstraat Waterzijde. Op de stroomrug waren de eerste houten huizen gebouwd, meestal op een lage terp en vrij ruim van elkaar. Al snel worden de perce len smaller en worden stenen huizen gebouwd. Die ontwikkeling vindt plaats in de 13de eeuw, al zijn veel huizen dan nog geheel van hout of al leen van een stenen onderbouw voor zien. Direct achter de panden op de Groenmarkt - deel van de hoofd straat aan de Poortzijde - lag de ri vier. De doorbraak van de Oude Maas heeft dan al plaatsgevonden en biedt schepen de mogelijkheid om daar aan te leggen. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat men door aan plemping en ophoging terrein won om de percelen te verlengen. Landwinst werd geconsolideerd door beschoei ing en er werden steigers gebouwd om de schepen te ontvangen. Huis Scharlaken Enige jaren geleden werd vlakbij deze opgraving een belangrijke vondst ge daan. Op de plaats van de vroegere Waag, werden de fundamenten bloot gelegd van een groot stenen gebouw, dat in zijn oudste vorm in de 13de eeuw gedateerd kon worden. Dit 'Huis Scharlaken' moet in die tijd tot de belangrijkste gebouwen van de stad hebben behoord. In de gewelf kelder van de later aangebouwde to ren werd een grote hoeveelheid weg gegooid huisraad teruggevonden, want de ruimte - die in dé huidige nieuwbouw bewaard is gebleven - werd eeuwenlang als beerkelder ge bruikt. Belangrijk voor onze kennis was een opgraving langs de Heer Hei man Suisstraat aan de Landzijde, ter hoogte van Heer Daniels Ambacht. Voordat dit deel in de stad werd op genomen rond 1325, werd dus al een zijstraat aangelegd vanaf de Voorstraat. Er stonden eenvoudige houten werkplaatsen op smalle per celen. We weten, dat de naamgever van de straat in 1285 burgemeester was en kennelijk heeft hij geld gesto ken in de bouw en verhuur van deze pandjes. Een ander belangrijk project was mogelijk door een grote brand in de directe omgeving van de Waalse kerk, gelegen op de hoek van Vis- straat en Voorstraat. De fundamen ten van het Franciscanen- (ook wel geheten: Minderbroeders- of Grauw- munniken-)klooster konden worden blootgelegd, waarbij bleek dat de kerk drie fases gekend heeft. Twee maal werd de kloosterkerk opnieuw en in grotere afmetingen opge bouwd. Interessant waren de talrijke begravingen, waarvan enkele in van binnen beschilderde grafkeldertjes. Dit klooster van bedelmonniken da teert van vóór 1250 en geeft aan, dat de stad dan al een zekere welvaart heeft, want er schoot kennelijk al wat over om aan liefdadigheid te doen. Huis te Merwede Nog een aantal kleine onderzoeken werd door de ROB gedaan, maar daarnaast moet gewezen worden op een onderzoek dat dr. J. G. N. Re- naud, de kasteeldeskundige, in de Tweede Wereldoorlog gedaan heeft bij de ruïne van het Huis te Merwe de. Er is nooit een goede publicatie over verschenen, maar er wordt mo menteel gewerkt aan een recon structie van de opgraving en een be schrijving van de vondsten. Ook moet het werk van de ama teurs genoemd worden, verenigd in de Afdeling Lek- en Merwestreek van de Archeologische Werkge meenschap Nederland. Op dit mo ment wordt gewerkt aan de restaura tie en inventarisatie van vondsten uit de beerkelders van het monumenta le gebouw 'de Berckepoort'. H. Sarfatij (red.), Verborgen steden. Stadsarcheologie in Nederland Amsterdam, 1990. De jaarlijkse aflevering van het regionaal-historisch tijd schrift Holland met de archeologische kroniek Het vier maal per jaar verschijnend blad van de plaat selijke A.W.N.-afdeling Grondig Bekeken Emile Havers is actief in de afdeling Dordrecht van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 8