39 Excursie door Land van Herman de Man gaande het industriële erfgoed. Na advisering door een aantal betrok ken instanties werden conclusies uit het rapport. 'Het industrieel erfgoed en de kunst van het vernietigen' ge trokken. Een van de conclusies was dat een Projectbureau Industrieel Erf goed een goed fundament zou kun nen leggen voor behoud van delen van dit erfgoed. Projectbureau Mevrouw d'Ancona betoogde, dat het genoemde bureau drie taken Pakhuis aan de Cruquiusweg in Amsterdam, dat is omgebouwd tot appartementencomplex. (foto Arjen Barnard) krijgt. In de eerste plaats de taak om te komen tot het beter afstemmen van bestaande initiatieven daar het onderwerp met zijn technische, eco nomische, sociale en cultuurhistori sche faktoren breed is verankerd in de samenleving. Het belang van een samenhangend beeld van de indus triële ontwikkeling met het benutten van optieken als museaal, monu mentaal en archivaal. Het projectbureau zal een coör dinatie- en transferpunt met een soort gouden gidsfunctie moeten krijgen. Daarnaast zal het bureau zich bezighouden met de wijze, waarop er geselecteerd moet worden inclu sief verantwoording. 'De keuze zal gemaakt moeten worden niet door de tand des tijds of door anti-cul tuurhistorische belangen, waardoor er een onsamenhangend geheel zou kunnen ontstaan'. De minister beschouwt de ontwikkeling van goed onderbouwde selectiecriteria als een van de belangrijkste taken van het Projectbureau. De derde taak is het betrekken van mede-overheden bij het beheren en behouden van representatieve erf goederen en hen te wijzen op hun verantwoordelijkheidsgevoel. De minister wees er tenslotte op dat het Projectbureau Industrieel Erf goed (PIE) en het gevormde bestuur een goede samenwerking met de reeds op dit gebied werkzame in stanties zal moeten opbouwen. Op de najaarsvergadering van de Federatie Industrieel Erfgoed Neder land op 14 december te Dordrecht werd aan de voorzitter van het pro jectbureau, prof. ir. J. Oosterhoff ge vraagd hoe de relatie tussen de reeds bestaande organisaties en het nieuwe projectbureau gezien moest worden. Er heerste een zekere angst voor verregaande overheidsinvloed waardoor deze organisaties over vleugeld zouden kunnen worden. De door hem gegeven uiteenzetting geeft goed de plaats van het PIE aan. Aanjaagfunctie Professor Oosterhoff: 'De minister heeft voor een beperkte tijd, (vier jaar) het PIE de financiële mogelijk heden gegeven een gangmaker te zijn voor het genereren van kennis en het uitdragen daarvan. Ook voor het verrichten van voorbeeldstudies waar anderen mee verder kunnen. Er is al veel werk gedaan door vrij willigers en door o.a. bij het FIEN (Federatie Industrieel Erfgoed Ne derland) aangesloten organisaties. Zij moeten gebruik maken van wat het PIE doet. Het PIE mag niet gaan professionaliseren wat anderen reeds gedaan hebben. Vrijwilligers en organisaties moeten een hechte basis blijven vormen, het PIE heeft vooral een aanjaagfunctie voor de reeds bestaande organisaties. Daar in sommige gevallen de overheid te laat geweest is moet het PIE een versnellingsfunctie vervullen. Het huidige monumentenbestand be staat voor het grootste deel uit mo numenten van voor 1800. Via MIP (Monumenten Inventarisatie Project) en MSP (Monumenten Selectie Pro ject) wordt nu de norm bijgesteld tot ouder dan vijftig jaar door de periode van 1850 tot 1940 te bestuderen. Voor het PIE is een taak weggelegd om door verantwoorde inventarisatie en selectiecriteria een afwegingska der te scheppen voor te behouden monumenten van bedrijf en techniek. Het algemeen bestuur van de stich ting PIE zal bestaan uit vertegen woordigers van de volgende organi saties: - stichting Federatie Industrieel Erf goed Nederland - Koninklijk Instituut van Ingenieurs - Rijksarchiefdienst - Rijksmuseum Zuiderzeemuseum - Vereniging van Nederlandse Ge meenten - Interprovinciaal Overleg - Nederlandse Museumvereniging - stichting Historie der Techniek - Nederlands Economisch Histo risch Archief - Internationaal Instituut voor Socia le Geschiedenis - Stichting Technische en Histori sche Verzamelingen De toekomstige vestigingsplaats zal Zeist zijn, binnen de gebouwen van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Arjen Barnard is bestuurslid van de Federatie Industrieel Erfgoed Neder land. De Provinciale Commissie Utrecht nodigt de leden van onze Bond uit voor een excursie per touringcar op zaterdag 23 mei a.s. door het Land van Herman de Man. Vertrek te Utrecht om 10 uur vanaf het Westplein, gelegen aan de Jaar beurszijde van het station Utrecht C.S. De tocht voert eerst naar Montfoort (Stadhuis met IJsselpoort, de Com manderij van de Ridders van St. Jan van Jeruzalem en de voorburcht van het Kasteel). Hierna gaat de rit naar Oudewater (bezoek aan het Stadhuis en korte wandeling langs het Arminiushuis, de Heksenwaag en het patriciërshuis Donkere Gaard 3). In de zilverstad Schoonhoven wacht u een koffiemaaltijd in het vermaarde Restaurant Belvédère, met uitzicht op de Lek. De terugtocht gaat door het typisch Hollandse polderlandschap van de Alblasserwaard. Aankomst te Utrecht te 17.30 uur. Deelnamebewijzen worden verkre gen door storting van 40,- per per soon op girorekening 124326 van de Bond Heemschut te Amsterdam, on der vermelding 'voorjaarsexcursie p.c. Utrecht'. Introductie van één niet-lid is toege staan. De touringcar biedt plaats aan maximaal 58 personen, zodat, om teleurstelling te voorkomen, een spoedige aanmelding aanbeveling verdient.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 39