6 Grote Kerk vanuit het Zuiden. ten op de markt komen of worden verladen. Rond 1350 komt daar nog het Maasrecht bij, waardoor alle ri- vierhandel op Dordrecht gericht was. Daarbij was ook de handel op Enge land, Vlaanderen en de Oostzeege bieden van belang. Een reeks van tollen, waarvan Dordrecht het mid delpunt vormde, verzekerde de graaf van aanzienlijke financiële middelen. Dordrecht groeit uit tot de belangrijk ste stad van Holland met een bevol king van 9 a 10.000 inwoners. Vooral aan landzijde groeit de stad snel. Zijstraten worden aange legd en door ondernemende burgers als projectontwikkelaars avant la let- tre met woningen bebouwd. Zo ont staan Spuistraat, Vriesestraat, Kolf- straat, Nieuwstraat en Heer Heiman Suisstraat, waarbij men vooral in deze laatste naam de initiator duide lijk herkent. In 1312 is naast deze straten ook sprake van de Bagijnhof. De stad breidt zich dus hoofdzakelijk naar het zuiden uit. Van 1380 tot 1440 worden veroordeelden regel matig verplicht te betalen voor ste nen ten behoeve van de stadsmuur, die de stad aan de zuidkant omringt. Aan de poortzijde wordt nu ook gewerkt aan uitbreiding en consoli datie als gevolg van een combinatie van factoren: behoefte aan werk- en woonruimte, het benutten van de ri vier als toevoerweg, aanlegplaats en verdedigingslinie en de vraag naar meer overslaggelegenheid. Rond 1400 wordt een wal aangelegd van de Grote Kerk naar het Groothoofd. Het huidige havengebied ligt dan buiten de stad, maar al gauw wordt begonnen met de aanleg van de Nieuwe Haven en ontstaan zijstraten als Vleeshouwersstraat en Tolbrug- straat. St. Elisabethsvloed In 1421 wordt het gebied rond de stad getroffen door de St. Elisa bethsvloed, die een groot deel van Dordrechts achterland voor lange tijd onder water zet. De Dordtse Waard verandert in een binnenzee, die in de loop der eeuwen deels Biesbosch deels nieuw ingepolderd land wordt. De stad is nu aan alle kanten om ringd door water, hoewel al snel gro te delen ondergelopen land weer droogvallen. Nabestaanden leggen 3 claims op stukken land, maar voorlo pig valt er niets anders te doen dan vissen of op eenden jagen. Pas in de loop van de 16de eeuw worden suc cessievelijk stukken grond door on dernemende kapitaalbezitters inge polderd. In de dertiger jaren van deze eeuw heeft het Eiland van Dor drecht door de inpoldering van de Dordtse Biesbosch en het graven van de Nieuwe Merwede zijn huidige vorm gekregen. Zicht op Hotel Bellevue en Groothoofdspoort. Consolidatie als middelgrote stad De St. Elisabethsvloed heeft niet de macht gebroken van de stad, want afgezien van het verlies van een groot gedeelte van het achterland, kon Dordrecht zijn positie in de 15de eeuw nog makkelijk handhaven. De Bomhaven werd aangelegd en bij de Riedijkspoort werden twee kaden gebouwd. In de 16de eeuw wordt de concur- Stadsplattegrond naar een oude prent van de toestand rond 1676. 1De mogelijke lopen van de Thuredriht 2. De ontwikkeling van de stad in de 12de en 13de eeuw. A. kern van handwerkslieden en andere kleine neringdoenden. B. grafelijk hof. C. Heer Daniels Ambacht. 1 .Grote Kerksbuurt-Groenmarkt-Wijnstraat. 2.Voorstraat. 3. Spuistraat. 4. Vriesestraat. 5. Kolfstraat. 6. Nieuwstraat. 7. Heer Heiman Suisstraat. 3. Oude Haven/Voorstraatshaven. 2. Bomhaven. 3. Nieuwe Haven. 4. Kuipershaven. 5. Maartensgat. 6. Kalkhaven. 7. Beeldjeshaven. 8. Binnengracht. 4. Uitbreidingen en markante punten. 1Nieuwe Werkck. 2. Buiten de Vuilpoort. 3. Hooikade. 4. Wolwevershaven. A. Grote Kerk. B. Stadhuis. C. Nieuwkerk. D. Augustijnenklooster (Hof) E. Franciskanenklooster. F. Groothoofdspoort. G. Riedijkspoort. H. Munt. I. Mariënbornklooster (Weeshuis). J. Agnietenklooster (Heilige Geest- en Pesthuis). K. Arend Maartenshof. L. Dolhuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 6