Geen echte schapekoppen Leo van der Meule 34 Waarom maar met één Heemschut-lid praten als de hele familie zo dui delijk blijk geeft van een betrokkenheid bij het cultuurhistorisch wel en wee van stad en land? Heemschut besloot dan ook in Dordrecht tot een gesprek met de gehele familie de Jong ook al is alleen mevrouw de Jong Heemschut-lid. Zij voerde voornamelijk het woord terwijl de rest van het gezin voor geheugensteun zorgde, boeken en kaarten aandroeg en koffie zette. Mevrouw de Jong leerde Heemschut kennen toen zij als administratief medewerker van het Gemeente-ar chief van Dordrecht regelmatig ons blad op het bureau kreeg. 'Ik vond het een mooi blad en raakte al snel verbaasd over het vele waarmee de Bond zich bezighield en toen ik later op een historische tentoonstelling een stapeltje aanmeldingskaarten Paalwoningen over de Vest. Waarom de oorspronkelijke rooilijn niet gerespecteerd? zag liggen was zo'n kaart gauw meegenomen en met instemming van het thuisfront nog sneller inge vuld.' Lijst met missers Wij werden op haar geattendeerd doordat ze een berichtje uit 'De Dordtenaar' van 1 oktober jl. op stuurde. Hierin wordt gewag ge maakt van het slopen van een heel bijzonder negentiende-eeuws pandje aan het Kasperspad. De journalist in kwestie, Jaap Bouman is behoorlijk ontstemd over deze zijns inziens on nodige verarming van de Dordtse binnenstad. Mevrouw de Jong onge twijfeld ook. Is dit de eerste keer dat haar zoiets in het verkeerde keelgat schiet?' Was dat maar zo, het was meer de druppel die de emmer deed overlopen. Ik woon al van kindsaf in deze stad en als u eens wist wat we hier de afgelopen tientallen jaren hebben zien verdwijnen. Inderdaad veelal onnodig, met iets meer goede wil en aandacht kom je tot zoveel betere oplossingen.' Ze heeft een hele lijst voor zich liggen waarop 'missers' genoteerd staan, we noe men er een aantal: waarom moest het laatste originele stuk stadsmuur de Spuihaven gesloopt worden om vervolgens op dezelfde plek een stuk namaakmuur te metselen? Ronduit een giller vindt ze het doorzagen van een lange gevelsteen met opschrift, afkomstig van de in de vorige eeuw gesloopte Spuipoort, en nu onder een haakse hoek in een nieuw stuk muur geplaatst. Onlees baar en derhalve functieloos. Om nog maar te zwijgen van het poortje van het Oude Vrouwenhuis. Na demontage werd dat opgeslagen bij Openbare Werken. Nou ja, opge slagen, het werd in de open lucht neergelegd, en... verdween. Of het simpelweg ontvreemd of vergaan is vermeldt de historie niet, maar toen men na jaren op het idee kwam om het voor een ander hofje te herplaat sen was het foetsie. Het rijmpje, in het poortje gebeiteld, staat gegrift in het geheugen van mevrouw de Jong: 'Siet hier werden onderhouwen, oude, kouwe, swacke vrouwen, trotse vrijsters, fiere jeugd siet hoe dat je werden meugt. Naar verluidt zou het poortje inmid dels weer terecht zijn en zelfs her plaatst gaan worden. We wachten af. De familie de Jong heeft alle begrip voor het feit dat een stad als Dor drecht in de binnenstad en daarbui ten soms gewoon niet ontkomt aan nieuwbouw. Maar als dan zelfs het oude stratenpatroon veronacht zaamd wordt ontstaat al gauw een kunstmatig, kil en sfeerloos geheel. Dat gebeurde bijvoorbeeld in de Blij- enhoek. 'Het was inderdaad verkom merd en verwaarloosd, maar het was tegelijkertijd vol leven, de men sen kenden elkaar, er waren allerlei kleine bedrijfjes. Moest dat alles zo rigoureus, met bewoners en al, van de kaart geveegd worden?' De uitbreidingen in het landelijk gebied rondom de stad heen baren haar eveneens zorgen. De schapen waar de échte Dordtenaar, mevrouw de Jong beschouwt zichzelf als 'im port', zijn bijnaam schapekop aan ontleent, lopen daar al lang niet meer. Maar moeten dan zelfs de oude dijken doorgegraven of opge ruimd worden? Die kun je toch uit stekend in een nieuwbouwwijk ge bruiken voor langzaam en recreatief verkeer. Grote kerk Is het alles treurnis in het Dordtse? Mevrouw de Jong: 'Gelukkig niet, er is genoeg om je over te verheugen. Het Hof en de Groothoofdspoort zijn heel goed gerestaureerd, men heeft via een leuke fietsroute de Merwe- landen verbonden met de Bies- boschpolder en Moerdijkbrug. Voor de Grote Kerk schieten woorden van lof gewoon tekort.' Ook uw verslag gever heeft iets met die prachtige preekstoel uit 1756 in deze kerk. Dat treft, mevrouw de Jong behoorde tot een groep enthousiaste geschieds- vorsers die, onder leiding van ge meente-archivaris Jensma, zo onge veer alles wat over dit pronkstuk te weten valt uit het archief opdiepte en in een fraai boek openbaar maakte. Jensma deed haar niet alleen met andere ogen naar de preekstoel maar ook naar de kerk en de stad in haar geheel kijken. Dat verklaart mede het 'stiekeme' bladeren in 'Heemschut'. Het blad bevalt haar, zijn er dingen binnen de Bond die ze minder ge slaagd vindt? 'Als ik het eerlijk mag zeggen, de kwaliteit van de gidsen/inleiders op de laatste provin ciale excursie verschilde teveel. Erop uit trekken en om je heen kijken kun je ook zonder Heemschut, op zo'n excursie wil je nu juist wel wat meer horen over het gebied waar je door komt. In één van de twee bussen werd te weinig, en dan ook soms nog verkeerde informatie verstrekt, dat moet de volgende keer echt beter.' We nemen het ons, als provinciale commissie Zuid-Holland, ter harte en verlaten huize de Jong om enkele in het gesprek aangestipte zaken op de gevoelige plaat vast te leggen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 34