24 WVNHAVEM HET HOF VAW DORDRECHT nog bestaande culturele raad (com missie ex art. 61 Gem. wet). Weer gebeurt er niets, totdat tien jaar later in 1988 een ambtelijk advies ditmaal van de Dienst Stadsontwikkeling wordt uitgebracht om de Berckepoort in te richten ten behoeve van een stichting voor culturele educatie, die leslokalen nodig heeft. Er zou daar mee een functie voor het pand ver zekerd zijn en het monument be hoeft bij restauratie alleen maar daaraan aangepast te worden. Het is op zich reden tot vreugde dat er een functie voor het pand be schikbaar lijkt en restauratie nu ein delijk kan aanvangen. Die vreugde wordt echter spoedig overschaduwd als de plannen bekend worden. De ingrepen nader beschouwd De verbouwingsplannen voor de Berckepoort zijn gemaakt door Buro Prof Mart van Schijndel Architect BV De ingrepen komen in grote trek ken neer op: - sloop van de laat-gothische spil- trap. Met behulp van dendrochrono- logisch onderzoek door de Rijks dienst, evenals de bekapping geda teerd op 1565 - sloop van aanzienlijke delen van de deels laat-gothische en deels re naissance bekapping; deze is nog gaaf, de spanten compleet en voor zien van timmermanstelmerken, er ontbreekt er niet een. Beide langge rekte naast elkaar gelegen zadelda ken [met rijkssubsidie in de jaren ze ventig nog gerestaureerd] verdwij nen daardoor goeddeels ten behoe ve van een trapeziumvormig plat dak - gedeeltelijke sloop en doorbraak van binnenmuren en aanzienlijke de len van de kopse buitengevelwand, de laatste is in 1986 met rijkssubsi die nog geheel gerestaureerd - sloop en afslaan aan de bovenzij de van de overwelfde waterput en beerkelder, die bij onderzoek- ver richt in opdracht van de Archeologi sche Werkgemeenschap Nederland, afdeling Lek- en Merwestreek-, voorlopig gedateerd is op ca 1350 - uitgraving van de kelders, ca 75 cm onder het maaiveld en het storten van een ongefundeerde be tonnen vloer van ca 30 cm dikte (ge wicht ca 2400 kg per 3 vierkante me ter) - een aanbouw van staal (in vak bouwconstructie), glas, aluminium en witte verblendsteen voorzien van twee pseudo-zadeldakjes in de vorm van de gesloopte kappen. Hoe gaat het er verder uitzien? Wat zou Alva zien als hij nogmaals terug keert nadat Van Schijndel zijn gang heeft kunnen gaan? De ingang is naar midden-achter geplaatst. (De meer waarschijnlijke hypothese waarvan de bouwresten ook nog vol op aanwezig zijn, namelijk dat die hoofdingang zich heeft bevonden: binnenshofs aan de Nieuwstraatzij- de, is nooit onderzocht). Daar bin nenkomend valt Alva meteen mid den in de toilet-ruimte. De grote zaal is daarmee voor een goed deel ge vuld. Alva loopt verder naar de Go- thische spiltrap waar hij gewend was op en af te gaan, die trap is er niet meer evenals de muur ter plaatse, die gedeeltelijk weggebroken is. Hij ziet iets heel anders namelijk een overhoeks geplaatste trap met lift. Voor de hand ligt de vraag waarom die lift niet in de nieuw geprojecteer de aanbouw kan worden geplaatst, maar dat weet Alva op dat moment nog niet. Dat zal hij pas later ontdek ken, als hij zijn weg naar boven heeft gevonden. Eerst wacht hem dan nog een andere verrassing, de beide za deldaken en de spanten waaronder hij heeft vertoefd: hij zal deze voor een groot deel niet meer aantreffen. Beide kappen zijn gesloopt en tot één ruimte met plat dak verenigd, het moet nu een zoldertheatertje worden. Alva heeft natuurlijk ook theater in de Beckepoort kunnen aanschouwen, maar dat vond toen plaats in de grote zaal, waarin nu de rij plé'tjes is geprojecteerd. Alva, toch al niet voor een kleintje ver vaard, zou zich hoogstwaarschijnlijk ook niet laten afschrikken door deze verwoestingen in vredestijd, hij gaat door en komt via een grote door braak in de kopse buitengevelwand, in de nieuwe aanbouw, die niet veel meer dan een trappenhuis bevat: een groots crescendo waarin twintig eeuwen beschaving en technisch vernuft culmineren. We kunnen Alva zijn verdere gang beter besparen en bezien welke ravage wordt aange richt aan het pand en daarmee aan onze cultuur- en wordingsgeschiede nis. Hare Majesteit Koningin Beatrix heeft in haar recente kerstrede op het belang van de instandhouding van onze cultuur duidelijk gewezen. 'In humaniteit, respect voor leven en samenleven ligt de gemeenschappe lijke basis van onze cultuur; cultuur geeft mensen identiteit en zelfver trouwen. Zij kan niet van buitenaf worden opgelegd maar ontstaat door overlevering en verwerving' (einde citaat). Als dit plan wordt gereali seerd, dan zal voor de ons opvol gende generaties niet meer de mo gelijkheid bestaan het historisch be palend gegeven te kennen, want dat wordt verwijderd. Dilemma: monument versus gebruiker Bij aanpassing van een monument aan een nieuwe functie zal steeds de afweging gemaakt dienen te wor den tussen enerzijds het belang van het monument en anderzijds het be lang van de toekomstige gebruiker. Om die afweging te kunnen maken zullen beide belangen dan ook be kend moeten zijn. Daarna pas kan worden bezien aan welke argumen ten doorslaggevende betekenis kan worden toegekend. Die afweging zal uiterst subtiel zijn en niet eenvoudig. In ieder geval zal voorop moeten staan hoe groot het belang van het monument is. Dat kan eerst nadat een verantwoorde inventarisatie heeft plaatsgevonden, die geïnte greerd historisch, kunst- en bouwhis torisch, archeologisch en bouwkun dig onderzoek omvat. Zonder dat kan geen afweging plaatsvinden en dus ook de vraag niet worden beant woord, in hoeverre aanpassing aan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 24