Ontstaan en ontwikkeling van Dordrecht Emile Havers 5 In dit artikel wordt kort uiteengezet op welke wijze de stad (mogelijk) ontstaan is en hoe zij zich ontwikkelde tot een belangrijke handelsstad. Van de 14de tot de 16de eeuw kende de stad een grote bloei, maar daarna werd zij overvleugeld door Rotterdam en Amsterdam. Niet zo zeer de markante gebouwen als wel de groei van de stad vormen het onderwerp van deze uiteenzetting. Van nederzetting tot stad Zoals van vele steden is ook van Dordrecht tijdstip en wijze van ont staan onbekend. Er zijn geen bron nen, die over de stichting van de stad reppen. De hardnekkige ge schiedenis van de tol van graaf Dirk III, in 1015 aan de Merwede geves tigd, heeft niets met de stichting van de stad te maken. Die tol lag bij Vlaardingen, dat in die tijd ook aan die rivier gelegen was. De Merwede liep als een brede stroom naar zee, de Maas liep even ten zuiden van de huidige stad naar het westen, waar plaatsen als Maasdam en Westmaas nog iets van dat verleden bewaard hebben. De Dubbel was een aftak king van de Maas en had vroeger wellicht zijn vervolg in de Devel, want aangenomen wordt, dat Oude Maas een latere doorbraak is. Een kleine stroom vormde een verbinding tussen Dubbel en Merwede: de Thu- redri(c)ht of -drecht, waaraan de stad zijn naam ontleent. De loop is gedeeltelijk te reconstrueren, want komend uit het zuiden volgde hij eerst de Blekersdijk (vroeger Beeld jeshaven), ging verder via het traject Bagijnhof-Visstraat of Belgracht en stroomde dan via een bocht naar het noordoosten uit in de Merwede. Vooral op oude plattegronden (zie 'eigen' plattegrond bij volgende arti kel) ziet men dat de Oude of Voor straatshaven bij de monding bij het Groothoofd vrij breed is. Door het successievelijk volbouwen van de beide oevers kwamen hier de twee hoofdstraten van de stad dichter bij elkaar, werd het water steeds smal ler en ging het natuurlijk karakter verloren. De eerste lintbebouwing van een voudige huizen op terpjes met ruime percelering en veengronden en wa terlopen als natuurlijk decor doet denken aan het landschap van de Alblasserwaard. De gunstige ligging voor de scheepvaart op Maas en Rijn en voor overzese verbindingen via de uitgebreide delta gaf de stad de gelegenheid zich te ontwikkelen als handelsstad. Voor de graaf was de strategische ligging dichtbij Bra bant van belang. Er werd dan ook een hof gevestigd, waar de graaf vaak verbleef en waar een deel van zijn gevolg permanent resideerde. De Gravenstraat herinnert daar nog aan en ook de Wijnstraat, waar de wijnhandel geconcentreerd was, die waarschijnlijk geïnitieerd werd in kringen rond de graaf. Tussen Voorstraat en Boogjes Naast deze kern van de zich ontwik kelende stad, is een andere aanwijs baar tussen wat nu Voorstraat en Boogjes is. Daar waren kleine hand werkslieden en handelaars geves tigd. De parochiekerk stond daar vlakbij. Waar nu de Grote Kerk staat Kuipershaven met Damiatebrug. (foto's Ad Molendijk) heeft ooit een tufstenen Romaanse kerk gestaan, die op zijn beurt wel licht de opvolger was een eenvoudi ge houten kerk of kapel. De eerste vermelding van een kerk in de stad dateert van 1203. Een derde kern is van geheel an dere aard. In het gebied rond de hui dige Nieuwkerk lag de woning van de heren van de Merwede. Dit was een ambachtsheerlijkheid en viel buiten de jurisdictie van de stad. Er was een parochiekerk en er woon den ook mensen, die al dan niet in dienst van de heer waren. Naarmate de stad groeide werd het moeilijker deze enclave in de stad te handha ven en rond 1325 kwam Heer Da niels Ambacht bij de stad en bouw den de heren van de Merwede een nieuw kasteel, waarvan de ruïne nog bewaard gebleven is. Twee grote stadskloosters Het gebied tussen deze drie kernen is nog agrarisch en vrij drassig. De oude binnengracht, die in de 19de eeuw gedempt werd in de strijd te gen de cholera, is waarschijnlijk een overblijfsel van een stelsel van per- ceelsloten, die tevens voor de ont watering van het land diende. In dit deel vestigen zich in de loop van de 13de eeuw de twee grote stads kloosters van Franciscanen en Au gustijnen. Ook groeien de lintbebou wingen langs de Oude Haven naar elkaar toe, waarbij steeds meer op smalle percelen, met aaneengeslo ten rijen gebouwd wordt. Een nog niet opgelost probleem is dat van het traject van de Oude Ha ven naar de Oude Maas. Kwam de Thuredriht via twee takken in de gro te rivier uit of is het stuk langs de Grote Kerk gegraven? De tweede mogelijkheid lijkt meer voor de hand te liggen. Hoe dan ook, er ontstond een duidelijke tweedeling van de stad in poortzijde (van portus ha ven) en landzijde. De rijkere poortzij de werd door aanplemping en opho ging steeds meer uitgebreid in de richting van de Oude Maas, een pro ces dat door archeologisch onder zoek duidelijk is aangetoond. Dordrechts Gouden Eeuw In 1299 werd het stapelrecht ver leend, inhoudende dat alle koopwaar die van de Lek en de Merwede kwam, in Dordrecht moest worden uitgeladen. Hier moesten de produk-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 5