Geachte lezers van Heemschut, Europa Nostra Prijs voor Entrepotdok 4 Het verbaast mij niet dat het blad 'Heemschut' aandacht besteedt aan Dordrecht. Dordrecht is immers een stad, waar ik als wethouder die ver antwoordelijk is voor de monumen tenzorg, trots op kan zijn. Er is een binnenstad met een monumentale ambiance, met de sfeer van een his torische handels- en havenstad en een grote cultuurhistorische waarde. Wie in het bezit is van zoveel moois, kan ervan verzekerd zijn dat er kri tisch gekeken wordt naar alles wat ermee gebeurt. Toch ervaren wij hier in Dordrecht deze verantwoordelijk heid voor onze monumentale bin nenstad niet als een last. Integendeel! De waarde van de Dordtse binnenstad is voor ons een stimulans voor de ontwikkeling van de stad. Het koesteren van een zo onvervangbare kwaliteit vindt inmid dels brede erkenning. Niet alleen om nostalgische redenen, maar zelfs uit motieven van economisch belang. Vernieuwen met respect voor histo rie is dus ons uitgangspunt. Het debat over wat monumenten zorg precies is, en hoe het uitge voerd moet worden is soms heel scherp. Ook daar lopen we binnen de gemeente vaak tegenaan. Ik denk dat dat goed is. Het dwingt ons tot kritisch nadenken. Het betekent dat er allerlei mogelijkheden de re vue passeren voordat een definitief besluit genomen wordt. Over het al gemeen betekent de kritische instel ling van personen en instanties dat de kwaliteit van besluiten toeneemt. Soms gebeurt het dat tegenstellin gen in zienswijze over de manier waarop een monument moet worden aangepakt escaleren. Dan kan het gebeuren dat men stellingen gaat betrekken, vanwaaruit een zaak een zijdig wordt belicht. Ik zal dit in het volgende nummer van Heemschut toelichten aan de hand van een kon- kreet voorbeeld. Overigens hoor ik vaak van mensen die lang niet in Dordrecht geweest zijn, dat de stad er zo goed uit ziet. En dat klopt naar mijn idee. De Dordtse binnenstad is het produkt van een tomeloze inzet in de afgelo pen tien jaar. Een restauratiepro gramma van 40 panden per jaar (op een totaal van 1300 monumentale panden) vormde daarvoor de basis. Naar schatting is in die periode al leen al aan restauraties een kwart miljard geïnvesteerd. Het grootste deel daarvan heeft de gemeente voor haar rekening genomen. Aan vankelijk lag ook het initiatief vooral bij de overheid. Waarbij monumen tendeskundigen van de gemeente steeds met veel inzet en creativiteit naar mogelijkheden hebben gezocht om restauraties van de grond te krij gen. De laatste jaren komt ook het particuliere initiatief steeds meer op gang. De resultaten zijn er ook naar. On geveer 300 panden zijn sinds 1982 gerestaureerd. Grote delen van de binnenstad zijn weer hersteld. In de jaren zeventig lag de nadruk op top-restauraties als de Grote Kerk, het Stadhuis enz. In de jaren tachtig is dit ver schoven naar het opknappen van de stad als ge heel. Dat beteken de niet alleen res taureren, maar ook het invullen van gaten en het opknappen van binnenruimtes, kortom aandacht voor de openbare ruimte. Daarnaast heeft de binnenstad haar woonfunctie terug gekregen, wat velen tot de verbeelding spreekt (in de historische binnenstad van ruim 5800 inwoners in 1980 naar on geveer 7000 inwoners in 1991). De binnenstad is nu de meest geliefde woonplek van Dordrecht. In de jaren negentig richt de ge meente zich naast de restauraties, op onderhoud en beheer en op be scherming van de jongere bouw kunst. Dit om te voorkomen dat er in de toekomst weer grootschalige en dure restauraties nodig zijn. Wat van belang is is dat Dordrecht een monumentenbeleid heeft dat in speelt op nieuwe ontwikkelingen, waardoor het 'oude' het 'nieuwe' kan versterken. Dordrecht is daarom een stad met monumenten die 'leven'. Ik hoop dat velen van u eens naar Dordrecht komen om te genieten van onze historische stad en onze jongere bouwkunst in de 19de eeuw- se schil daar omheen. Het is beslist de moeite waard. Met vriendelijke groeten, W. J. J. M. Verbakei Wethouder Volkshuisvesting, Stads vernieuwing en Monumentenzorg. Op voordracht van de Bond Heemschut De restauratie en verbouwing van het Amsterdamse Entrepotdok - 84 monumentale pakhuizen met een gezamenlijke lengte van 500 meter - is op voordracht van Heemschut door Europa Nostra bekroond met het Diploma van Verdienste 1991 van deze Europese federatie van monumentenorganisaties. Het mo nument is door architect J. van Stigt omgetoverd in een uniek woningwet complex met liefst 600 woningen in de sociale sfeer en 14.500 vierkante meter winkel- en bedrijfsruimte. De Europa Nostra Awards worden elk jaar toegekend voor bijzondere res- vervolg op pagina 15 Wethouder W.J.J.M. Verbakei

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 4