Restauratie woonhuizen loopt vast Niet grootschalig Nieuws/Heemschut in actie 41 Het bestuur van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming, waarin o.m. Heemschut participeert, is hevig veront rust over het Besluit Woninggebonden Subsidies. In een brief aan staatssecretaris Heerma schrijft NCM-voorzitter J.C. J. Lammers, dat dit Besluit de restauratie van woonhuismonumenten ernstig zal frustreren. Het wegvallen van de hogere volks huisvestingssubsidies in gevallen waarbij na verbetering een hogere huur moet worden gevraagd dan 690,- per maand betekent dat in een groot aantal gevallen aan de mo gelijkheid van stapelen van monu mentensubsidies en volkshuisves tingssubsidies een eind zal komen. Juist die stapeling heeft in de afgelo pen jaren het volume van woonhuis restauraties op een redelijk peil ge houden, ondanks verslechterende subsidievoorwaarden. De relatief hoge kosten van restauratie van his torische woonhuizen leiden ertoe dat hoge stichtingskosten ontstaan, zodat huren, zelfs met monumentensubsi dies en volkshuisvestingssubsidies in de meeste gevallen boven 690,- uitkomen. Met het BWS zal de restauratie van woonhuismonumenten vastlopen vreest Lammers. Dit bedreigt de mo numentenzorg op meerdere manie ren: Het functioneren van de op vele plaatsen actieve restaurerende instel lingen (ook wel organisaties voor stadsherstel) wordt ernstig bedreigd. Deze organisaties zijn voor een groot deel werkzaam in de sociale huursec tor, maar ook in de sfeer van de parti culiere woningverbetering. Hun plan nen voor de toekomst zullen ernstig worden aangetast als de huidige combinatiemogelijkheden komen te vervallen. Hetzelfde geldt voor andere wo ningbouwcorporaties, voor zover zij monumentale woningcomplexen in hun bezit hebben. Een en ander zal ertoe leiden dat de verbetering van deze complexen op een zo goedkoop mogelijke wijze zal worden uitge voerd. De specifieke cultuurhistori sche kwaliteiten (mate van detaille ring, materiaalgebruik etcetera) wor den daarmee in gevaar gebracht. Ook de particuliere eigenaren van verhuurde woonhuismonumenten worden getroffen, omdat het ook hen zeer moeilijk wordt gemaakt om een verantwoorde verbetering te effectu eren op een wijze, die de huren be taalbaar houdt. De afname van het volume aan woonhuisrestauraties heeft verder een negatief effect op het zogenaamde 'revolving fund' bij het Nationaal Re- tauratiefonds. De groei van dit fonds hangt direct samen met het aantal uit gezette restauratiehypotheken, die ge koppeld zijn aan verleende restaura tiesubsidies. Een en ander betekent dat in de toekomst minder extra gel den voor de monumentenzorg be schikbaar komen dan aangenomen. Belangrijk is dat een vermindering van restauraties van woonhuizen de niet onaanzienlijke investeringen in de historische omgeving frustreert, die door het uitstralingseffect van woonhuisrestauraties gepleegd worden. Samen met de sterke bezuiniging op het stadsvernieuwingsfonds en met name de terugtrekking door de minis ter van WVC van haar aandeel in dat fonds, zullen de hierboven gesignal eerde problemen tot een voor de mo numentenzorg en de stadsvernieu wing ernstige situatie leiden. Ge meenten zijn immers steeds minder in staat om uit de hun ter beschikking staande middelen een bijdrage te le veren en kunnen de negatieve effec ten op geen enkele wijze compense ren. Aldus de NCM. Het bestuur van de NCM dringt er dan ook sterk op aan om voor de sec tor van de woonhuismonumenten een uitzondering te maken van de strikte bepalingen in het BWS. De Landelijke Federatie Het Behou den Huis wijst in een brief aan de staatssecretaris op de desastreuze gevolgen van het BWS voor de stads vernieuwing. Talrijke projecten zullen hierdoor niet meer van de grond ko men. De Federatie vraagt met klem het besluit ongedaan te maken en eerst eens goed overleg te plegen met de betrokken organisaties als Het Behouden Huis. Samen kunnen er dan alternatieven worden overwogen zodat dit overleg tot een ander beleid kan leiden. De Federatie vraagt de staatssecretaris om een onderhoud, waarin zij aan de hand van voorbeel den kan duidelijk maken, dat het BWS voor restaurerende instellingen zeer ontmoedigend werkt. Bezuinigingen voortijdig aangezegd Zoals bekend heeft minister d'Ancona ook nog eens in een brief aan de ge meenten een structurele bezuiniging op het restauratiebudget aangekon digd, die in 1993 2 miljoen zal bedra gen en in 1996 oploopt tot maar liefst 6 procent van het totale landelijke bud get. In een boze reactie hierop hebben NCM en de Vereniging van Nederland se Gemeenten de minister laten we ten, dat zij hiermee in strijd handelt met de algemene beginselen van be hoorlijk bestuur door ver voor de parle mentaire behandeling in mei 1992 van de nota Cultuurbeheer reeds met maatregelen te komen. Ook tegenover de gemeenten en de adviserende in stanties is dat niet erg netjes. De mi nister heeft intussen toegegeven, dat de uitvoering van een en ander nog af hangt van de behandeling in de Twee de Kamer. De particuliere monumen tenorganisaties zullen zeker proberen het onheil alsnog af te wenden. J.K. Haarlem - Heemschut heeft in een brief aan B. en W. van Haarlem het College dringend verzocht het ge bied tussen het fort Noord en het in de gemeente Haarlem liggende wes telijk deel van de dorpsbebouwing van Spaarndam planologisch te be schermen. Albert Heijn heeft name lijk plannen om op dit terrein in Spaarndam een supermarkt te bou wen. Het is voor Heemschut onaan vaardbaar op deze plaats met zijn kleinschalige architectuur grootscha lige bebouwing toe te passen. Een supermarkt hier zal qua vormgeving, schaal en kleurtoepassing niet kun nen harmoniëren met de kleinschali ge, karakteristieke en historische woonbebouwing van dit deel van Spaarndam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 41