31 gedeelte cultuurgebied, ruim 20.000 ha, waarvan 96% grasland, geheel in beslag genomen door de melkveehouderij. De melkveebezet ting is na de melkquotering in de tach tiger jaren ongeveer 2 koeien per ha. In 1985 was dit nog 2.7 koe per ha. De ontginning Bij de ontginning is men uitgegaan van de nog bestaande waterlopen en restgeulen langs en door het veenge bied. Natuurlijk langs Merwede en Lek en langs het grillige veenriviertje de Giessen. Maar ook in de rest van de Waard begon men te ontginnen langs de nog open veenstromen, zo als in Goudriaan, Minkeloos, Otto- land en Wijngaarden. Ook is voor de afwateringsvlieten en weteringen veel gebruik gemaakt van nog open veenstroompjes en restgeulen. Dit heeft gezorgd voor een afwisselend patroon in het landschap. De bochti ge wegen langs deze watertjes bie den nog altijd een lieflijke aanblik. De oevers van de veenstromen waren kleiig. Men heeft hier bij de ontginning dankbaar gebruik van ge maakt door de boerderijen hierop te bouwen. Bovendien werden nog woonheuvels van klei opgeworpen. Deze woonheuvels liggen meestal nog wat hoger dan de eveneens op de oeverwallen aangelegde dijkjes. Iedere polder - en dat zijn er nogal wat - had oorspronkelijk zijn eigen bedijking, kaden van toentertijd hoog stens een halve meter hoog. In 1281 jüseK Ottoland. Boezemvliet: een van de vele vlieten, die het landschap voor de waterrecreant zo aantrekkelijk maken. zijn pas de grote ringdijken gelegd door de invloed van Graaf Floris V. De bewaard gebleven kaden zijn nog altijd de waterkeringen van de di verse polders, die bijna allemaal een verschillend peil hebben. De waterhuishouding Al die polders wateren af via weterin gen, vlieten, boezems naar Elshout bij Kinderdijk, het laagste punt van de Alblasserwaard. Daar staat het oude Giessenoudekerk. Tiendweg: een van de vele oorspronkelijke polderwegen, in ere gehouden na de grote ruilverkaveling. gemaal van de Overwaard, dat aan vervanging toe is, maar de moeite waard is om als monument te behou den, tegenover het nieuwe imposan te J.U. Smit-gemaal van de westelijk gelegen Nederwaard. Veel watermo lens die vóór de mechanisatie de Al blasserwaard bemaalden zijn ge spaard gebleven. Er zijn er nog 45! Dat zo uitvoerig wordt ingegaan op geologische omstandigheden en de ontginning van de Waard heeft een reden. Ondanks de verstedelijking en de industrialisatie langs de Merwede en Lek en de grote Ruilverkaveling die in de jaren tachtig voltooid is, is de wordingsgeschiedenis van de Waard nog geheel te zien in het land schap! Dat is wel uniek in deze tijd. Het is de grote verdienste van de Plaatselijke Commissie dat zij de ad viezen van de Cultuurtechnische Dienst, die de ruilverkaveling voorbe reidde en uitvoerde, hebben gevolgd, waardoor het oorspronkelijke land schap voor het overgrote deel is be waard gebleven. Tiendwegen en kweldammen Naast polderweggetjes die te smal waren geworden voor het verkeer zijn nieuwe wegen aangelegd. Hier door werd het oorspronkelijke weg getje gespaard, mét de aanwezige beplanting van bomen en struiken. En zo liggen er nog honderden kilo meters polderkaden, tiendwegen en kweldammen, met hun karakteristie ke begroeiing, nog volkomen intact. De 100 kilometer nieuwe ruilverkave lingswegen zijn zo gelegd dat ze nauwelijks afbreuk doen aan de oor spronkelijke structuur. De zo geliefde vergezichten zijn gebleven. De we gen waaraan de nieuwe ruilverkave lingsboerderijen zijn gebouwd liggen in de lengterichting. Men kijkt er als 't ware langsheen. De gebouwen lig gen meest verscholen in het nieuw geplante groen. De zoéven genoemde oude pol derwegen en kaden zijn in eigendom en onderhoud bij de diverse gemeen ten of het Hoogheemraadschap. Ook de meer dan 100 kilometer boezem wateren en een veelvoud daarvan aan vlieten en weteringen hebben nog hun oorspronkelijke plaats en vorm behouden. De meeste van de boezemwateren en vlieten zijn vanaf Merwede of Noord bereikbaar. Molens van Kinderdijk De reeds genoemde watermolens staan allemaal op de Monumenten lijst, en is voor het overgrote deel ei gendom van de Stichting tot Instand houding van molens in de Alblasser- Langerak. De Westermolen, een wipmolen naast zijn opvolgers het dieselgemaal en de elektrische vijzel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 31