ét ^nuvi tr Ligging concertzaal in verhouding tot de Parade en ten opzichte van de St. Jan en het Casino. Ookde indeling van de Parade verandert &WUH PARAD Ligging concertzaal onder de arond Ondergrondse verbinding met Casino Glazen piramides t C'ASi^Q Huidige dubbele rijbaan wordt vervangen door éen baa fundering van de concertzaal doorsnede meter onder 37 ijÉL V' V-5 De ondergrondse concertzaal beslaat, zoals te zien is, bijna de helft van de Parade. dan mag er letterlijk niets mis gaan tijdens de bouw. Maar wie garan deert dat? In feite kan iedere zak king, hoe gering ook, fataal zijn. Hoe de fundering van de kerk er uit ziet is niet bekend. Waarschijnlijk zit de aanleg ervan niet dieper dan drie tot vijf meter. De andere gebouwen ha len deze diepte niet eens. De pijlers en de contreforten van de kerk zijn relatief licht van constructie. De bouw van de stenen middentoren moest daarom in de 15de eeuw ge staakt worden, waarna genoegen werd genomen met een lichtere houtconstructie. Tijdens de nieuw bouw van de NMB op de hoek van de Kerkstraat en de bouw van de brandweerkelder naast de Mariaka pel bleek de westtoren plotseling te scheuren. De nieuwbouw van het Casino veroorzaakte schade aan de huizen in de Cavaleriestraat. De gro te nieuwbouwprojecten in Kerkstraat en Lange Putstraat evenzo aan hui zen in de omgeving. De ondergrond van de Bossche binnenstad is moe rasgrond waarvan de bovenste twee tot drie meter bestaat uit ophogin gen. Het gewicht van de betonnen silo waarin de concertzaal wordt on dergebracht moet zó groot zijn dat hij tenminste de enorme opwaartse druk van het grondwater kan weer staan. Wat dit betekent weet ieder een die wel eens een speelbal onder water heeft proberen te duwen. De silo wordt bovengronds gebouwd, zodat het enorme gewicht ervan tij delijk op het slechts enkele meters afgegraven terrein drukt. Het effect hiervan op de historische bebouwing rond het plein, laat zich raden. Na het in de grond zakken is het schade veroorzakende overgewicht wel weg, maar dan ontstaat er stuwing in de stroming van het grondwater, waar van de gevolgen zich misschien pas najaren zullen manifesteren. Door de op het plein aangerichte ravage zal er van de bestaande bomen nau welijks iets overblijven. Van de bo men die theoretisch niet behoeven te verdwijnen staan er een groot aantal binnen de contourlijn van de silo, waarboven niet voldoende grond is om nieuwe bomen te laten wortelen. Archeologisch onderzoek Het bouwterrein is historisch en ar cheologisch een van de belangrijkste van de stad.* Uit het gesprek van het Brabants Dagblad met de stadsar- cheoloog blijkt hoe weinig dit de bou wers interesseert. Over de geringe onderzoeksmogelijkheden die prof. Janssen worden aangereikt zegt hij letterlijk: 'Bij een grootschalig project als dit is de conclusie vrij simpel: we kunnen het met onze bestaande ca paciteit niet behappen. Al onze eigen mensen er op zetten is al te weinig om het onderzoek in een jaar te kun nen doen. En dan moet je ook nog alle lopende zaken laten liggen. We kunnen het nu al niet bijhouden.' Vol gens Janssen zou het daarom beter zijn de opgraving minstens tien jaar uit te stellen. Bovendien kunnen de technische onderzoeksmethoden dan wel eens zo verbeterd zijn dat het dan mogelijk is door middel van echosco pie een volledig beeld te verkrijgen zonder de historische bouwresten aan te tasten. Dat zou niet alleen kos tenbesparend zijn, maar ook attractief voor wetenschappers en toeristen die van heinde en ver zullen komen kij ken naar de unieke lokatie waar de fundamenten van een van de groot ste begijnhoven uit de Nederlanden bewaard zijn gebleven en ter plaatse kunnen worden bestudeerd. Alternatieve locaties Ervan uitgaande dat Den Bosch drin gend behoefte heeft aan een nieuwe concertzaal, blijkt dat er een aantal betere locaties mogelijk is. Zo heeft de projectontwikkelaar van 'la Gare' aan de westzijde van het station al te kennen gegeven belangstelling te hebben. De plaatselijke winkeliersvereni ging 'Hartje Den Bosch', deed een uitgewerkte suggestie om de zaal te bouwen op de binnenplaats van het Groot Zieken Gasthuis dat de bin nenstad waarschijnlijk binnenkort zal verlaten. Minder gunstig is de locatie op de hoek Hekellaan - Nachtegaalslaan tje. Dit terrein ligt binnen de zuidelij ke stadswal en er staan twee monu mentwaardige gebouwen op van rond 1900: de voormalige manege van het Bossche garnizoen en de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 37