Schuur behouden Perronoverkapping Hamsterborg Stadswallen Locatie slecht gekozen Van den Brandeler overleden Heemschut in actie/Varia 42 Amerongen - Heemschut heeft het College van B. en W. dringend ver zocht geen sloopvergunning te verle nen voor de afbraak van de boeren schuur bij de 'Kromme Hoek'. Visueel en historisch verbonden met De Rode leeuw vormt de schuur een belangrijk element in het beschermde dorpsge- zicht van Amerongen. De eigenaar wil de schuur, die hij haast niet meer ge bruikt slopen, omdat onderhoud eco nomisch niet meer haalbaar is en de schuur nogal bouwvallig is. Zelden is ter plaatse echter zo'n gaaf aanzicht van de bebouwde kom te vinden, schrijft Heemschut. Belangrijk daarbij is ook de aanwezigheid van vier tabaksschuren, de gave Lekdijk en de Kasteeltuin. De sloopaanvraag mag daarom niet worden gehono reerd. Overdracht aan een stichting, die het geld heeft om de schuur weer in een goede staat te brengen, is mo gelijk. Voor de overdrachtskosten zou een beroep kunnen worden gedaan op de bevolking van Amerongen. Den Bosch - De Nederlandse Spoorwegen overwegen een deel Aangezien ik al ruim dertien jaar be woner ben van een deel van de Hamsterborg, las ik het artikel daar over in het decembernummer van Heemschut met meer dan gewone belangstelling. Helaas moet ik constateren dat de schrijfster van het artikel, mevr. Sas- kia Simon, op een aantal punten veel te stellig is voor wat betreft de toekomst van de borg en verder be gaat zij enige fouten in de schrijfwij ze van de naam van de laatste be woners en van de borg. Voor wat betreft de bestemming van de borg heeft mevr. Simon zich waarschijnlijk gebaseerd op enkele kranteartikelen die na het overlijden van de laatste bewoners zijn ver schenen, waardoor zij wel de klok heeft horen luiden maar niet bekend is met de exacte verblijfplaats van de klepel. In de genoemde kranteartike len is door de executeur-testamen tair de suggestie gedaan om van de borg een museumboerderij te ma ken. Afgezien van het feit dat de nieuwe eigenaar (de 'Wierenga's van de Hamsterborgstichting') daarover moet beslissen, is dit nog lang niet zo zeker als mevr. Simon wel doet voorkomen, temeer daar de borg thans nog in gebruik is als boerderij en de huidige pachter nog vier jaar van de majestueuze perronoverkap ping uit 1895 van het station van Den Bosch te slopen om plaats te maken voor een twaalf meter brede traverse. Ook overwegen NS het stationsgebouw zelf (architect: Van Ravenstein) af te breken voor een nieuw stationsgebouw. Op verzoek van de Stichting tot Be houd van Monumenten van Bedrijf en Techniek in het Zuiden van Neder land, daarbij ondersteund door Heem schut, heeft de minister van WVC de perronoverkapping op de voorlopige monumentenlijst geplaatst. Nagegaan zal worden of ze definitief op de Rijksmonumentenlijst kan komen. Voordat dit besluit valt moet eerst een aantal adviezen worden ingewonnen. Franeker - N.a.v. het voornemen tot herziening van het bestemmingsplan 'Bloemketerp' schrijft Heemschut het College van B. en W. de verdwijning van de voormalige vuilstortplaats met opstal en bebossing toe te juichen. Het uitzicht op de stad zou hierdoor belangrijk kunnen verbeteren. De aan leg van een camping op deze plaats en het afsluiten van het hierlangs lo pende weggetje stuit echter wel op te gaan heeft tot zijn pensionering. Tot die tijd lijken de plannen voor een museumboerderij mij moeilijk uitvoerbaar, zo die al haalbaar zijn. Voorzover mij bekend heeft de stich ting nog geen beslissing genomen over de toekomst van de borg. De bestemming als museumboerderij staat nog lang niet zo vast als wordt gesuggereerd, het is slechts een idee. Ook de rol van de 'Vereniging Vrienden van de Hamsterborg' is nog lang niet duidelijk in de toekom stige bestemming. Hopelijk wordt dat duidelijk op de jaarvergadering van de vereniging op 23 mei a.s. te Zuid- horn. Als mevr. Simon meer wil we ten over de toekomstplannen van de borg, zou zij er goed aan doen deze vergadering te bezoeken. In het artikel worden de laatste be woners aangeduid als de heer en mevrouw Wieringa. Dit moet zijn dhr. en mevr. Wierenga-van der Valk. Verder wordt de naam 'Pieloersema' gebruikt voor de borg. Dit moet zijn 'Piloursema', vermoedelijk afkomstig van een familie Pylosum of Pijloet- sem die in de 15de eeuw vermeld wordt. Later is de meer populaire be naming 'Hamsterborg' in zwang ge komen, afgeleid van Den Ham, waar de borg staat. Tot slot is er naast de twee in het ar tikel genoemde gevelstenen nog een derde, uit 1983. Deze is aangebracht bezwaren van Heemschut omdat het historisch aanzicht van de stadswallen op deze manier verloren gaat. Ver plaatsing van de camping naar de an dere kant van de weg, aansluitend op het zwembad, zou een betere oplos sing zijn. De hoogopstaande begroei ing langs het parkeerterrein zou kun nen worden gesnoeid tot op een hoogte van plm. 1.30 meter. Dalen - Heemschut maakt bezwaar tegen de locatie-keuze voor de bouw van tien vrijstaande of dubbele wo ningen in Dalen. Deze bouwlocatie zal, schrijft de Bond in een bezwaarschrift aan de gemeenteraad, de landschappelijke signatuur van het vrije uitzicht aan de noord-oostzijde van de Hoofd straat zozeer bedreigen, dat een we zenlijke verarming van het dorps beeld ter plaatse het gevolg zal zijn. Uitbreiding van woningcapaciteit zou beter gerealiseerd kunnen worden op het tegenover de voorgenomen locatie aanwezige terrein tussen de Markeschool en de eerstvolgende boerderij richting Dalen aan de zuid westzijde van de Hoofdstraat. J.K. ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van de borg in dat jaar. M. J. IJzermans Den Ham In het Gelderse Hengelo is op 25 no vember jhr. ir. Andries Louis van den Brandeler overleden, in de jaren zes tig en zeventig actief als correspon dent/berichtgever van Heemschut. Van den Brandeler, die 89 jaar is ge worden, mobiliseerde eind jaren ze ventig de publieke opinie in Oost- Gelderland toen zeven karakteristie ke spoorstations met sloop werden bedreigd. Hij stond mede aan de wieg van de SOS (Stichting tot Be houd van Oude Stationsgebouwen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 42