25 nieuwe functie-eisen het pand zoda nig aantasten dat het als monument kwalitatief devalueert. Afweging van de belangen van een toekomstige gebruiker is even zeer een factor van betekenis, om dat die gebruiker ook uit de voeten moet kunnen. Laat ik een ding duidelijk voorop stellen: een toekomstige gebruiker die de eis stelt, dat uitsluitend zijn wens wordt gehonoreerd omdat hij anders van het project afziet, beoe fent misschien wel een effectieve wij ze van onderhandelen, maar het is Console in de Grote Zaal van De Berckepoort. een vorm van werken waarvan men zich te allen tijde moet afvragen of deze zich wel verdraagt met hetgeen de wetgever voor ogen stond bij arti kel 11 van de Monumentenwet (1988): 'Het is verboden een be schermd monument te beschadigen of te vernielen.' Besluitvorming en afweging onder een dergelijke druk wordt dan ook hachelijk. Verminking In het geval Berckepoort nu is dat het geval geworden. De legitimering die de Gemeente Dordrecht steeds voor de verregaande verminking van het pand heeft aangevoerd, berust op het credo dat het pand voor de nieuwe functie geschikt gemaakt dient te worden. Waarbij er stilzwij gend van uit wordt gegaan dat dit uitsluitend met het omstreden plan mogelijk zou zijn. Zoals meestal bij besluitvorming op deze leest ge schoeid, blijkt bij nadere analyse noch het een, noch het ander geldig. Het is een volstrekte misvatting dat een monument aan enig te beden ken functie moet worden aangepast als daarvoor belangrijke en essentië le delen gesloopt moeten worden. Ook is volstrekt onduidelijk op welke overweging de gedachte is geba seerd en waarom uitsluitend dit toch wel zeer omstreden plan de enige oplossing zou bieden. Eén ding is zeker: dit plan is be paald niet geadviseerd door de res tauratiearchitect I. L. van der Stoep, architect AvB BNA te Harmeien. Deze heeft een vooronderzoek ver richt, in de vorm van een cultuurhis torische analyse gerapporteerd, en de bouwtechnische opname gedaan in opdracht van de Gemeente en Van Schijndel. Van der Stoep komt tot de conclusie dat behoud uit gangspunt moet zijn. Hij stelt geen sloop voor van spiltrap en kappen en constateert dat de kap als geheel in goede staat verkeert; adviseert de keldervloeren te handhaven in ijssel- steen-klinkertjes en adviseert ook om uitsluitend de oorspronkelijke openingen in de kopse gevelwand - die nog zichtbaar zijn - weer in func tie te herstellen. Het huidige ontwerp voor verbouwing staat echter in schrille tegenstelling tot de conclu sies en aanbevelingen waartoe Van der Stoep komt: die zijn vooral niet opgevolgd. De rapportages van Van der Stoep vormen slechts een betrekke lijk gering onderdeel van wat een in ventarisatie in bovengenoemde zijn had moeten zijn. De overige onder zoeken zijn niet verricht, hetgeen een ernstig hiaat is bij de besluitvor ming. Dit essentieel gebrek wreekt zich zichtbaar in alle onderdelen van het plan. Kernvraag De kernvraag is: moet het gebouw aan de beoogde functie worden aan gepast of is het misschien toch an dersom en moet primair een functie worden gezocht die passend is voor het monument en zich ook daarnaar kan voegen? In het geval van de Berckepoort is naar een culturele onderwijsbestem- ming gezocht die op zich niet onac ceptabel is, dat wil zeggen dat het toekomstig gebruik op zich niet in druist tegen de bedoeling van de wetgever. Dat aanpassingen en voorzieningen daarvoor nodig zijn is evident en vormt op zich dan ook geen bezwaar. Bij de uitvoering van die aanpassingen kunnen er natuur lijk verschillen van opvatting ont staan, die echter door en/aren res tauratiearchitecten al gauw opgelost kunnen worden. Anders wordt het als een toekom stig gebruiker - ook al is de functie die hij wil toekennen op zich een passende bestemming voor het pand - zich qua volume niet kan voegen. Met andere woorden: is er genoeg ruimte aanwezig zonder dat essentiële delen van het pand on herstelbaar moeten worden verminkt om die ruimte alsnog te creëren? En wat is er meer essentieel dan dat kappen, binnen- en buitenmuren, go- thische spiltrap, kelder en waterput verregaand worden aangetast, res pectievelijk gesloopt? De conclusie dringt zich op, dat - in het stadium van voorbereiding - men aan de beantwoording van de hiervoor genoemde kernvraag niet of onvoldoende is toegekomen. Het is dan ook waarschijnlijk dat om die re den de gemeente in de diverse pro cedures a tors et a travers volhoudt dat het pand aan de beoogde functie moet worden aangepast. En om dat te bereiken zouden deze verwoestin gen moeten plaatsvinden en een aanbouw geplaatst worden, in pseu- dovakbouw constructie, die nergens in het pand voorkomt, met pseudo- zadeldakjes, waarvan de achterlig gende originelen zijn gesloopt. Heemschut in beroep Tegen de goedkeuring van deze plannen door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is door Heemschut in eerste instantie bezwaar gemaakt en vervolgens beroep aangetekend. Wat is gebeurd? De plannen werden door de gemeente ter goedkeuring aan de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg voorgelegd. Die deze goedkeuring weliswaar onder voor waarden, maar... verleent. Het daar tegen gerichte beroep wordt door de Minister als bezwaar behandeld, en... ongegrond verklaard. Met an dere woorden de minister blijft bij zijn eerdere beslissing tot goedkeuring. De motivering daarvoor is zodanig dat Heemschut in beroep gaat bij de Raad van State. Dat beroep loopt nog. De schorsende werking van dat beroep voor de bouwwerkzaamhe den is overigens inmiddels op ver zoek van de gemeente opgeheven, de Raad van State meent, dat ook al tasten de plannen ook in de ogen van de minister en de Monumenten- raad De Berckepoort wezenlijk aan, de gemeente terecht wijst op de be paling in de Monumentenwet, dat ook rekening moet worden gehou den met de gebruiksfuncties, die de gemeente het gebouw wil toeken nen. Een definitieve uitspraak van de Raad van State wordt medio 1992 verwacht. De inhoudelijke bezwaren van Heemschut komen kort samengevat er op neer dat er onvoldoende voor onderzoek is gepleegd, dat door de beoogde ingrepen de integriteit van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 25